Macedonia

Американска компанија направи тест за коронавирусот кој дава резултати за пет минути | МКД

МКД - тукушто објавено

Соединетите Амеркански Држави одобрија брз тест чија цел е за само неколку минути да се утврди дали некое лице е заразено со коронавирусот. Компанијата Ебот лабораторис, која го дизајнирала уредот, вели дека тој е мал и пренослив, оприлика со ...

+инфо - тукушто објавено

Во светски рамки, како основнo оружје во оваа битка со опасниот вирус Ковид-19 се покажале масовното тестирање како и изолацијата-карантинот, соопшти Граѓанско Демократска Унија- ГДУ и предложи радикални мерки.

Денешен - пред: 17 мин

Претседателот на оперативниот штаб за справување со криозата во Бугарија, генерал Мутафчиски, на вчерашната прес конференција подробно ја објасни бугарската стратегија со тестирање, но даде и целоесен отчет за тоа колку пари ќе се птрошат за тетсови ...

МКД - пред: 2 часа

Наместо за животите на граѓаните и санирање на економските последици од оваа страшна несреќа која го погоди светот, власта се занимава со личен профит, тендери и непродуктивни трошоци на грбот на граѓаните.

Фактор - пред: 2 часа

Шпанија повлекува 9000 брзи тестови за „ковид-19“ направени во Кина, откако тестовите откриле дека нивните резултати биле „неверодостојни“. Тестовите, испорачани од кинеската компанија „Shenzhen Bioeasy Biotechnology“, биле набавени „пред неколку ...

+инфо - пред: 11 часа

За разлика од кај нас, каде што се уште се форсираат таканеречните ПЦР-тестови, кои се сметаат најсигурни во поглед на утврдувањето дали некој е заразен од коронавирусот, а присуството на т.н.

IRL - пред: 15 часа

Приватното тестирање на КОВИД-19 почнува широко да се распространува. Пионер беше болницата „Жан Митрев“ за чии што етички принципи во наплаќањето екстра за итни тестови пишувавме вчера. Од денес тестови се прават и во болницата „Систина“.

Сител - пред: 18 часа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги обвинува министерот за здравство Венко Филипче и директорот на Фондот за здравствено осигурување за корупција и воено профитерство со тестовите за коронавирусот што ги прави Институтот за јавно здравство.

Слободен Печат - пред: 15 часа

Рускиот Фонд за директни инвестиции и неговите партнери досега произвеле 500.000 комплети на тестови за коронавирусот, но планираат да го зголемат производството на 2,5 милиони сетови неделно, рече директорот на Фондот, Кирил Димитриев.

Телма - пред: 20 часа

Фондот за здравство ја објави цената на тестовите за Корона вирусот, откако јавноста реагираше дека, разликата во цената на тестовите што се прават на Инфективната клиника и на тие во приватните клиники, е огромна.

360 степени - пред: 20 часа

Министерот за здравство Венко Филипче демантира дека еден тест за коронавирусот во јавното здравство се откупува по цена од 4 950 денари, како што тврдеше денеска и опозициската ВМРО-ДПМНЕ , обвинувајќи ги здравствените власти во земјава за „воено ...

Алфа - пред: 19 часа

Дали државата профитира во време на пандемија со тоа што тестирањето за корона вирус го плаќа три до четири пати поскапо од приватните болници? Министерството наплатува 4.950 денари од ФЗОМ по тест, додека во приватните клиники тестирањето чини од ...

Алсат-М - пред: 21 часа

Пунктот во скопски Аеродром работи со полна пареа. Граѓани чекаат на ред да бидат тестирани. Доктори и сестри, епидемиолози од Центарот за јавно здравје облечени во скафандери земаат брисеви кои потоа ги праќаат во Институтот за јавно здравје.

