Latvia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Cehs.lv: Pirmais jēdzīgais partiju klasifikators. Cik slikti iet partijām pavasarī?

Lūdzu, novērtē nupat lasīto rakstu!

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Neesmu apmierināts/-a Esmu ļoti apmierināts/-a

Delfi plus logo saturs

Aizvadītajā sestdienā ir sācies aģitācijas periods 14. Saeimas vēlēšanām. Citiem vārdiem sakot, maģiskais laiks, kurā mēs redzēsim un dzirdēsim politiķus skandinām tādus tekstus kā "Šis nav reklāmas pasākums, mēs te vienkārši sanācām palasīt bukletus" un "Es neesmu saistīts ar šo avīzi, tā pati izlēma mani reklamēt!". Kāda ir partiju gatavība gaidāmajām vēlēšanām, proti, kurš vēl tikai ģērbtuvēs sien kedas, bet kurš jau tup zemajā startā ar atšautu pakaļu TV kameru virzienā, analizēt ķēries domnīcas "Cehs.lv" politologs Kristaps Āls.

Lai arī K. Āla rīcībā ir "Cehs.lv" aptaujas rezultāti, kas veikti, skaļi nokliedzoties pa logu, šajā rakstā eksperts noglāstīs katru politisko spēku, kas jaunākajā "ReTV" ziņu publicētajā "Factum" reitingā pārvarējis 5% atzīmi. Sākot no populārākā uz leju, taču izlaižot tos, kuri zem piecu procentu barjeras pēdējā solā ēd līmi.

"Jaunā Vienotība"


"Jaunā Vienotība" ir starp labāk situētajiem spēkiem pirms 14. Saeimas vēlēšanām. Haosu un nedienas ap Covid-19 no dienaskārtības aizslaucīja saulainais bezierobežojumu pavasaris un karš Ukrainā. Aizvadītajos mēnešos JV piekopusi ļoti veiksmīgu stratēģiju – turēt muti, nesataisīt sūdus un ļaut citām partijām diskreditēt pašām sevi. Pagaidām rādās, ka ar to pietiek, lai katru mēnesi tiktu pie augošiem reitingiem. Kamēr tuvākajam liberāli noskaņotajam sāncensim drīz aptrūksies kāju, kurās sev šaut, JV ir tikai viens uzdevums – mēģināt panākt, lai līdz oktobrim sabiedrība neatceras, ka Reirs ir viņu ministrs.

"Nacionālā apvienība"


Līdzīgi kā JV, arī NA ir labās starta pozīcijās. Partija, kas ilgstoši turējās pie lozunga "Krievi nāk", ir sagaidījusi X stundu. K. Āls būs vīlies, ja vēlēšanās "Nacionālā apvienība" neizspēlēs "Mēs taču brīdinājām, ka krievi nāk!" saukli. Trumpja kārtis NA krīt rokā viena pēc otras: pēc visiem šiem gadiem pat liberālākais sabiedrības viedoklis pieslejas domai, ka vajadzētu nojaukt Pārdaugavas obelisku. NA priekšā uz laktas ir nolikta karsta dzelzs, bet ir bažas, vai partijai āmura vietā rokā necelsies telefons, lai tvītotu, ka geji iziet ielās "gejizēt" bērnus un vispār karstās dienas ir pierādījums, ka globālā sasilšana neeksistē. Līdz šim viss liecina, ka tas nav izslēgts, jo dīvaini, ka uz patriotisko jautājumu rēķina aizvadītajos mēnešos lielāku kampaņu ir izvērsis Ralfs Eilands, nevis "Nacionālā apvienība".

"Saskaņa"


Politiskais spēks, kas varētu būt kvalificējams starp potenciāli lielākajiem zaudētājiem. Neizbēgami "Saskaņas" stāvoklim izaicinājums bija Krievijas iebrukums Ukrainā, taču arī paši "Saskaņas" pārstāvji parūpējās, lai uzspētu nokaitināt gan savas, gan "otras nometnes" vēlētājus. Ja sākotnēji S politiķi pārsteidza un nekavējās ar nosodījumu Putina režīmam, tad, iespējams, ieraudzījuši elektorāta reakciju, tie provēja sasmelt izlietās balsis, uzdziedot "Katjušu" pie Uzvaras pieminekļa 10. maijā. Vienlaikus "Saskaņa" parādīja saviem vēlētājiem, ka tā nav uzticams prokrievisks spēks, bet eiropeiskāk noskaņotam Latvijā dzīvojošam krievam deva skaidru signālu, ka tai nav nekādu ambīciju uz integrāciju un plaisas mazināšanu starp kopienām. Tā vietā, lai kļūtu par partiju, kas šajās vēlēšanās var provēt atgūt mītiskā "labā krieva" statusu, "Saskaņa" izvēlējusies cīnīties par "Latvijas Krievu savienības" balsīm, kur priekšā jau ir abas kājas, rokas un pieri durvīs iestūmusi Ždanoka. Ja vēl kādam bija šaubas par "Saskaņas" vērtībām, tad drošības pēc tā izšķīrās "noraut" Civilās savienības likumprojekta kvorumu.

"Attīstībai/Par!"


