Lithuania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

JAV įspėja dėl didelio Serbijos pajėgų telkimo prie Kosovo

Po praėjusios savaitės kruvinų susirėmimų viename vienuolyne Kosovo šiaurėje Serbija prie sienos dislokavo modernių tankų ir artilerijos, įspėjo Baltieji rūmai.

Sekmadienio smurto protrūkis, kai žuvo kosoviečių policininkas ir trys serbų kovotojai, yra viena rimčiausių eskalacijų 2008 metais nepriklausomybę nuo Serbijos paskelbusiame Kosove.

„Stebime didelį Serbijos kariuomenės dislokavimą prie sienos su Kosovu, – žurnalistams sakė Baltųjų rūmų atstovas nacionalinio saugumo klausimais Johnas Kirby (Džonas Kerbis). – Manome, kad tai labai destabilizuojantis posūkis.“

„Raginame Serbiją atitraukti šias pajėgas nuo sienos“, – sakė jis ir nurodė, kad Serbijos karinio telkimo tikslas nėra aiškus.

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) paskambino Serbijos prezidentui Aleksandrui Vučičiui ir paragino tuojau pat deeskaluoti padėtį ir grįžti prie dialogo.

A. Vučičius tiesiogiai nepaneigė, kad neseniai prie Kosovo buvo telkiama kariuomenė, bet atmetė teiginius, kad jo šalies pajėgoms paskelbta parengtis.

Kelia susirūpinimą

Chaotiška sekmadienio konfrontacija prasidėjo, kai anksti ryte netoli Banskos kaimo buvo užpultas policijos patrulis ir vienas Kosovo teisėsaugos pareigūnas žuvo, o kitas buvo sužeistas.

Ginkluoti užpuolikai pabėgo į netoliese esantį vienuolyną, kur užsibarikadavo ir kelias valandas tęsė susišaudymą su Kosovo policija. Mažiausiai trys užpuolikai buvo nušauti.

Kosovo vyriausybė apkaltino Belgradą rėmus šią operaciją, o vienas Kosovo serbų politinės partijos narys penktadienį pripažino vadovavęs užpuolikams.

J. Kirby sakė, kad atakai buvo pasitelkta apie 20 transporto priemonių, karinio tipo ginklų, įrangos.

„Tai kelia susirūpinimą. Tai neatrodo kaip tiesiog tam susibūrusi kompanija“, – sakė jis.

NATO taikos palaikymo pajėgos KFOR po šios atakos didins savo kontingentą Kosove, pridūrė J. Kirby.

Briuselyje NATO vadovas Jensas Stoltenbergas patvirtino, kad JAV vadovaujamas Aljansas yra pasirengęs didinti kontingentą Kosove.

Kosovo premjeras Albinas Kurti (Albinas Kurtis) penktadienį sveikino šį NATO sprendimą.

Kosove daugumą gyventojų sudaro etniniai albanai, tačiau šiaurinėje teritorijos dalyje, netoli sienos su Serbija, etniniai serbai vis dar yra pagrindinė gyventojų grupė.