Lithuania
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Pristatytas ES, Vidurio Rytų ir Indijos prekybos planas

Platus valstybių aljansas šeštadienį pristatė plataus užmojo planus sukurti šiuolaikinį Prieskonių kelią, jungiantį Europą, Vidurio Rytus ir Indiją, ir taip paskatinti prekybos ryšius, kurie gali turėti platų geopolitinį poveikį.

Jungtinės Valstijos, Saudo Arabija, Europos Sąjunga (ES), Jungtiniai Arabų Emyratai (JAE) ir kitos šalys Didžiojo dvidešimtuko (G 20) aukščiausiojo lygio susitikimo Delyje kuluaruose paskelbė iniciatyvą, kuria siekiama sujungti geležinkelius, uostus, elektros ir duomenų perdavimo tinklus bei vandenilio vamzdynus.

Nors ši iniciatyva daugiausia orientuota į prekybą, ji gali turėti didelį poveikį, įskaitant Izraelio ir Saudo Arabijos ryšių plėtojimą.

Prie iniciatyvos prisijungusios šalys tikisi, kad ji gali padėti sujungti 1,4 mlrd. gyventojų turinčią milžinišką Indijos rinką su vakaruose esančių šalių rinkomis, tapti atsvara dosnioms Kinijos išlaidoms infrastruktūrai, paskatinti Vidurio Rytų ekonomikos augimą ir padėti normalizuoti Izraelio ir Persijos įlankos arabų valstybių santykius.

„Tai tikrai svarbus dalykas“, – pareiškė Joe Bidenas, JAV prezidentas, iniciatyvos pristatymo renginyje ir pavadino planą istoriniu.

Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininkė, pareiškė, kad vadinamasis Indijos, Vidurio Rytų ir Europos ekonominis koridorius yra „kur kas daugiau nei „tik“ geležinkelis ar kabelis“.

„Tai ekologiškas ir skaitmeninis tiltas per žemynus ir civilizacijas“, – sakė ji.

Pagal vieną iš siūlomų projektų būtų sujungta geležinkelių ir uostų infrastruktūra Vidurio Rytuose, įskaitant JAE, Saudo Arabiją, Jordaniją ir Izraelį, ir tai galėtų iki 40% paspartinti prekybą tarp Indijos ir Europos.

Pasak Pramito Palo Chaudhuri iš analitinio centro „Eurasia Group“, iš Mumbajaus Sueco kanalu į Europą šiandien gabenamas jūrinis konteineris ateityje galėtų būti geležinkeliu gabenamas iš Dubajaus į Haifą Izraelyje ir toliau į Europą, taip sutaupant ir pinigų, ir laiko.

Sueco kanalas yra labai svarbi pasaulio prekybos jungtis, tačiau eismas kanalu neretai sutrinka.

Pavyzdžiui, 2021 m. kovą šiame vandens kelyje įstrižai įstrigo milžiniškas konteinerių laivas „Ever Given“, beveik savaitei sustabdęs eismą kanalu.

„Galėtų iš esmės viską pakeisti“

Be to, šis planas puikiai dera su keliais Vašingtono tikslais Vidurio Rytuose ir pareigūnai sako, kad JAV norėtų, jog šie projektai būtų įgyvendinti.

J. Bideno administracija aktyviai ragina Rijadą – stambų naftos gamintoją ir saugumo partnerį – normalizuoti santykius su Izraeliu po dešimtmečius trukusio konflikto ir uždarytų sienų.

Saudo Arabija nėra oficialiai pripažinusi Izraelio.

JAV dalyvavimas iniciatyvoje taip pat galėtų padėti pataisyti Rijado ir Vašingtono santykius, kurie smarkiai pašlijo po to, kai 2018 m. Saudo Arabijos agentai nužudė žurnalistą disidentą Jamalą Khashoggi.

Remiantis informacija, su kuria pavyko susipažinti naujienų agentūrai AFP, įgyvendinant ekonominio koridoriaus iniciatyvą būtų kuriama infrastruktūra, kuri leistų gaminti ir gabenti vadinamąjį žaliąjį vandenilį.

Taip pat būtų pagerintas duomenų perdavimas nutiesus naują regioną jungiantį povandeninį kabelį.

Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, pareiškė, jog dabar reikia dirbti, kad planas taptų „realus“.

Visi šie projektai taip pat galėtų padėti naftos turtingoms Vidurio Rytų valstybėms atsikratyti priklausomybės nuo iškastinio kuro.

Pasak Michaelo Kugelmano, Vašingtone įsikūrusio Wilsono centro analitiko, šis planas galėtų būti svarbus atsakas į Kinijos Juostos ir kelio iniciatyvą.

Ši iniciatyva išplėtė Kinijos įtaką, investicijas ir prekybą Europoje, Afrikoje, Azijoje ir Lotynų Amerikoje.

„Jei iniciatyva būtų įgyvendinta, tai galėtų iš esmės viską pakeisti, nes sustiprėtų Indijos ir Vidurio Rytų ryšiai ir būtų siekiama atsvaros Juostos ir kelio iniciatyvai“, – parašė M. Kugelmanas socialiniame tinkle „X“ (buvusiame „Twitter“).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“