Macedonia

Драган од Скопје за само 10 дена беше излекуван од К-19 со третманот за прочистување на крвта | NMD

NMD - пред: 18 мин

По десетина денови поминати на интензивна нега во клиниката Жан Митрев, си замина пациентот кој беше примен во многу тешка состојба и заразен со Ковид-19. Со вонтелесна пречистителна терапија до квалитативно и квантитативно прочистување на крвта, ...

360 степени - пред: 2 часа

Во последните 24 часа, здравствените власти регистрирале 15 смртни случаи на пациенти со ковид-19. Ова е највисоката бројка регистрирана во едно деноноќие од почетокот на пандемијата. Осум од починатите биле од Скопје, двајца од Тетово, двајца од ...

Радио МОФ - пред: 2 часа

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека во последните 24 часа од Ковид-19 починале 15 лица, односно, осум од Скопје, по двајца пациенти од Тетово Струга и Гостивар и еден пациент од Охрид.

+инфо - пред: 2 часа

Девет пациенти се лекуваат во болница, но ниту еден од нив не е на интензивна нега. Од вкупно 1.198 тестови на коронавирус направени вчера во Словенија, 21 се позитивени, што е најголем број на нови инфекции за еден ден од 16 април, кога биле ...

Мета - пред: 2 часа

Петнаесет пациенти во изминатите 24 часа ја загубија битката со ковид-19. Од почетокот на епидемијата во нашата држава, ова е најголем број на регистрирани смртни случаи во едно деноноќие.

Gostivarpress.mk - пред: 2 часа

Министерство за здравство и денес потврди нови случаи на корона позитивни лица во гостиварскиот регион. Вкупно се 7, од кои, според информации од гостиварската епидемиолошка служба – 5 од подрачјето на Општина Гостивар и 2 од Општина Врапчиште.

Курир - пред: 2 часа

Во изминативе 24 часа, починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа 3 лица, на возраст 64,73 и 80 години.

Сакам да кажам - пред: 4 часа

89- годишниот битолчанец, кој од Инфективното одделение во Клиничката болница во Битола беше испишан завчера, е највозрасниот пациент кој се лекувал од ковид-19 од Битола и успеал да го победи вирусот.

Тера - пред: 2 часа

Од 173 нови случаи на ковид-19 во Битола денеска не е регистриран нов случај на Ковид 19. Од регионот денеска нови случаи има во Прилеп 6, Крушево 1, Кичево 3 и Ресен 3. Во овие градови денеска не се регистрирани оздравени пациенти.

Алсат-М - пред: 3 часа

Во последните 24 часа регистрирани се 173 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1653 тестa. Скопје – 75 Струга – 14 Охрид – 10 Куманово – 9 Тетово – 9 Штип – 8 Гостивар – 7 Дебар – 6 Свети Николе – 6 Прилеп – 6 ...

еМагазин - пред: 2 часа

Министерство за здравство информира дека се починати 15 пациенти од корона вирусот, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар. Вкупната бројка на починати од корона вирусот изнесува 321.

еМагазин - пред: 2 часа

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 150 оздравени пациенти од: Скопје-105, Куманово-1, Штип-7, Тетово-12, Струга-10, Велес-1, Охрид-4, Гостивар-1, Струмица-1, Кочани-5, Пробиштип-1, Неготино-2.

+инфо - пред: 3 часа

Нови 173 нови заболени од ковид-19 и 15 починати во последните 24 часа се регистрирани во Институот за јавно здравје на РМ, потврдија од Институтот. Изработени се 1653 тестa. Излекувани се 150 пациенти.

Република - пред: 3 часа

Петнаесет лица починаа, а нови 173 се регистрирани како од ковид-19 од изработени 1.653 тестa последните 24 часа, потврдија од Институтот за јавно здравје на РМ за „Плусинфо“. Излекувани се 150 пациенти.

Сакам да кажам - пред: 6 часа

Центарот за генетско инженерство и биотехнологија „Ѓорѓи Ефремов“ при МАНУ, под водство на професорот на Фармацевтскиот факултет во Скопје доктор Александар Димовски, е пред првите резултати за однесувањето на коронавирусот кај пациентите од ...

