Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Алкараз е опседнат со Ѓоковиќ: Мислам за тоа на секој тренинг“

Од: А1он

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во понеделникот ја започна 392-та недела на врвот на АТП листата и сигурно ќе биде таму до 30 октомври, бидејќи сега му бега 3.010 поени на Карлос Алкараз. Младиот шпански тенисер беше лидер на АТП листата во голем дел од оваа година и самиот признава дека тоа му станало опсесија, па сега откри дека на секој тренинг влегува со идеја за „ симнување од тронот на Ѓоковиќ и како да стана нов лидер на тенискиот циркус.

Досега Алкараз е број еден во светот вкупно 20 недели и верува дека може да го претекне Новак Ѓоковиќ бидејќи сега има турнири во Шангај, Базел, Париз и завршниот Мастерс во Торино. За тоа време Новак Ѓоковиќ ќе игра само во Париз и Торино, односно ќе учествува и на Дејвис купот во Србија.

„Имаме навистина убава битка за првото место на АТП листата, особено по одличните натпревари кои Новак ги одигра во Америка. Моментално Новак е број еден во светот, па сега имам дополнителен мотив да му се одмаздам и да бидам број еден на АТП-листата. Тоа е нешто за што мислам секој пат на тренинзите, мислам на тоа на секој турнир. Не е неопходно да се вратам на врвот, но имам јасни цели оваа година”. изјави Карлос Алкараз.

„За мене позицијата број еден е една од главните цели, така што на големите турнири сакам да се обидам да стигнам до таму, важно е да одиграм добро и да бидеме блиску до враќање на првото место“, заклучи шпанскиот тенисер во едно од неговите последни говори пред патувањето во Кина.