Слободен Печат - пред: 19 часа

Директорот на Центарот за јавно здравје д-р Арбен Зибери вели дека тимовите составени од епидемиолози работат од почетокот на започнување на кризата со Ковид-19. За првпат се соочиле со евентуално заболени луѓе од заразата со вирусот Ковид-19 со ...

OhridNews - пред: 20 часа

Тестот за граѓаните да можат да се проверат дали се заразени од корона вирусот или не во институтот за јавно здравје чини 4.950 денари. Бидејќи тестовите за граѓаните се бесплатни, ова е сумата која Фондот за здравство ја наплаќа од министерството ...

А1 On - пред: 22 часа

Откако беа отворени двата пункта за земање брисеви за коронавирусот, неделава се тестирале вкупно 154 граѓани, од кои 107 во поликлинката „Јане Сандански“ и 47 на пунктот во Ченто. Како што информираше директорот на Центарот за јавно здравје, Арбен ...

360 степени - пред: 22 часа

Тестот за коронавирусот во Институтот за јавно здравје чини 4.950 денари. Бидејќи тестовите за граѓаните се бесплатни, ова е сумата што Фондот за здравство ја наплаќа од Министерството за здравство, тврдат од ВМРО-ДПМНЕ, повикувајќи се на ...

Сител - пред: 22 часа

СДСМ и Заев и во време на вонредна состојба и глобална пандемија профитираат. СДСМ и Венко Филипче беа фатени во корупција со респираторите, сега се фатени во корупција и со тестерите за корона вирус.Профитерите во услови на криза Тестовите за ...

Нетпрес - пред: 21 часа

Од Фондот за здравствено осигурување, во однос на здравствените услуги и референтните цени соопштија ...

ТВ21 - пред: 22 часа

Од Фондот за здравствено осигурување се огласија по повод цената за тестовите, за која во јавноста се појави информација дека преку Институтот за јавно здравје и Фондот, чинат четири пати поскапо од тестовите во приватните клиники.

Слободен Печат - пред: 22 часа

Нивно вклучување во системот на јавно здравство најави министерот Филипче, но тоа се уште не е реализирано. Неофицијалните информации велат дека овие лаборатории не ги исполнуваат сите потребни услови, но нејасно е како тогаш таму воопшто се прават ...

Канал5 - пред: 23 часа

Вчера во медиумите можевме да видиме една слика исто така и на социјалните мрежи од тест во институтот за Јавно здравје за вирусот Ковид-19, каде што паѓа во очи цената, тест кој чини ни помалку ни повеќе туку 4.95 Токму така, тестот за граѓаните да ...

Според досегашните искуства од светот, репродукцискиот број на заразени (R) за Ковид -19 изнесува 2,4. Сите мерки се насочени за намaлување на таа бројка Земјите во регионот водат битка со коронвирусот во обид да го успорат неговото ширење.

Додека расте бројот на заразени и жртви од пандемијата на коронавирусот во светот, сѐ повеќе експерти повикуваат да се прифати моделот на масовно тестирање на населението, кој од досегашното искуство се покажа како најефикасен за сузбивање на ...

Наскоро во Британија ќе бидат достапни едноставни домашни тестови што ќе покажуваат дали сте заразени со коронавирус. Професорката Шерон Пикок, директорка на Националната служба за инфекции во јавното здравство во Англија, во средата пред ...

Министерството за здравство реагираше на текстот објавен на „ А1он “ во кој се тврди дека тестовите за короавирусот чинат 4.590 денари, цена што е повеќекратно повисока од онаа што ја нудат приватните болници.

Речиси 5.000 денари чини тестот за коронавирус што се изработува во државната лабораторија на Центарот за јавно здравје, а тестовите кои се прават во приватните клиники се три до четири пати поевтини.

Пациент кој тестира за оронавирус во државна лабораторија бил шокиран кога во извештајот од тестот видел колку Министерство за здравствво го наплаќа тестот. Иа граѓаните не плаќаат ништо од свој џеб, Министерството од Фондот за здравство наплатува ...

