Macedonia

ДРАМАТА СО ПАСОШИТЕ ПРОДОЛЖУВА: На граѓани им се враќаат старите пасоши, зашто новите не им се готови | Слободен Печат

Слободен Печат - пред: 1 час

Драмата со пасошите продолжува. „Слободен печат“ веќе пишуваше дека граѓаните се жалат дека не можат да закажат термин за вадење пасош, но и дека за пасош чекаат многу подолго од законски пропишаниот рок.

ММС - пред: 38 мин

Околу 4.900 обрасци за пасоши има останато во моментов, а 14.900 граѓани чекаат да им биде издаден пасош. Новата пратка на обрасци за патни исправи од економскот оператор Веридос треба да стигне на 24 март, а како што информира денеска техничкиот ...

Сител - пред: 47 мин

МВР се уште нема информации колку пасоши ќе пристигнат до крајот на Март. 14 900 граѓани чекаат да ги земат пасошите, а засега има резерви за издавање на 4 900 пасоши. Техничкиот министер Наќе Чулев рече дека во текот на денот ќе излезат со ...

Слободен Печат - пред: 2 часа

Заменичката на министерот за внатрешни работи, Славјанка Петровска за „Слободен печат“ тврди дека од службите за изработка на патна исправа, добила информација дека без одобрение на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев, за пасош никој ...

24Инфо - пред: 2 часа

Министерот аа внатрешни работи Наќе Чулев денеска во турскиот амфитеар во Центарот за обука во Идризово оствари прва непосредна работна средба со меѓународните авторите и партнери кои не поддржуваат во севкупните напори за реформи на полицијата.

24 Вести - пред: 21 часа

Техничкиот министер во МВР Наќе Чулев го обвинува неговиот претходник и блиски луѓе на Оливер Спасовски за доцнењето на обрасците за лични документи. Купче документација Чулев испратил во обвинителството кое го води Вилма Русковска за да истражат ...

еМагазин - пред: 18 часа

И министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев е спомнат во вербалната нота која Грција ја испратила до македонското министерство за надворешни работи за непочитување на Преспанскиот договор од страна на министерката за труд и социјална политика, ...

Телма - пред: 23 часа

Милионски злоупотреби со набавката за обрасци за пасошите открил министерот за внатрешни во техничката влада наќе Чулев. Како директен виновник го посочи неговиот претходник Оливер Спасовски.

Алсат-М - пред: 22 часа

Проблемот со недостатокот на пасошите нема да биде решен до крајот на март, најави министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев. За недостатокот на пасошите, Чулев го обвини својот претходник во министерството, Оливер Спасовски.

Канал5 - пред: 22 часа

ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски преку техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев шират лаги за наводни злоупотреби и ги плашат граѓаните дека има застој во издавањето на лични документи реагираат од СДСМ на прес конференција на Наќе Чулев.

Сител - пред: 22 часа

Ако денеска се јавите да закажете издавање на пасош ќе ви закажат термин во средината на април. Додека илјадници граѓани мака мачат да извадат лични документи и патни исправи, техничкиот и поранешниот министер за внатрешни се препукуваат кој е ...

Фактор - пред: 21 часа

Грците ги разбесни фактот дека министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев во биографијата навел во графата за државјанство Република Македонија. Чулев веќе имал средба со амбасадорот откако имало вербалната нота од јужниот сосед.

Канал5 - пред: 23 часа

За проблемот со издавање на личните документи со кој се соочува МВР, министерот Наќе Чулев го обвини претходното раководство на чие чело беше сегашниот премиер Спасовски . Тој на пресконфенреција кажа дека незаконски се спроведувале тендери за ...

Фактор - пред: 23 часа

Препукувањата околу проблемот со личните карти и пасошите не престануваат да ја брануваат јавноста. Токму оваа тематика денеска беше причина за обвинувања меѓу техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев и премиерот Оливер Спасовски.

