Macedonia

Дивоградби во Охрид, градоначалникот се амнестира | Алсат-М

Алсат-М - пред: 32 мин

Охрид на почетокот на јуни очекува да го добие извештајот на УНЕСКО, по изврешниот инспекциски надзор од јануари годинава. Градоначалникот вели дека општината е немоќна сама без помош од централната власт да ги урне бесправните објекти.

Канал5 - пред: 23 часа

Реакциите на јавноста за новото узурпирање на охридското крајбрежје вродија со плод. Откако вчера на социјалните мрежи се појавија фотографии од издигнатиот бетонски ѕид среде плажа во близина на кампот „Градиште“, општината денеска со багери ја ...

Телма - пред: 23 часа

Ѕидот на езерскиот брег во авто-кампот Градиште утрово се уриваше откако вчера објавени фототографии предизвикаа гнев во јавноста поради изградбата на бетонско парапетче до водите на Охридското езеро.

Алсат-М - пред: 1 ден

Повеќе од два месеци му беа потребни на локалниот градежен инспекторат во општина Охрид, за под притисок на јавноста да почне да го урива бесправно изградениот ѕид од неколку метри на брегот на Охридското езеро во автокампот Градиште.

Frontline - пред: 23 часа

Преглед на вести во 15 часот Започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто – кампот „Градиште“, известува градоначалникот на Охрид Константин Георгиески. Доста драма, дајте малку мелодрама! – пушува Сашо Орданоски за ...

Потпорен ѕид од камен деновиве никна на брегот кај автокампот „Градиште“. Сопственици на угостителски објект одлучиле без одобрение да си го заградат објектот до првата линија на езерото. Во меѓувреме и во вонредна состојба на целиот потег до Св.

Без одобрение за градба, во автокампот Градиште се заѕидува крајбрежјето,буквално навлегувајќи во езерските води.Нелегалните градежни активности на оваа атрактивна,но спорна локација започнале уште лани, кога на само два метри оддалеченост од ...

По бурните реакции од страна на граѓаните, медиумите и еколошките здруженија, во Охрид од утрово е почнато уривањето на бетонскиот ѕид т.н. парапетче, кое беше изградено на брегот на езерото.

Откако активисти и јавноста реагираа за нелегалниот ѕид кај авто-кампот „Градиште“ на Охридското Езеро, денес тој го рушат ангажирани работници и машинерија. Градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски соопшти дека градежен, комунален и ...

Општина Охрид го започна рушењето на нелегално изградениот ѕид на една од плажите во авто-кампот „Градиште“. Охридскиот градоначалник Константин Георгиески информира дека градежен, комунален и инспектор за животна средина утрово извршиле увид, по ...

Градоначалникот на општина Охрид Константин Георгиески на својот фејсбук профил информира дека е почнато уривањето на нелегално изградениот ѕид во авто-кампот „Градиште“. Тој информира дека на рушењето на ѕидот му претходела инспекција од ...

Започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто – кампот „Градиште“, информира денеска градоначалникот на Охрид Константин ...

Во време кога во Охрид треба да се урнат над 1.000 дивоградби, кога УНЕСКО го разгледува последниот извештај за тоа дали градот и езерото и натаму ги почитува стандардите за заштитетно културно и природно светско наследство, на плажата Градиште на ...

Локалната власт и градоначалникот се селективни во спроведувањето на законите, обвинува опозициската ВМРО ДПМНЕ, по објавувањето на информациите дека од месец март во Градиште се гради потпорен ѕид на плажа веднаш до самото езеро.

Започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто – кампот „Градиште“. Градежен, комунален инспектор и инспектор за животна средина, утрово, извршија увид по што беше констатирано дека изведувачот нема постапено согласно ...

Во екот на пандемијата од коронавирусот Ковид – 19, на брегот на Охридското Езеро, во Градиште, во месец март, започна изградба на потпорен ѕид на плажа. Случајот е актуелизиран повторно викендов, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии ...

