Lithuania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Ar tikrai Ukrainos karių antsiuvuose galima įžvelgti nacistinės simbolikos?

Užkliuvo erelis

Socialiniame tinkle „Facebook“ platinamą žinutę sudaro vaizdo įrašas, kuriame matoma, kaip spėjama, ukrainietiška uniforma vilkinti mergina su antsiuvu, primenančiu nacistinės Vokietijos herbą – „imperatoriškąjį erelį“ (vok. Reichsadler).

Šalia to pridedama ekrano nuotrauka, kurioje šis simbolis padidintas ir apvestas raudonai, o greta – nacių „imperijos erelio“ piešinys.

Prie šio piešinio pridėtas užrašas:

„Nieko čia neįdomaus, tik ukrainiečių paramedikė, besipuikuojanti prieš kamerą – oi, palaukite, ar tai nacių erelis su ukrainiečių trišakiu vietoj svastikos?“

Bet... to negali būti, Ukrainos prezidentas yra žydas, todėl nacizmas šalyje niekaip negali būti siautėjanti liga... Pasitikėkite Vakarų žiniasklaida, tai „ne nacių režimas.“

Iš tikrųjų šis simbolis vadinamas kiek kitaip – ne „nacių karo erelis“, o „Imperijos erelis“ (Reichsadler).

Panašus erelis iš tiesų buvo naudojamas kaip nacių reicho nacionalinis ženklas (imperijos emblema), tačiau buvo vienas labai svarbus skirtumas – jame pavaizduotas erelis buvo išskleistais sparnais, naguose laikantis svastiką.

„Scanpix“ nuotr./Imperijos erelis (Reichsadler) – nacių simbolis

„Scanpix“ nuotr./Imperijos erelis (Reichsadler) – nacių simbolis

Tuo tarpu „Facebook“ tinkle platinamame vaizdo įraše, paramedikė dėvi antsiuvą su ereliu, naguose laikančiu patvirtintą Ukrainos herbą – trišakį.

Ekrano nuotr. /Ukrainos paramedikė

Ekrano nuotr. /Ukrainos paramedikė

Pažymėtina, kad šiuolaikinės Vokietijos Federacinės Respublikos herbo atvaizdas – „imperatoriškasis erelis“ be svastikos – nelaikomas nacistiniu simboliu.

To priežastys yra akivaizdžios: erelio atvaizdas nuo pat vokiečių tautos Šventosios Romos imperijos laikų buvo Vokietijos valstybingumo simbolis ir toks išliko iki šių dienų.

Kartu, ekspertai atkreipia dėmesį, kad iš tiesų nacių laikų „imperatoriškąjį erelį“, tačiau be svastikos, dažnai naudoja įvairios ekstremistinės grupuotės.

Tačiau teisiniu požiūriu jis negali būti laikomas draudžiama simbolika ar pritarimo nacionalsocializmo idėjoms demonstravimu.

Ukrainoje draudžiama nacizmo propaganda

Be to, vien dėl erelio buvimo ant kurio nors Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kario ekipuotės, dar nėra pakankamas pagrindas tvirtinti, kad Ukrainos vyriausybė yra nacistinė.

Ukrainoje galioja įstatymas „Dėl komunistinių ir nacionalsocialistinių (nacistinių) totalitarinių režimų Ukrainoje ir jų simbolių propagandos uždraudimo“.

Jame nurodoma, kad Nacionalsocialistinis (nacistinis) totalitarinis režimas Ukrainoje pripažįstamas nusikalstamu ir vykdžiusiu valstybinio teroro politiką.

Taip pat Ukrainos Konstitucijos 24 straipsnis skelbia: „Negali būti jokių privilegijų ar apribojimų dėl rasės, odos spalvos, politinių, religinių ir kitokių įsitikinimų, lyties, etninės ir socialinės kilmės, turtinės padėties, gyvenamosios vietos, kalbos ar kitais pagrindais“.

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos kariai Zaporižioje

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos kariai Zaporižioje

15min verdiktas: Trūksta konteksto. Ant paramedikės antsiuvo pavaizduotas erelis laiko trišakį, t.y. oficialų Ukrainos herbo atvaizdą. Erelis be svastikos nėra laikomas nacistinės heraldikos dalimi.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.