Курир - пред: 23 часа

Поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски четири години не преземал конкретни мерки и активности за долгорочно решавање на проблемот со набавка на обрасци за лични документи.

Република - пред: 1 ден

Имаме сериозни индиции кои се поткрепени со факти и аргументи дека од страна на одговорни лица во Министерството за внатрешни работи е злоупотребена службената положба, објави на денешната прес-конференција министерот за внатрешни работи Наќе Чулев.

Техничкиот премиер Оливер Спасовски му одговори на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека додека тој бил министер немало проблем со образците за лични карти и пасоши.. Тој му порача на Чулев да седне и да го решава проблемот, тврди ...

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев го обвини предходното раководство на министерството за недостигот на лични карти и пасоши, бидејќи како што рече Спасовски незаконски спроведувал тендери за набавка.

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев до Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднел докази за злоупотреби од вработени во МВР со јавната набавка на обрасци за лични документи.

Тој му порача на Чулев да седне и да си го реши проблемот со недостигот на обрасци за лични карти и пасоши. Додека јас бев во Министерството за внатрешни работи немаше никакви проблеми ниту со пасошите, ниту со личните карти, му одговори денеска ...

Република Македонија во графата државјанство во биографијата на техничкиот министер Наќе Чулев била причината поради која тој е споменат во вербалната нота од Грција. Министерот за надворешни работи во неделата извести дека добиле вербална нота од ...

Има ли конфузија во редовите на МВР и систем на двојно командување, откако министерот Чулев направи прераспределба на нови 89 полициски службеници, Владата ги поништи, а тој повторно со телеграма даде насоки да се постапува по неговите одлуки? Голем ...

Тројца поранешни членови на единицата Алфа, префрлени во полициската единица за интервенција, се осомничени дека биле вклучени во случајот Тортура и Титаник. Полициските службеници Петар Милошевски и Јован Гоцевски се осомничени за тортура врз Љубе ...

Околу 10.000 граѓани чекаат да им бидат издадени нови пасоши, но овој документ го нема. Алсат дознава дека резервите со пасоши се при крај, односно како резерва има 5.000 пасоши од типот А и само 300 двојазични.

Двојната игра на техничките министри, едно име за надвор, друго за дома, потсетува на настапите на Христијан Мицкоски. Тој пред меѓународните претставници и пред државниците од регионот уверува како ВМРО-ДПМНЕ ги поддржува договорите со Грција и ...

Владата со опструкција на дополнителните министри предложени од опозицијата. Ги поништи решенијата и на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи, донесени во периодот од 21 до 31 јануари, со кои се опфаќаат решенија за овластување и ...

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев, во комуникацијата со странските амбасади во Скопје, деновиве испратил писма до амбасадорите на кои стои уставното име на Република Северна Македонија (РСМ), а на кои е лично потпишан.

По решенијата за министерот Чулев, Владата на Спасовски ги поништи решенијата и на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи, донесени во периодот од 21 до 31 јануари, со кои се опфаќаат решенија за овластување и потпишување, како и ...

Двојната игра на техничките министри, едно име за надвор, друго за дома, потсетува на настапите на Христијан Мицкоски. Тој пред меѓународните претставници и пред државниците од регионот уверува како ВМРО-ДПМНЕ ги поддржува договорите со Грција и ...

Министрите на ВМРО-ДПМНЕ играат двојна, лицемерна улога со употребата на уставното име на Република Северна Македонија (РСМ). Пред меѓународната јавност, за да демонстрираат конструктивност и државност, го користат уставното име, за пред граѓаните, ...

Техничкиот премиер Оливер Спасовски му одговори на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека додека тој бил министер немало проблем со образците за лични карти и пасоши. Тој му порача на Чулев да седне и да го решава проблемот, тврди ...

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, до Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднел докази за злоупотреби од вработени во МВР со јавната набавка на обрасци за лични документи.

