Latvia

Iekšlietu ministrija brīdina par vairāku VUGD depo slēgšanu, ja neizdosies dabūt 10 miljonus eiro

Patlaban ziņojums iesniegts izskatīšanai valsts sekretāru sanāksmē.

IeM rosina valdību atbalstīt papildu finansējuma 10 000 000 eiro apmērā piešķiršanu VUGD, lai nodrošinātu speciālo ugunsdzēsības un glābšanas transportlīdzekļu un speciālās tehnikas iegādi no 2021.gada un turpmāk ik gadu.

Saskaņā ar IeM ierosinājumu, jautājumu par papildu valsts budžeta līdzekļu piešķiršanu VUGD transportlīdzekļu un speciālās tehnikas iegādei 2021.gadā un turpmāk ik gadu izskatītu Ministru kabinetā likumprojektos par nākamo gadu budžetiem.

IeM ziņojumā valdībai norāda, ka nodrošinājums ar transportlīdzekļiem, kuri nepieciešami funkciju izpildei, ir nepietiekams. Turklāt, liels skaits speciālo transportlīdzekļu ražoti vairāk nekā pirms 20 gadiem vai arī ir saņemti pēc Latvijas neatkarības iegūšanas pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados kā tehniskā palīdzība no Zviedrijas vai Vācijas.

Novecojušos transportlīdzekļus ir bieži jāremontē un remonti ir ilgstoši, jo šādu transportlīdzekļu rezerves daļas ir grūti atrodamas vai nav pieejamas vispār. Remontā esošos speciālos transportlīdzekļus ir jāaizvieto ar citiem esošiem 20 - 30 gadus veciem transportlīdzekļiem, līdz ar to rodas situācijas, kad atbilstoši notikuma izsaukuma numuram nav pieejams nepieciešamais tehnikas vienību skaits, skaidrots ziņojumā.

Lai novērstu šādas situācijas, tiek piesaistīti transportlīdzekļi no blakus esošajiem ugunsdzēsības depo, kas ievērojami palielina ierašanās laiku notikuma vietā.

VUGD transportlīdzekļus lieto ilgāk, vismaz 20 gadus, ņemot vērā to tehnisko stāvokli, fizisko nolietojumu un to taktiskās iespējas. 2019.gadā VUGD bija 246 speciālie transportlīdzekļi, kuru ekspluatācijas laiks jeb kravas automobiļu lietderīgās lietošanas laiks pārsniedz desmit gadus un 111 kravas automobiļi, kuri ekspluatācijā atrodas mazāk kā desmit gadus.

"Ja tālākā perspektīvā joprojām pastāvēs situācija, ka transportlīdzekli netiks savlaicīgi iegādāti, VUGD būs spiests aizvērt vairākus ugunsdzēsības depo un tas nozīmē, ka faktiskais reaģēšanas laiks uz notikumiem palielināsies četras līdz piecas reizes. Pēc Nodrošinājuma valsts aģentūras sniegtajiem datiem, reģionu daļās nenoliedzami nepieciešams depo ēku grīdu un vārtu remonts un paredzamās izmaksas minētiem darbiem ir 500 000 eiro," teikts ziņojumā.

No vairāk kā pirms 20 gadiem ražotajiem speciālajiem transportlīdzekļiem 107 speciālie transportlīdzekļi ir ražoti uz ZIL-130 un ZIL-131 šasiju bāzes. Turklāt šie speciālie transportlīdzekļi nespēj attīstīt nepieciešamo paātrinājumu, kā rezultātā no tā paša VUGD depo vienlaikus kopā ar salīdzinoši jaunu mūsdienīgu speciālo transportlīdzekli izbraucis ZIL vai citas markas pirms 25 - 50 gadiem ražots speciālais transportlīdzeklis ar maksimālo ātrumu 70 kilometri stundā notikuma vietā ierodas vēlāk, īpaši gadījumos, ja līdz notikuma vietai ir salīdzinoši liels attālums, skaidro IeM.

Ministrijā uzsver, ka ugunsdzēsēju ierašanās laiks notikuma vietā ir būtisks, lai operatīvi sāktu glābšanas darbus. Turklāt ZIL markas automobiļu nodalījumos to gabarītu dēļ nav iespējams izvietot mūsdienīgu ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas darbu aprīkojumu, kas īpaši ir nepieciešams ceļu satiksmes negadījumos.

VUGD pastāvīgi katru gadu vajadzīgs finansējums tehnikas iegādei 10 000 000 eiro apmērā tikai pašreizējas kapacitātes saglabāšanai bez attīstības perspektīvām nākotnē, atzīmē IeM. Aprēķini veikti, ņemot vērā 2014. un 2015.gada iepirkumu cenas, bet jāievēro, ka iepirkuma cenas pieaugušas par 10%.

VUGD, saņemot finansējumu tehnikas iegādei, nodrošinās glābšanas spēju saglabāšanu esošā līmenī, lai tas nebūtu spiests samazināt sniegtā pakalpojuma kvalitāti un pieejamību iedzīvotājiem, uzsver ministrijā.

Ja 2020.gadā konceptuāli tiks atbalstīts nepieciešamais finansējums speciālās tehnikas iegādei un tajā pašā gadā tiks veikta iepirkuma procedūra, ņemot vērā to, ka speciālo transportlīdzekļu prototipu izgatavošanas laiks ir deviņi līdz 11 mēneši, tad tehnikas prototipi tiks izgatavoti 2021.gadā un, sākot no 2022.gada, VUGD saņems nepieciešamo tehniku.

Football news:

Sevilla goalkeeper bunu about the 11-meter shot: he Coached a penalty with Ocampos. He is hitting the same way as Jimenez
Coach Porto conceição can change Conte at the head of Inter
Hans-Dieter flick: I Think Tiago should play in the Premier League. He wants a new challenge
Coutinho can play against Barca. The contract does not specify a ban on his participation in the match
The real life thinking about to return to Zeballos. The decision is up to Zidane
Lopetegui before the semi-final with Manchester United: Let's believe that Sevilla can beat them
Felix about 120 million for a transfer to Atletico: If something doesn't go your way, I don't care