Macedonia

Бујар Османи одговора што значи процесот за членство во ЕУ? | ТВ21

ТВ21 - тукушто објавено

Во вечерашното гостување на вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во „EUclick”, објасни што значи процесот за членство во ЕУ. Еве го целиот ...

Алсат-М - пред: 1 час

После октомври ветувањата ќе ѝ ги оставиме на Европската Унија, вели во вечерашното гостување во емисијата “360 Степени“ на Алсат, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Запрашан какви се неговите очекувања земјите членки на ЕУ на пролет ...

ТВ21 - пред: 35 мин

Во вечерашниот дебатен магазин EUclick на ТВ21, Бујар Османи одговори на прашањето дали Европската унија е подготовена да прими нови членки држави. Тој меѓудругото рече дека проширувањето на ЕУ веќе не е популарно.

Локално - пред: 1 час

Формален услов немаме, но бидејќи е навлезено во перцепцијата на земјите членки дека е важно, донесувањето на законот за ЈО ќе го олесни патот кон ЕУ. Би ризикувале ако не се донесе да им дадеме алиби на земји членки кои веќе се скептични за ...

360 степени - пред: 2 часа

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, во интервју за „360 Степени“ зборуваше за новата методологија за пристапни преговори со ЕУ која треба да се донесе. Запрашан за тоа дали процесот ќе биде потежок или подолг, Османи вели дека ...

ТВ21 - пред: 2 часа

Вицепремиерот Бујар Османи во дебатниот магазин „EU Click“ истакна дека граѓаните се тие кои ќе одлучат каде ќе бидат после изборите. „Мислам дека граѓаните ќе бидат оние кои ќе одлучат за тоа дали и понатаму ќе нѐ ангажираат за да работиме за нив ...

ТВ21 - пред: 2 часа

Вицепремиерот Бујар Османи во дебатниот магазин „EU Click“ на ТВ21 истакна дека од неколку аспекти сме дел од Европа. „Секако дека Французите се дел од основата на Европа и ЕУ, но јас сметам дека Албанците никогаш не биле ориенталисти без разлика на ...

360 степени - пред: 2 часа

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, во интервју за „360 Степени“ ја коментираше изјавата на еврокомесарот Вархеји за потребата од донесување на законот за јавното обвинителство. Ако не се донесе закон до распуштањето на парламентот, какви ...

ТВ21 - пред: 2 часа

Во дебатниот магазин „EU Click“ на ТВ21 вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи посочи дека прво треба да ги започнеме преговорите. „Преговорите требаше да почнат одамна, но разговорите сигурно требаше да почнат во октомври, дури и во јуни ...

ТВ21 - пред: 2 часа

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во „EU Click“ на ТВ21 посочи дека не го мрази францускиот претседател Емануел Макрон. „Нормално дека не! Од тоа што сега сум задоволен што брзо влијаеја и не помина еден месец по оваа грешка на ...

ТВ21 - пред: 2 часа

Вицепремиерот Бујар Османи во новиот дебатен магазин „EU Click“ на ТВ21 истакна дека смета оти Северна Македонија прва ќе се придружи во семејството на ЕУ. „Од аспект на подготовки за полноправно членство, не дека сум субјективен за земјава, но ...

365 - пред: 2 часа

„Нормално дека не!“, одговори вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во вечерашното гостување на „EU Click“ на „ТВ21“ , прашан дали го мpaзи францускиот претседател Емануел Макрон поради блокадата на отпочнувањето на процесот на преговори за ...

Либертас - пред: 5 часа

Вицепремиерот Бујар Османи, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на Државни патишта Зоран Китанов потпишаа договор со „Гранит“ за изградба на првите 2 километри од автопатот Скопје – Блаце.

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со новоименуваниот амбасадор на Кралството на Норвешка во Република Северна Македонија со седиште во Белград, Јорн Јелштад.

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржувач на Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар ...

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржувач на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Кралството на Норвешка го препозна клучниот момент кога на нашата земја и беше потребна силна поддршка во евро-интегративниот процес и затоа одлучи да ја зголеми поддршката за нашата земја, истакна Османи.

Вицепремиерот Османи, информираат од СЕП, му честиташе на амбасадорот Јелштад за мандатот како амбасадор и му посака успешна реализација на поставените цели. Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржувач на Република ...

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржувач на Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за европски прашања Бујар ...

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

– Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Вицепремиерот Османи, информираат од СЕП, му честиташе на амбасадорот Јелштад за мандатот како амбасадор и му посака успешна реализација на поставените цели. Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржувач на Република ...

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Северна Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за ...

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за европски ...

Кралството Норвешка отсекогаш претставувало земја пријател и важен подржуваш на Република Македонија, во остварувањето на нашите приоритети и стратешки реформски цели поврзани со интеграцијата на земјата во ЕУ, посочи вицепремиерот за европски ...

Press24 - пред: 2 часа

Вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи, во интервју за „360 Степени“ ја коментираше изјавата на еврокомесарот Вархеји за потребата од донесување на законот за јавното обвинителство. „Формален услов ние немаме после чистата препорака и одлуката ...

4NEWS - пред: 1 час

Вицепремиерот Бујар Османи во дебатниот магазин „EU Click“ истакна дека граѓаните се тие кои ќе одлучат каде ќе бидат после изборите. „Мислам дека граѓаните ќе бидат оние кои ќе одлучат за тоа дали и понатаму ќе нѐ ангажираат за да работиме за нив ...

Фокус - пред: 37 мин

После октомври ветувањата ќе ѝ ги оставиме на Европската Унија, вели во вечерашното гостување во емисијата “360 Степени“ на Алсат, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи. Запрашан какви се неговите очекувања земјите членки на ЕУ на пролет ...

Press24 - тукушто објавено

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во „EU Click“ на ТВ21 посочи дека не го мрази францускиот претседател Емануел Макрон, поради неговата одлука за недобивање на датум за преговори за Македонија.