Дали државата дозволува неетичко профитирање во време на светска пандемија и како тие со повеќе пари можат да дојдат побрзо со тестови за разлика од оние кои немаат. Имате симптоми на Ковид-19 и сакате да се тестирате во лабораториите кои тоа го ...

Болницата “Филип Втори” на својата веб страна се фали дека дневно врши стотици тестови. Во земјава, пак, вкупно се направени околу 1,000 тестови во Институтот за јавнои здравје заклучно со 25 март, Жан Митрев е единствената приватна болница што врши ...

Речиси 1.500 тестови за коронавирус се направени во државата за повеќе од еден месец, односно од 15 февруари до 24 март. Најголем број на тестови се направени во лабораторијата при Институтот за јавно здравје во Скопје – 933, а 560 во приватната ...

Речиси 5.000 денари за еден тест за коронавирус се наплатува од страна на државата, односно од Буџетот на РСМ за тестирање на граѓаните од Ковид – 19, реагираат граѓани кои ги добиле тестовите за коронавирус.

Шпанската влада имала намера со брзо тестирање да ги добие податоците за вистинските димензии на заразата со коронавируот во земјата, но купените или донирани тестови не функционираат добро, пишуваат во четвртокот електронските изданија на ...

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот (Ковид-19). Од болницата информираат дека тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Приватната болница „Аџибадем Систина“ објави дека набавила 15 000 теста за коронавирус. Со ова, соопштија од болницата, капацитетот е да се прават до 300 теста дневно, а цената на еден тест е 1 200 денари.

Од 15 февруари до денеска се направени вкупно 1.493 тестови на коронавирус во Македонија од кои 933 во Институот за јавно здравје и 560 во клиниката „Жан Митрев“. Позитивни биле 177 примероци, а од нив се евидентирани 764 контакти што беа следени ...

Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

Вкупно 1493 материјали за коронавирус се тестирани во Македонија досега. Првиот тест бил направен на петнаесетти февруари. Од овие материјали, 933 се направени во лабораторијата за вирусологија и молекуларна дијагностија на Институтот за јавно ...

Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

– Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

– Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

Кинеската компанија Алибаба на Словенија и донира тестови за коронавирусот, кои се очекува да пристигнат за неколку денови. Како што јави дописникот на МИА до Љубљана, се работи за помош наменета за повеќе држави меѓу кои и Словенија.

Речиси 1.500 тестови за коронавирус се направени во државата за повеќе од еден месец, односно од 15 февруари до 24 март. Најголем број на тестови се направени во лабораторијата при Институтот за јавно здравје во Скопје – 933, а 560 во приватната ...

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ почнува со тестирање за детекција на коронавирусот (Ковид-19). Тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Во Клиничката болница „Аџибадем Систина“ денеска попладне започна тестирањето со новиот тест на корона вирус. Извршени се 48 тестирања и добиени се позитивни резултати кај три лица. Две од нив во моментов се заболени, додека едно веќе ја прележало ...

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот ( Ковид-19). Тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот (ковид-19). Тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Соопштение на „Аџибадем Систина“: Клиничката болница „Аџибадем Систина“ започнува со тестирање за детекција на коронавирусот (Ковид-19). Тестирањето се врши единствено со претходно закажување термин преку телефонскиот број 02 3099500, достапен 24/7.

Football news:

Favre on criticism: it's been talked about for months. I will speak out in a few weeks
PSG have agreed to transfer defender Porto Telles for 25 million euros
Inter wants to get 80-90 million euros and Firpo for Lautaro. Barcelona are hoping to sell Coutinho for transfer money
Lionel Messi: the news about the postponement of the America's Cup has hurt A lot. It would be a big event for me
Artur informed Barca and Juve that he would not move anywhere
The Senate rejected the proposal on the restart of Ligue 1. Now it can be achieved only through the court
The clubs of the Premier League unanimously supported the resumption of contact training