Gostivarpress.mk - пред: 4 часа

Откако почна да расте бројот на заразени со коронавирус на гостиварското подрачје, болницата во Гостивар се организира за евентуален наплив на пациенти. Пред инфективното одделение денес Дирекцијата за заштита и спасување монтираше шатор, кој ќе се ...

Expres - пред: 3 часа

Во последните 24 часа починаа 13 пациенти а регистрирани се 173 нови случаи на заболени од Ковид-19, по извршени 1.653 тестирања. Најмногу новозаразени одново има во Скопје – 75. Следат Струга – 14, Охрид – 10, Куманово и Тетово по 9, Штип – 8, ...

Макфакс - пред: 6 часа

Од 39 хоспитализирани пациенти со Ковид-19 во Црна Гора, четворица се во опасност по живот, а вирусот во средата бил регистриран кај уште 28 лица. Во Црна Гора моментно има 249 заразени, а епидемија не е прогласена и покрај порастот на нови случаи, ...

Н.Македонија - пред: 6 часа

Преморени сме. Премногу долго трае сево ова. Од 15 март сме ковид-болница, односно веќе четврти месец по ред. Фреквенцијата на пациенти што ги хоспитализираме сѐ уште е голема, ситуацијата не се смирува, а вработените немаат повеќе сили.

Н.Македонија - пред: 6 часа

Лекарите и медицинскиот персонал, кои веќе со месеци се на првата линија во борбата против коронавирусот, не само што се преморени туку се соочуваат и со целосно непочитување на нивниот труд.

Локално - пред: 7 часа

Доктор Милена Стевановиќ, директор на Клиниката за Инфективни болести за 24 инфо вели дека немало потежок период за работа од изминативе месеци. Во моментов на клиниката има хоспитализирани 100 пациенти, а најстариот пациент од 94 години чека втор ...

еМагазин - пред: 8 часа

По десетина дена интензивно лекување во Kлиниката „Жан Митрев“ си замина пациент кој беше примен во многу тешка состојба заразен со Ковид-19, информираат од Клиниката. „Со вонтелесна пречистителна терапија до квалитативно и квантитативно ...

еМагазин - пред: 10 часа

Според последните податоци објавени вчера, во Македонија вкупно од Ковид-19 се оздравени 2.598. „Од случаите кои се водат како оздравени, 518 (21,2%) биле хоспитализирани додека останатите 1.925 (78,8%) биле на домашно лекување“, стои во анализата ...

Алсат-М - пред: 22 часа

За првпат по подолго време, дневниот број на оздравени лица го надмина бројот на новозаразени од коронавирусот. Во последните 24 часа регистрирани се 123 излекувани пациенти, додека 120 се позитивни од извршени 954 тестови.

Триесет и петте болнички кревети на штипското Инфективно одделение се пополнети. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека на одделението се лекуваат 34 пациенти со дијагноза Ковид-19, а еден е сомнителен и се чека неговиот ...

Триесет и петте болнички кревети на штипското Инфективно одделение се пополнети. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека на одделението се лекуваат 34 пациенти со дијагноза Ковид-19, а еден е сомнителен и се чека неговиот ...

Триесет и петте болнички кревети на штипското Инфективно одделение се пополнети. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека на одделението се лекуваат 34 пациенти со дијагноза Ковид-19, а еден е сомнителен и се чека неговиот ...

Триесет и петте болнички кревети на штипското Инфективно одделение се пополнети. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека на одделението се лекуваат 34 пациенти со дијагноза Ковид-19, а еден е сомнителен и се чека неговиот ...

Епидемиолозите апелираат до граѓаните да се придржуваат до протоколите, да држат дистанца, да не се групираат и да носат заштитна опрема. Министерот за здравство изјави дека болничките установи не се преполнети. Во Козле има место.

Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека на одделението се лекуваат 34 пациенти со дијагноза Ковид-19, а еден е сомнителен и се чека неговиот резултат од земениот брис.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-5, Битола-3, Охрид-7, Гостивар-2, ...

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-5, Битола-3, Охрид-7, Гостивар-2, ...

Министерството за здравство денеска информираше дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19. Во Скопје се регистрирани 64, во Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-5, ...

