Latvia

“Liezēres pagasts”

Liezēre kā apdzīvota vieta minēta jau 1590.gadā poļu ķēniņa Zigismunda ||| valdīšanas laikā, bet senlietu atradumi liecina par daudz agrāku apdzīvotību.

Liezēre kā apdzīvota vieta minēta jau 1590.gadā poļu ķēniņa Zigismunda ||| valdīšanas laikā, bet senlietu atradumi liecina par daudz agrāku apdzīvotību. 1915.gadā ierakumi pie Kujas upes iztekas no Liezēres ezera, Mazā saliņā tika atrasta vidējā neolīta laikmeta ( 3000-2100 g.p.m.ē.) apmetne. Cilvēki šeit dzīvoja arī dzelzs laikmetā. Piemēram, Liezēres ezera pils pastāvējusi vidējā dzelzs laikmetā ( 5.-8.gs.). Liezēres pagasts ir viena no Madonas novada administratīvajām teritorijām tā ziemeļos. Robežojas ar Madonas novada Aronas un Vestienas pagastiem, Cesvaines novada Cesvaines pagastu, Ērgļu novada Jumurdas pagastu, Vecpiebalgas novada Inešu un Vecpiebalgas pagastiem, Jaunpiebalgas novada Jaunpiebalgas pagastu, kā arī Gulbenes novada Druvienas pagastu. Madonas novada Liezēres pagasta kopējā platība ir 25496,1 ha (255 km2). Liezēres pagastā 2017.gadā reģistrēti 1311 iedzīvotāji. Lai gan pašreizējā pagasta teritorija ir liela, iedzīvotāju blīvums ir mazs. Lielākās apdzīvotās vietas pagasta teritorijā ir Liezēres ciems un Ozolu ciems.

Pagasts atrodas Vidzemes centrālajā augstienē, pagasta teritorija  ir ļoti pauguraina ar skaistu ainavu.  Austākie pagasta pauguri:  Klētskalns – 269 m virs jūras līmeņa, Grotūžu kalns – 267 m vjl.., Kuslīša kalns – 253 m vjl. Starp pakalniem iegūluši lielāki un mazāki  ezeri. Lielākie ezeri, kas iekļauti arī valsts publisko ezeru sarakstā  ir  Liezēris (105,9 ha) un Gulbēris (87,3 ha). Ne tik lieli - Ūbēris (30,6 ha),  Sezēris (29.0 ha), Dziļūkstes  ezers (28.3 ha), Atstirves ezers (20.7 ha), Sieža ezers (16.6 ha).

Teritorija bagāta mežiem un nelielām upītēm. Lielākās no tām -Tirza, Aiša, Egļupe, Ogre, Kuja, kas iztek no Liezēres ezera. Kopējā mežu platība pagastā ir 13840.1 ha. Valodnieki ir noskaidrojuši, ka daudzi vietu nosaukumi Liezēres pusē ir cēlušies no igauņu valodas.

Vēsturiski pagasta teritorijā ir bijušas vairākas muižas – Liezēres, Ozolu, Gulbēres, Mēdzūlas, Gravas un Liezēres mācītājmuiža. Padomju varas gados Liezērē bija Liezēres ciema un kolhoza „Vienība” centrs. Ozoli izveidojušies sešdesmitajos gados kādreizējās muižas vietā kā padomju saimniecības „Liezere” centrs. Mēdzūla līdz Mēdzūlas ciema pievienošanai Liezēres ciemam bija Mēdzūlas ciema centrs. Mēdzūlā bija kolhozs „Druva”, kas 1973.gada decembrī tika pievienots kolhozam „Vienība”. 1992.gadā kolhozs „Vienība” un padomju saimniecība „Liezere” likvidēti. Izveidotas paju sabiedrība „Vienība” un paju sabiedrība „Ozoli”. Sakarā ar privatizāciju abas kopsaimniecības likvidētas. Esmu dzimusi, augusi, skolojusies un strādāju Liezēres pagastā un varu teikt, ka nekur nav tik labi kā mājās, savā dzimtajā pagastā.

______________

Atsauce 2.konkursa kārtā uz vietu, kas aprakstīts laikrakstā Druva publikācijā “Sapnis būtu jāmūžina” 04.06.2011.

Football news:

Ole Gunnar Solskjaer: no One wins alone, unless you're Maradona
Ocampos on Messi: you Look at him as a God, but he is real. Leo helps the players
Solskjaer on the martial-Rashford-Greenwood trio: Nothing new for Manchester United. Remember Ronaldo, Rooney and Tevez?
Josep Bartomeu: Barcelona have won La Liga 8 times in 11 years. Historic achievement
Lineker on the CAS decision on Manchester City: it's Hard to know what will happen to the FFP rules after this
Holand's busy holidays: first I sawed trees with my father, then I had a fight with a security guard at a night club
Tebas on Manchester City's participation in European competitions: CAS does not meet the arbitration standards