Latvia

Elitārā šampanieša neglītā puse – veids, kā ievāc tam paredzētās vīnogas

Kā zināms, par šampanieti drīkst saukt tikai to dzērienu, kas tapis Francijas Šampaņas reģionā. Izrādās, ka šajā reģionā vīnogu novākšanas darbos cilvēki mēdz tikt paverdzināti un viņu dzīves apstākļi ir šausminoši.

Advokāti, kuri cīnās pret mūsdienu verdzību, stāsta, kā vīnogu plantācijām tika savervēti aptuveni 200 cilvēki. “Visiem viņiem solīja darbu ar algu 10 eiro stundā. Tas nepavisam nav slikti. Viņiem solīja, ka darbi ilgs no 20 līdz 30 dienām. Arī tas nav slikti. Viņiem arī solīja dzīvesvietu un vispār iespēju nedomāt par sadzīviskām problēmām. Bet realitāte izrādījās citādāka.”

Lielāko daļu strādnieku izdevies savervēt centros, kur uzturas imigranti. No tiem cilvēkus pārveda uz Šampaņu, kur mazās istabiņās dzīvoja pa 10 cilvēkiem, uz visiem bija tikai viena duša. Sadzīves apstākļi bijuši baisi – tā to nodēvēja tiesībsargājošās iestādes. Arī ēdināšana bija nepiemērota, proti, pārtikas produkti bieži bija ar beigušos derīguma termiņu, strādnieku telpās nebija ledusskapju, tāpēc ēdiens vienkārši tika novietots uz grīdas.

Vīnogu novākšanā iesaistītie strādnieki ēda nepilnvērtīgi, strādāja no rītausmas līdz saulrietam, bieži vien nesaņemot samaksu, nemaz nerunājot par darba līgumu. Vīnogu audzētāji Šampaņā ievākto ražu nodod lielajiem vīna namiem, tostarp “Veuve Clicquot”. Nama pārstāvji kategoriski noliedz, ka būtu zinājuši, kādos apstākļos dzīvo cilvēki, kuri novāc tik vērtīgos vīnogu ķekarus.

Eksperti gan norāda, ka šāda situācija, kad par niecīgu samaksu darbā tiek pieņemti cilvēki, kas nevar par sevi pastāvēt, Eiropas lauksaimniecības reģionos ir izplatīta prakse.

Francijas likumsargi, kas cīnās pret nelegālu nodarbinātību, stāsta: “Viņus pieņēma, bet vienlaikus cilvēkiem pašiem bija jāapmaksā nonākšana tur, vēlāk bija jāatdod daļa naudas starpniekiem, kuri viņus savervēja.”

Likumsargi stāsta, ka atklātajā shēmā bija iesaistīti tik daudzi starpnieki, ka gala rezultātā vīnogu plantācijās strādājušie vispār palika bez ienākumiem.

Atklātajā shēmā darbojušās gan fiziskās, gan juridiskās personas. Iesaistītajiem draud lieli naudas sodi, kā arī ieslodzījums.  

Football news:

Pochettino is the main candidate for the post of Barca coach. Setien can be sacked if the club does not win the Champions League
Pedro's drama: he was afraid of getting injured in the summer, succumbed to Lampard's persuasions – and got injured in the last game for Chelsea
Conte wants to return to Juventus. He asked the players about Sarri's future at the club
Ex - Roma coach Di Francesco took charge of Cagliari, replacing Zenga
England will remove players who intentionally cough at opponents and referees
Manchester City showed a new away form
The Icelandic national team presented their home uniforms for the 2020/21 season