Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

55 нови случаи на Ковид-19, нема починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.002 тестови, а регистрирани се 55 нови случаи на Ковид-19.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје се регистрирани 39 нови случаи, во Битола – 4, во Гостивар – 3, во Куманово и Штип – по 2, во Прилеп, Велес, Струмица, Струга и Гевгелија – по 1

Од вкупниот број на позитивни 55, регистрирани се 8 реинфекции.

Регистриран e 61 оздравен пациент од: Скопје – 45, Битола – 6, Охрид – 3, Берово – 2, Куманово, Тетово, Кавадарци, Гевгелија и Неготино – по 1

Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 1.002 тестови преку: ИЈЗ-102, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-15, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-20, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–37, Жан Митрев (Филип Втори)-12, Авицена-27, Биотек-41, Систина-18, лабораторија Лаор-16, Синлаб-6, Ремедика-11, Плодност-18, Генеа-9, Никоб Лаб-71, ВФВ Медикал-5, Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–7, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 523.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147279, Активни 275
Куманово 16683, Активни 8
Битола 15708, Активни 41
Прилеп 14220, Активни 7
Тетово 13484, Активни 6
Кавадарци 10697, Активни 11
Велес 9801, Активни 6
Гостивар 9614, Активни 9
Охрид 8938, Активни 20
Штип 8080, Активни 15
Струмица 8078, Активни 5
Кичево 5653, Активни 3
Кочани 5100, Активни 6
Струга 4729, Активни 1
Гевгелија 4424, Активни 1
Неготино 3698, Активни 5
Ресен 2751, Активни 1
Свети Николе 2636, Активни 2
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2419, Активни 1
Делчево 1986, Активни 1
Берово 1692, Активни 1
Дебар 1679, Активни 2
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1395, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 739, Активни 1
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.473, бројот на оздравени пациенти е 302.729, на починати е 9.313, а бројот на активни случаи изнесува 431.