Досега во инфективните одделенија во јавните здравствени установи се хоспитализирани вкупно 404 пациенти. На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 91 пациенти.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-5, Битола-3, Охрид-7, Гостивар-2, ...

Во болниците во земјава има вкупно 411 пациенти со ковид-19 од кои на респиратор се 10 пациенти. На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти, со што вкупно се хоспитализирани 91 пациенти.

Триесет и петте болнички кревети на штипското Инфективно одделение се пополнети. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека на одделението се лекуваат 34 пациенти со дијагноза Ковид-19, а еден е сомнителен и се чека неговиот ...

Досега во инфективните одделенија во јавните здравствени установи се хоспитализирани вкупно 411 пациенти. На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 91 пациенти.

Министерство за здравство информира дека на Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 91 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Триесет и петте болнички кревети на штипското Инфективно одделение се пополнети. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека на одделението се лекуваат 34 пациенти со дијагноза Ковид-19, а еден е сомнителен и се чека неговиот ...

Во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 64 -Куманово 4 -Дебар 4 -Штип 2 -Прилеп 2 -Тетово 14 -Струга 5 -Битола 3 -Охрид 7 -Гостивар 2 -Македонски Брод 1 -Свети Николе 2 -Кичево 5 ...

Инфективно во Штип исполнето до последен кревет. Се лекуваат 35 пациенти. Освен еден сомнителен случај сите се со потврден корона вирус. Седум се со потешка клиничка слика и повремена кислородна подршка.

Oд вкупно направени 954 тестирања во државата во последното деноноќие, регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19. Најголем број од случаите се во Скопје – 64. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира и 123 оздравени пациенти, од кои ...

Во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 64 -Куманово 4 -Дебар 4 -Штип 2 -Прилеп 2 -Тетово 14 -Струга 5 -Битола 3 -Охрид 7 -Гостивар 2 -Македонски Брод 1 -Свети Николе 2 -Кичево 5 ...

Женски магазин - пред: 23 часа

Во Институтот за белодробни заболувања кај децата „Козле“, како Ковид 2-центар во држвата, во моментов се хоспитализирани 5 позитивно дијагностицирани деца на корона вирусот и тоа најмалиот пациент е бебе старо само 18 дена, а највозрасниот е ...

Република - пред: 22 часа

Триесет и петте болнички кревети на штипското Инфективно одделение се пополнети. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека на одделението се лекуваат 34 пациенти со дијагноза Ковид-19, а еден е сомнителен и се чека неговиот ...

Вечер - пред: 22 часа

Триесет и петте болнички кревети на штипското Инфективно одделение се пополнети. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека на одделението се лекуваат 34 пациенти со дијагноза Ковид-19, а еден е сомнителен и се чека неговиот ...

Курир - пред: 22 часа

Триесет и петте болнички кревети на штипското Инфективно одделение се пополнети. Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска вели дека на одделението се лекуваат 34 пациенти со дијагноза Ковид-19, а еден е сомнителен и се чека неговиот ...

Република - пред: 7 часа

Најмалиот пациент беше четири месечно бебе, третманот и следењето беше водено со секојдневни консултации со колешката Ана Стаматова, педијатар, која посветено доаѓаше секое утро и ја следеше. Оваа убавица замина дома здрава и насмеана.

Скопје инфо - пред: 7 часа

Најмалиот пациент беше четири месечно бебе, третманот и следењето беше водено со секојдневни консултации со колешката Ана Стаматова, педијатар, која посветено доаѓаше секое утро и ја следеше. Оваа убавица замина дома здрава и насмеана.

Football news:

Monaco acquired defender Disasi from Reims for 13 million euros
Juve showed the guest uniform for the 2020/21 season
Chernyshenko about Euro 2020 in St. Petersburg: Despite the postponement, the organizers will keep the fanzones and trophy tour of the European Cup
Jesus used to eat too much fast food and want to shoot himself because of bad matches. Then I hired a personal trainer
David Silva's Father: The son loves Serie A and says he can play there until he is 40
Alexis Sanchez: I really wanted to stay at Inter. I found a family here
Emil Heskey: Salah should have moved to another club if Liverpool had not taken the Premier League