Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Бајден: Нема ништо демократско во Путин

Од: А1он

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека неговиот колега Владимир Путин нема ништо демократско во него, тврдат новинарите блиски до Белата куќа.

Бајден зборуваше на затворен настан во врска со претстојните избори во државата Арканзас, каде што допре широк спектар на домашни и меѓународни теми.

„Звукот беше променлив, па беше тешко да се слушне што рече. Тој зборуваше за рекордниот број на отворени работни места, за изјавата на (поранешниот американски претседател Доналд) Трамп за „многу добри луѓе“ како одговор на Шарлотсвил и за Путин, за кој рече дека нема ништо демократско за него“, велат новинарите.

На приемот присуствуваше и американската кошаркарка Бритни Грајнер, која беше осудена во Русија за шверц на дрога и вратена во САД како дел од размена на затвореници.

Не е првпат Бајден да се обиде да го навреди рускиот претседател. Реагирајќи на еден од првите вакви напади пред неколку години, Путин се присети на познатиот израз од неговото детство „Ти се потсмеваше, па стана другиот“ и го покани својот американски колега да ја продолжи дискусијата во секое време, но под услов тоа да биде во живо. Таа онлајн дискусија никогаш не се случи.

Американскиот претседател претходно во интервју за „Еј-Би-Си“ изјави дека руското раководство ќе мора „да плати цена“ во врска со обидите за мешање во американските избори, кои и се припишуваат на Москва. Дополнително, шефот на Белата куќа потврдно одговори на прашањето дали го смета Путин за „убиец“. Рускиот лидер одговори дека сите ги гледаат другите онака како што се осудуваат себеси и му посака добро здравје на американскиот колега.