Macedonia

Анкета на НДИ- коалицијата на СДСМ води пред ВМРО-ДПМНЕ | Р.С.Европа

Р.С.Европа - тукушто објавено

Коалицијата на СДСМ и Беса „Можеме“ води пред коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ според резултатите од анкетата на американскиот Национален демократски институт (НДИ) спроведена во јуни. 24,8 отсто од испитаниците на прашањето за кого ќе гласаат ако изборите ...

Независен - пред: 19 мин

Фото: Б. Грданоски Сликата на граѓаните во Македонија станува попесимистичка последниве месеци поради епидемијата со корона вирусот и нејзиното влијание врз економијата. Така покажува новата анкета на американскиот Националниот демократски институт ...

24 Вести - пред: 37 мин

Колацијата предводена од СДСМ и БЕСА има предност од 3,6 % пред коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ пред гласањето на предвремените парламентарни избори на 15 Јули, покажува истражувањето на американскиот Национален демократски институт.

360 степени - пред: 1 час

Чувствата на гласачите за двете водечки партии/коалиции – СДСМ / Беса и ВМРО-ДПНМЕ остануваат во голема мерка непроменети од почетокот на епидемијата Речиси седум од 10 испитаници велат дека веројатно ќе гласаат.

Deutsche Welle - пред: 2 часа

Се повеќе македонски граѓани сметаат дека државата се движи во погрешна насока, а стравот од коронавирусот ќе ја намали излезноста на изборите, покажува анкета на НДИ спроведена во јуни. Засилен песимизам кај македонските граѓани во последните три ...

Локално - пред: 2 часа

Новата национална анкета на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека владејачката коалиција на СДСМ и ...

Нова ТВ - пред: 3 часа

Новата анкета на јавното мислење во Северна Македонија што ја спроведе Националниот демократски институт (НДИ) пред официјалниот почеток на кампањата за предвремените парламентарни избори на 15 јули покажува дека економскиот развој, борбата против ...

Мета - пред: 2 часа

Новата анкета за испитување на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека владејачката коалиција на СДСМ и ...

Опсервер - пред: 3 часа

Скопје, 2 јули 2020 () – Новата национална анкета на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека економскиот ...

+инфо - пред: 3 часа

Новата национална анкета на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека економскиот развој е приоритет на ...

24Инфо - пред: 3 часа

Новата национална анкета на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека економскиот развој е приоритет на ...

Нетпрес - пред: 3 часа

Новата национална анкета на јавното мислење во Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека економскиот развој е приоритет на гласачите и ...

Либертас - пред: 3 часа

Новата национална анкета на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека економскиот развој е приоритет на ...

Независен - пред: 2 часа

Новата национална анкета на јавното мислење во Северна Македонија на Националниот демократски институт (НДИ) спроведена пред официјалниот почеток на кампањата за парламентарните избори на 15 јули покажува дека економскиот развој е приоритет на ...

iPortal - пред: 2 часа

Чувството на јавноста е стабилно во однос на Преспанскиот договор од 2018 година, при што 58 отсто го поддржуваат или веруваат дека бил потребен. Една третина е против договорот. Големо мнозинство, речиси 75 отсто, го одобрува членството во НАТО и ...

МКД - пред: 52 мин

Економскиот развој е приоритет на гласачите и тие остануваат загрижени за епидемијата на ковид-19. Од почетокот на епидемијата во март, општиот впечаток на јавноста е попесимистичен, 44% од испитаниците велат дека земјата се движи во погрешна насока ...

Мак. Весник - пред: 35 мин

Коалицијата на СДСМ и Беса „Можеме“ води пред коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со 3,6 процентни поени, додека ДУИ има 1,5 проценти предност пред колаицијата на Алијансата за Албанците и Алтернатива, според анкета на Националниот демократски институт во ...

Слободен Печат - тукушто објавено

На прашање за кого би гласале ако изборите се одржат утре, најголема поддршка од 24,8 отсто добил СДСМ. Речиси седум од 10 испитаници велат дека веројатно ќе гласаат, додека 41 процент изразуваат загриженост во врска со демократските стандарди на ...

Football news:

Barcelona intends to sign Bernardo Silva. City can get Semeda
Real are planning to buy Dybala and are ready to include Kroos or ISCO in the deal (Sport Mediaset)
Conte about Inter before the 1/4 Europa League: we Continue to progress, we become stronger
Piontek is Interesting to Fiorentina. Herta wants just over 20 million euros
Barzagli or Grosso will replace Pirlo in Juventus U23
Daudov about Akhmat: I am Sure that the team will Interact better with each new game
Balotelli is Interesting to Besiktas. He is offered 2.5 million euros a year