Бура од реакции ја преплавија македонската и охридската јавност од како денес на социјалните мрежи беа објавените фотографии од бетонскиот ѕид кој се гради на самата плажа. Со реакција се јави и градоначалникот на Охрид, д-р Константин Георгиески.

Ја реализира ли охридскиот градоначалник идејата на екс премиерот Груевски за изградба на “Парапетче” околу Охридското езеро? Според фотографиите објавени од вљубеници во природата на првата плажа на охридскиот камп се гради бетонски ѕид кој се ...

По фотографиите објавени на социјалните мрежи дека се гради бетонски ѕид на плажата во Градиште, се огласија и од Охрид SOS. Тие во својата објава пишуваат: ПАРАПЕТЧЕ 2020 Вонредната состојба се користи на различни начини, еве, некој решил да ...

Заштитен ѕид долж плажата во Градиште речиси во езерото, се гради иако веќе е издадено решение за забрана и за уривање. Денеска реагираше граѓанското здружение Охрид СОС. ,,Се гради ѕид практично в езеро.

Константин Георгиески, Градоначалникот на Општина Охрид по денешните бројни реакции кои пристигнале од граѓаните и преку медиумите за изградбата на ѕид во непосредна близина на Охридското езеро во авто-кампот „Градиште“, соопшти дека инспекциски ...

Со реакција се јави и градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески. – Чувствувам обврска, поради денешните бројни реакции кои лично од граѓаните и преку медиумите пристигнаа за изградбата на ѕид во непосредна близина на Охридското Езеро во Авто ...

Урбаната мафија не мирува во Охрид и ја искористи ситуацијата со рестриктивните мерки заради коронавирусот за да „ровари“ на охридските плажи. Фотографиите се направени, како што пишува на Твитер објавата, на плажа кај Градиште.

Дивоградбата со која се гради ѕид во Охридсктото Езерото кај авто-кампот „Градиште“ ќе биде урната, објави на својот фејсбук страница градоначалникот на Охрид Константин Георгиески. Според Георгиевски, општинските инпсектори упте на 24 март му дале ...

Охрид СОС објави фотографии на кои се гледа дека се гради нелегален бетонски ѕид на плажата во Градиште. „Вонредната состојба се користи на различни начини, еве, некој решил да започне со изградба на парапетчето предложено пред многу години.

Викендов во Охрид повторно се актуелизира темата за градежни активности што се изведуваат до самиот брег на Охридското езеро, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од ѕидот што се гради на една од плажите на авто-кампот „Градиште“.

Во екот на пандемијата од коронавирусот Ковид – 19, на брегот на Охридското Езеро, во Градиште, во месец март, започна изградба на потпорен ѕид на плажа. Случајот е актуелизиран повторно викендов, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии ...

Фотографии со ѕид кој се гради на Охридското Езеро се прошири низ социјалните мрежи и јавноста. Иницијативата Охрид СОС реагира дека вонредната состојба се користи за изградба на „парапетче“ предложено пред повеќе години.

Фотографии со ѕид кој се гради на Охридското Езеро се прошири низ социјалните мрежи и јавноста. Иницијативата Охрид СОС реагира дека вонредната состојба се користи за изградба на „парапетче“ предложено пред повеќе години.

Додека УНЕСКО чека уривање на постојните, во Охрид и натаму никнуваат дивоградби. Овој пат на самиот брег на Охридското Езеро се гради т.н. парапетче, односно бетонски ѕид. Градбата е во близина на автокампот „Градиште“, а во чија непосредна близина ...

Викендов во Охрид повторно се актуелизира темата за градежни активности што се изведуваат до самиот брег на Охридското езеро, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од ѕидот што се гради на една од плажите на авто-кампот „Градиште“.

Викендов во Охрид повторно се актуелизира темата за градежни активности што се изведуваат до самиот брег на Охридското езеро, откако на социјалните мрежи се појавија фотографии од ѕидот што се гради на една од плажите на авто-кампот „Градиште“.

Започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто – кампот „Градиште“. Градежен, комунален инспектор и инспектор за животна средина, утрово, извршија увид по што беше констатирано дека изведувачот нема постапено согласно ...