Pūce, Viņķele, Plešs, Bondars, Golubeva, Vjačeslavs... Partija, kurai šo sasaukumu varētu pastumt zem kopvērtējuma "šauj, kur gribi, visur grimst". AP šo sezonu ziņu virsrakstos nav pavadījusi tā, kā to iecerēja. Vai paštaisnums ļaus to laicīgi saskatīt un sagrupēties spēka pilniem mēnešiem pirms vēlēšanām – to mēs neizbēgami redzēsim, taču kārtis nav iedalītas tās labākās. Kaut vai tāpēc, ka partija jau startā ir skaidri pateikusi, ka pēc vēlēšanām notiks balsojums par partiju apvienības izbeigšanu. K. Āls vēlēsies redzēt, kā uz vēlētāju nostrādās sauklis "Balso par, iespējams, izjukušu politisko spēku, būs labais!". Vienlaikus jāpiebilst, ka smagi kļūdījās tie, kas pirms četriem gadiem teica, ka Pabriks būs vājākais AP posms. Viņš varbūt ir amizantākais, taču vismaz pratās nepakāst ministra portfeli par melošanu saistībā ar autostāvvietu kartes čiepšanu. Ideja jautram totalizatoram ģimenes lokā: kādam ministra amatam Juris Pūce tiks virzīts šoreiz?

ZZS


Atšķirībā no AP šis politiskais veidojums par savu sadalīšanos paziņot izlēma pirms vēlēšanām, ar to nākot klajā maijā, līdz ar to jaunākajos reitingos vēl ir redzams kā viens veselums. Sagaidāms, ka ZZS atlikušais karkass tik viegli plinti krūmos nemetīs, jo Aivaram tomēr ir bijis vesels gads neviena netraucētam zīmēt stratēģiju nākamajai četrgadei. Kas attiecas uz politisko spēku pametušajiem ļaudīm, K. Ālu māc bažas, vai tikai šis nebūs gadījums, kad tu vari izbēgt no degošas mājas, taču visas drēbes tāpat ir neizbēgami piesūkušās ar dūmu smaku.

"Latvijas Krievu savienība"


Pieaugošais atbalsts LKS jau iepriekš skaidrots ar "Saskaņas" šizofrēnisko nostāju aizvadītajos trīs mēnešos. Pieaugot to cilvēku skaitam, kuri grib redzēt krītam pieminekli, pieaug arī tā daļa, kas grib pie tā pieķēdēties un apsaukt visus par fašistiem. Kristaps Āls cer uz iepriekš neizskanējušu scenāriju, ka LKS ir drošības iestāžu veikts eksperiments, lai precīzi uzskaitītu Latvijai un Rietumu vērtībām nelojālo iedzīvotāju daļu. Pie viena izmantosim iespēju arī atgādināt – "Cehs.lv" jau iepriekš ir analizējis, kāpēc Tatjanu Ždanoku ierindoja starp 50 iedvesmojošākajām latviešu sievietēm.

"Konservatīvie"


Kristapa Āla ieskatā, "Konservatīvie" ir kā viegli pabalējis reklāmas baneris ielas malā. Tas aizvien tur ir, kaut kādu funkciju pilda, taču ir gatavs maiņai, līdz ko parādās kaut kas jauns, ko piekabināt. Domājot, kā "Mārtužas brālis" (atceraties "anālās baudas" e-pastu?) komentētu deputātes balsojumu par civilās savienības likumu, šī partija regulāri saņem pārmetumus no nacionāli noskaņotajiem kolēģiem par vērtību nodošanu. K. Āla atmiņā gan visvairāk "Konservatīvie" nosēdušies kā pretoligarhu partija. Ar Andri nesanāca, Aivaru sanāca drusciņ, bet Aināru vispār izprovocēja nākt atpakaļ politikā, tāpēc arī šajā ziņā aizvadītā četrgade optimistiski vērtējama kā 1:2 piekāpšanās. Partijas pārstāvji raidījumā "Kas notiek Latvijā?" savu reitinga kritumu skaidro ar to, ka viņi neprot medijiem un vēlētājiem paskaidrot to, cik "Konservatīvie" ir labi strādājuši. K. Āls vēlas līdzjūtīgi pačukstēt ausī: "Džeki, ir pēdējais laiks sākt trenēties..."

"Progresīvie"


Iespējams, rudenī siltuma krīzi Latvijā mēs varēsim risināt, apgādājot ēkas ar karstumu, kas būs radies no "Progresīvo" biedru plaukstām, tās cerīgi un saspringti berzējot vienu pret otru. Tieši šī partija visvairāk var iegūt no AP nedienām, ko simboliski arī ieskicē bijušais "Par!" valdes loceklis kā "Progresīvo" premjera amata kandidāts. Tiesa, pagaidām šai partijai var iet secen balsis, kas meklē nedaudz pragmatiskāku politiku, jo "Progresīvie" atrodas tādā kā "visu vai neko" pubertātē, mētājoties no vienas galējības otrā. No vienas puses, dosim visiem pāriem vienādas tiesības, no otras puses, izmitināsim tavā vasarnīcā bomžus. Vai šis būs gads, kurā P izdosies iecirst kāju Saeimas durvīs, – pavisam drīz redzēsim.

Aiz 5% barjeras maija reitingos ir atstāta vesela gūzma interesantu veidojumu, taču nebēdā ne nieka, dārgo lasītāj, Kristaps Āls līdz oktobrim pie tevis vēl atgriezīsies ar ne vienu vien analīzi.