Iran

عظمت ایران و جهان اسلام مدیون آیت‌الله خامنه‌ای است

به گزارش خبرگزاری مهر، سمینار انقلاب اسلامی ایران، در سالن همایش دانشکده اقتصاد دانشگاه قائد اعظم شهر اسلام‌آباد پاکستان برگزار شد.

در این‌مراسم که با حضور سید محمد علی حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان، محمدرضا کاکا سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در اسلام‌آباد، محمد علی رئیس دانشگاه قائد اعظم اسلام‌آباد، تنویر انجم رئیس دانشکده تاریخ، قندیل عباس استاد روابط بین‌الملل دانشگاه قائد اعظم، سید وقار علی شاه همراه بود، پخش مستندهایی به زبان اردو و انگلیسی در خصوص تاریخ انقلاب اسلامی، دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب در حوزه‌های مختلف از جمله پیشرفت‌های علمی، دانشگاهی، اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی در منطقه و سطح بین الملل با استقبال گرم از سوی شرکت‌کنندگان همراه بود.

سخنرانان این سیمنار با تمجید از مقاومت مردم ایران در برابر نظام ظالمانه شاه ایران که خود را پلیس آمریکا در منطقه می‌دانست، این نکته را مطرح کردند که مردم ایران درس واقعی پیروی از فرمان خداوند در قرآن را برای دیگر ملت‌ها آموختند. آنان با اشاره به توانمندی‌های ایران در حوزه‌های مختلف از جمله علمی، فناوری و دانشگاهی بر ضرورت تعمیق این همکاری‌ها با پاکستان تاکید کردند.

آماده توسعه همکاری های علمی و دانشگاهی با دولت پاکستان هستیم

سید محمدعلی حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد در این سمینار گفت: پیشرفت و توسعه روز افزون ملت ایران پس از انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف بر همگان عیان است و ما امروز سابقه درخشانی در تمامی زمینه‌های علمی، آموزشی، دانشگاهی و فناوری داریم.

وی همچنین به جایگاه برتر اسلامی جمهوری ایران در منطقه و جهان درخصوص توسعه فناوری نانو، علوم هسته‌ای، تولید بومی دارو، فن آوری ربات، اشاره کرد و ادامه داد:سفارت ایران در پاکستان آماده کمک به تقویت مناسبات میان ایران و پاکستان در حوزه‌های علوم، آموزش و توسعه مناسبات دانشگاهی است. ایران آماده میزبانی از آن دسته از دانشجویان پاکستانی است که قصد دارند در مقطع دکتری پایان‌نامه‌ای درباره ایران بنویسند.

حسینی در بخش دیگری از سخنان خود به عقب افتادن کشورهای مسلمان از سرعت تحولات علمی در جهان اشاره کرد و گفت: متاسفانه امروز کشورهای اسلامی نسبت به سایر کشورهای جهان در زمینه علوم و فناوری عقب مانده‌اند و انتظار می‌رود دانشمندان، اعضای هیات علمی و اساتید دانشگاه‌های کشورهای اسلامی گام‌های مشترکی برای جبران نقاط ضعف و تقویت جایگاه علمی ملت‌های مسلمان بردارند. ما در صورت عدم پیشرفت علمی به طور مستمر در معرض تهدید دشمنان تمدنی، فرهنگی و سیاسی خواهیم بود و تنها هنگامی می‌توانیم از سد این تهدیدها عبور کنیم که جایگاه توسعه علمی خود را تقویت بخشیم.

سفیر ایران در پاکستان در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه کاهش آسیب پذیری یک کشور محدود به حوزه‌های نظامی و سیاسی نیست، گفت: نتیجه ۴۱ سال از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران موقعیت قوی امروز ما در سطح منطقه و جهان به ویژه مربوط به حوزه‌های پزشکی، نانو، صنایع پایه دانش، هوافضا و سایر بخش‌هاست.

آماده تبادل دانشجو با ایران هستیم

محمد علی رئیس دانشگاه قائداعظم پاکستان دیگر سخنران این سمینار بود که گفت: چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی را به ملت و دولت ایران تبریک می‌گویم و قدردان حمایت بی دریغ و همیشگی آنان از مردم پاکستان هستم. ایران همواره در شرایط سخت چه پیش از انقلاب و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از مردم پاکستان حمایت کرده و ما نیز امروز این پیام را مخابره می‌کنیم که پاکستانی‌ها نیز همواره و در هر شرایطی اطمینان خواهند داد که در کنار برادر مسلمان ایرانی خود هستند.

وی در ادامه توسعه همکاری‌های ایران و پاکستان به ویژه در حوزه علمی، دانشگاهی، تبادل اساتید و دانشجویان را مهم خواند و گفت: باید از مشترکات فرهنگی، دینی، مذهبی و اجتماعی میان دو کشور جهت تعمیق مناسبات بهره برداری شود.

