Macedonia

ДУИ: Се ангажираме за фер и демократски избори според меѓународните стандарди

Демократската Унија за Интеграција (ДУИ) денес го потпиша Кодексот за фер и демократски избори во ДИК, врз основа на член 8в од Изборниот кодекс .
Претставничката на ДУИ, истовремено и кандидат за пратеник Шермин Мамут изјави дека во овие избори треба да се однесуваме како членка на меѓународните организации НАТО и ЕУ.
-Со овој потпис даваме јасна порака и за политичките учесници и  за гласачите дека изборната кампања треба да биде фер и демократска како што и прилегува на една земја полноправна членка на НАТО и земја кандидат за членство во ЕУ -истакна Шермин Мамут.
ДУИ како и досега ќе се ангажира за конструктивна и инспиративна кампања презентирајќи ги проектите кои ќе ги реализира за да ги заслужи довербата и гласот на граѓаните.
На новинарското прашање дали ДУИ ќе реализира кампања Врата на врата, кандидатката Мамут објасни дека во текот на кампањата на прво место ќе биде ставено здравјето на граѓаните во оваа време на пандемија.
-Ќе реализираме позитивна, фер и демократска кампања но секако со приоритет на заштита на здравјето на граѓаните од вирусот Ковид 19 - кажа Мамут.

Football news:

Chelsea did not make an offer for Havertz. The player's representatives are aware of the blue's Interest
I wanted to stay on the field. The one and only Ivan samorano
Stefano Pioli: teo can become one of the best extreme defenders in the world
Arteta wants Ceballos to stay at Arsenal: he has become a really important player for us
Mourinho on son and Lloris clash: It's beautiful. If you want to blame someone, it's me
Real Madrid players will refuse bonuses for all the trophies they win this season
Barcelona are confident that they will sign Lautaro by October. Inter wants 90 million euros and one player