Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Адеми по 350. пат го облече дресот на Динамо Загреб (ФОТО)

Адеми одамна е влезен во историјата на Динамо Загреб, сега само ги менува бројките.

Синоќешниот меч против Бодо/Глимт за Адеми беше 350. во дресот на Динамо Загреб, тој е на второто место во историјата на клубот, далеку пред него е легендарниот голман, Дражен Ладиќ со 468 натпревари.

Адеми е рекорден по бројот на освоени трофеи за Динамо Загреб вкупно 21, и е рекордер по бројот на одиграни европски мечеви. Има 97, а со оглед на тоа што неговиот клуб сигурно ќе игра во групна фаза, без разлика дали во Лигата на шампионите или во Лига Европа, тој ќе дојде и до јубилејната 100ка.

Да потсетиме, сите овие бројки се со двегодишна пауза поради позитивниот допинг тест. Ќе беа и многу поголеми да не беше тој несреќен момент во неговата кариера.

⚽ ARIJAN ADEMI 💙3️⃣5️⃣0️⃣

➡️ 12 godina


➡️ 350 utakmica
➡️ 21 osvojeni trofej
➡️ 39 golova
➡️ 11x skupina UEFA natjecanja
➡️ 3x proljeće u Europi
➡️ 1x četvrtfinale Europa lige

Kapa dolje kapetane! 💪🏻🤝🏻😎🔥#dinamozagreb

⬇️⬇️https://t.co/rn4LBbEtFP pic.twitter.com/uolbOQAybT

— GNK Dinamo (@gnkdinamo) August 17, 2022