محمد علی از آمادگی این دانشگاه برای همکاری نزدیک با سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد جهت تقویت پیوند میان مراکز دانشگاهی، تبادل هیات های علمی و میزبانی از دانشجویان به ویژه مقاطع دکترا خبر داد. وی با تمجید از پیشرفت چشمگیر جمهوری اسلامی ایران و توانمندی‌های بالای این کشور در حوزه علمی، فناوری نانو، علوم انسانی و ژنتیک گفت: ایرانیان دارای تاریخ پرافتخاری هستند و لازم است که ما از آنان بیاموزیم.

سید وقار علی شاه از اساتید این‌دانشگاه نیز با تمجید از شعار نه شرقی و نه غربی امام خمینی (ره)  و مردم ایران، پیشرفت چشم گیر ایران بدون وابستگی به دیگر کشورها را مهم خواند و گفت: برخی از بازیگران منطقه‌ای و بین الملل به دنبال خلل در روابط و همکاری‌های دوجانبه ایران و پاکستان هستند و باید این موانع را با مشارکت و همکاری‌های نزدیک از بین برد.

عظمت ایران و جهان اسلام مدیون آیت‌الله خامنه‌ای است

قندیل عباس استاد روابط بین الملل و علوم سیاسی این دانشگاه نیز مقاله خود در این سیمنار را درباره تاریخ انقلاب اسلامی ایران ارائه داد. او عرصه‌های مختلف جامعه و سیاست ایران در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران، تلاش و زحمات حضرت امام خمینی (ره) برای انقلاب اسلامی از جمله سفر به کشورهای خارجی به دلیل تبعید از سوی رژیم پهلوی و همچنین مقاومت‌ رهبر و ملت ایران در جنگ ایران و عراق را در مقاله خود کاوید.

وی به روابط ایران و پاکستان و همکاری‌های دو جانبه دو کشور نیز اشاره کرد.

این استاد برجسته علوم سیاسی در پایان سخنان خود به بیانات مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای درباره مسئله کشمیر اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور اسلامی و همسایه پاکستان مطرح است و حمایت بی دریغ رهبر معظم لایق قدردانی است. عظمت ایران و جهان اسلام مدیون حضرت آیت الله خامنه‌ای است.

جمهوری اسلامی ایران، بر شالوده گفتمان انقلاب اسلامی استوار است

محمد رضا کاکا سرپرست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد نیز در سخنانی گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نظام سیاسی ایدئولوژیک و انقلابی بر شالوده گفتمان انقلاب اسلامی یا همان منظومه فکری امام خمینی (ره) استقرار یافته است. این گفتمان در سال 1357 پدیدار شد و توانست با گردآوردن مفاهیم مختلفی مانند استقلال، آزادی، عدالت، استکبارستیزی، مستضعفین، جهاد، شهادت و... در یک زنجیره حول‌محور (اسلام ناب محمدی)، منظومه معنایی مستقلی را تشکیل دهد و پس از فائق آمدن بر گفتمان‌های رقیب مانند لیبرالیسم غرب‌گرا و کمونیسم شرق‌گرا، به جایگاه محوری در جامعه ایرانی ارتقا یابد و رهبری فکری و ایدئولوژیک توده‌های مردم را در دست بگیرد.

وی افزود: بررسی رفتار و نگرش عمومی ایرانیان آشکارا نشان می‌دهد، مفاهیم گفتمانی انقلاب اسلامی در ذهن اکثریت مردم رسوب کرده است به طوری که آنان همچنان بر سر معانی تولید شده توسط این گفتمان و تفسیر آن از جهان، متفق هستند. پیوند عمیقی میان توده‌های جامعه و ولایت فقیه به عنوان نقطه کانونی انقلاب اسلامی وجود دارد. گفتمان انقلاب اسلامی، استکبار ستیزی و ایستادگی در برابر آمریکا به عنوان شیطان بزرگ و محور نظام سلطه یک اصل است. گفتمان انقلاب اسلامی، گفتمان حمایت از محرومین و مستضعفین عالم و به ویژه ملت مظلوم فلسطین و کشمیر است.

کاکا ادامه داد: امیدوارم گفتمان انقلاب اسلامی ایران و دستاوردهای آن فرصت تعامل را برای علاقه‌مندان و پژوهشگران به جمهوری اسلامی ایران در کشور پاکستان فراهم کند تا گام‌های موثری در توسعه روابط علمی و دانشگاهی بین دو کشور برداشته شود.

در پایان این‌برنامه، رئیس دانشگاه قائداعظم لوح یاد بود این سمینار به سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران و سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان، به همراه دسته‌ای گل به میهمانان تقدیم کرد.

پیش از برگزاری این سمینار توسط دپارتمان تاریخ دانشگاه قائداعظم و رایزنی فرهنگی کشورمان فراخوان مسابقه مقاله نویسی در موضوع انقلاب اسلامی ایران و نقش حضرت امام خمینی(ره) در انقلاب شکوهمند اسلامی منتشر شده بود. دانشجویان رشته‌های مختلف این دانشگاه بیش از 40 مقاله در این مسابقه ارائه دادند که 30 مقاله برتر توسط کمیته علمی استادان این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت و به ۶ مقاله برتر طی مراسمی با حضور سفیر کشورمان در پاکستان و رئیس دانشگاه قائداعظم جوایز نقدی توسط رایزنی فرهنگی ایران اهداء شد.