,,Започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто – кампот „Градиште“. Градежен, комунален инспектор и инспектор за животна средина, утрово, извршија увид по што беше констатирано дека изведувачот нема постапено согласно ...

Започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто – кампот „Градиште“, извести градоначалникот на општина Охрид Константин Георгиески. „Градежен, комунален инспектор и инспектор за животна средина, утрово, извршија увид по ...

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиески на Фејсбук објави фотографии, со кои потврди дека е почната активност за отстранување на нелегално изградениот ѕид во кампот „Градиште“. -Започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ...

По многубројните реакции во јавноста и информацијата од охридскиот градоначалник дека донесено е решение за отстранување со кое на изведувачот му се дава законскиот рок сам да го отстрани, денеска започнаа активностите за отстранување на нелегално ...

Започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто – кампот „Градиште“, известува градоначалникот на Охрид Константин Георгиески. „Градежен, комунален инспектор и инспектор за животна средина, утрово, извршија увид по што ...

Започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто – кампот „Градиште“, напиша на Фејсбук градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески. -Градежен, комунален инспектор и инспектор за животна средина, утрово, извршија увид ...

Денеска претпладне, почна уривањето на нелегално изградениот ѕид кај авто-кампот во Градиште. Според неофицијални информации, објектот го рушела фирмата инвеститор „Самер тајм експорт-импорт“ од Љубаништа.

Почнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто-кампот „Градиште“, соопшти на фејсбук градоначалникот на општина Охрид Константин Георгиески. Тој информира дека градежен, комунален инспектор и инспектор за животна средина, ...

Охрид, 18 мај 2020 () – Почнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто-кампот „Градиште“, соопшти на фејсбук градоначалникот на општина Охрид Константин Георгиески.

По многубројните реакции во јавноста и информацијата од охридскиот градоначалник дека донесено е решение за отстранување со кое на изведувачот му се дава законскиот рок сам да го отстрани, денеска започнаа активностите за отстранување на нелегално ...

Започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто – кампот „Градиште“, информира денеска градоначалникот на Охрид Константин Георгиески . Општина Охрид го започна рушењето на нелегално изградениот ѕид на една од плажите во ...

Започнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто – кампот „Градиште“. Ова на својот фејсбук профил го објави градоначалникот на Охрид, Константин Георгиевски. Тој објави и фотографии од стартот на рушењето.

Почнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто-кампот „Градиште“, соопшти на фејсбук градоначалникот на општина Охрид Константин Георгиески. Тој информира дека градежен, комунален инспектор и инспектор за животна средина, ...

Почнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто-кампот „Градиште“, соопшти на фејсбук градоначалникот на општина Охрид Константин Георгиески. Тој информира дека градежен, комунален инспектор и инспектор за животна средина, ...

Почнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто-кампот „Градиште“, соопшти на Фејсбук градоначалникот на општина Охрид Константин Георгиески. Тој информира дека градежен, комунален инспектор и инспектор за животна средина, ...

Бетонскиот ѕид поставен на брегот на Охридското Езеро на плажата Градиште од утринава се урива. Градоначалникот на Охрид , Константин Георгиески на Фејсбук сподели фотографии каде се гледа градежна механизација која ги отстранува остатоците од ...

Почнаа активностите за отстранување на нелегално изградениот ѕид во авто-кампот „Градиште“, соопшти на фејсбук градоначалникот на општина Охрид Константин Георгиески. Тој информира дека градежен, комунален инспектор и инспектор за животна средина, ...

Football news:

Ole Gunnar Solskjaer: I Think it was a penalty against Aston Villa
Philadelphia played in t-shirts with the names of black people who died at the hands of the police
Kompany tries everything at Anderlecht: he coached without a license (terrible), played 15 matches and invested 3 million euros in the club
Aston Villa coach on Manchester United penalty: A shameful decision
Paul Pogba: Winning the Europa League and the FA Cup are two of Manchester United's goals for this season
Manchester United's first ever Premier League win 4 consecutive games with a difference at least 3 goals
Brunu has scored 7 (4+3) points in his last 3 games for Manchester United