Додека јас бев во Министерството за внатрешни работи немаше никакви проблеми ниту со пасошите, ниту со личните карти, му одговори денеска премиерот Оливер Спасовски на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, кој претходно на прес-конференција во ...

Додека јас бев во Министерството за внатрешни работи немаше никакви проблеми ниту со пасошите, ниту со личните карти, му одговори денеска премиерот Оливер Спасовски на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, кој претходно на прес-конференција во ...

Додека јас бев во МВР немаше проблеми ниту со пасошите, ниту со личните карти. Додека јас бев во Министерството за внатрешни работи немаше никакви проблеми ниту со пасошите, ниту со личните карти, му одговори денеска премиерот Оливер Спасовски на ...

Додека јас бев во Министерството за внатрешни работи немаше никакви проблеми ниту со пасошите, ниту со личните карти, му одговори денеска премиерот Оливер Спасовски на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, кој претходно на прес-конференција во ...

– Додека јас бев во Министерството за внатрешни работи немаше никакви проблеми ниту со пасошите, ниту со личните карти, му одговори денеска премиерот Оливер Спасовски на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, кој претходно на прес-конференција ...

Додека јас бев во Министерството за внатрешни работи немаше никакви проблеми ниту со пасошите, ниту со личните карти, му одговори денеска премиерот Оливер Спасовски на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, кој претходно на прес-конференција во ...

Додека јас бев во Министерството за внатрешни работи немаше никакви проблеми ниту со пасошите, ниту со личните карти, му одговори денеска премиерот Оливер Спасовски на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, кој претходно на прес-конференција во ...

МКД - пред: 1 ден

Додека јас бев во Министерството за внатрешни работи немаше никакви проблеми ниту со пасошите, ниту со личните карти, му одговори денеска премиерот Оливер Спасовски на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, кој претходно на прес-конференција во ...

Р.С.Европа - пред: 1 ден

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска на прес конференција рече дека постојат индиции и материјални докази дека во МВР во времето на претходниот министер Оливер Спасовски незаконски се спроведувале постапки и се склучувале договори.

Н.Македонија - пред: 1 ден

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, до Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднел докази за злоупотреби од вработени во МВР со јавната набавка на обрасци за лични документи.

360 степени - пред: 1 ден

„Додека јас бев во Министерството за внатрешни работи, немаше никакви проблеми ниту со пасошите ниту со личните карти“, изјави денеска премиерот Оливер Спасовски одговарајќи му на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, кој претходно на ...

Точка - пред: 1 ден

Техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев до Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднел докази за злоупотреби од вработени во МВР со јавната набавка на обрасци за лични документи.

24Инфо - пред: 23 часа

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска во просториите на Министерството за внатрешни работи одржа прес конференција на која информираше за индиции кои се поткрепени со факти и аргументи дека од страна на одговорни лица во Министерството ...

Канал5 - пред: 23 часа

Поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски четири години не преземал конкретни мерки и активности за долгорочно решавање на проблемот со набавка на обрасци за лични документи.

Сител - пред: 23 часа

Додека јас бев во Министерството за внатрешни работи немаше никакви проблеми ниту со пасошите, ниту со личните карти, му одговори денеска премиерот Оливер Спасовски на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, кој претходно на прес-конференција во ...

Слободен Печат - пред: 23 часа

Потенцира дека дополнително во овој период од две години наместо повторно да се распише меѓународен тендер и покрај обврската која е дадена на МВР од Владата тој не е направен, четири пати намерно или ненамерно неуспешен е изборот на консултантска ...

Либертас - пред: 23 часа

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев одговарајќи на новинарско прашање денеска рече дека со цел надминување на недостигот во издавање на лични карти и возачки дозволи пролонгирано е работното време на служби во Одделението за управни работи ...

Press24 - пред: 23 часа

Поранешниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски четири години не преземал конкретни мерки и активности за долгорочно решавање на проблемот со набавка на обрасци за лични документи.