Macedonia

Ердоган: Оној што ќе го нападне турскиот брод ќе плати висока цена

Од: А1он

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека секој напад врз турскиот брод што истражува нафта и гас во спорните води на Средоземното Море, ќе резултира со висока цена.

– Кажавме дека ако го нападнат „Оруч Реис“ ќе платат висока цена, а тие денеска го добија својот прв одговор, истакна Ердоган синоќа без да изнесе детали.

Турскиот брод „Оруч реис“ во понеделникот со воена придружба полна да истражува за нафта и гас во водите помеѓу Крит и Кипар.

Поради тоа, францускиот претседател Емануел Макрон најави дека ќе го зголеми военото присуство во регионот и ја повика Анкара да го запре истражувањето. Француската и грчката армија вчера одржаа заеднички воени вежби во близина на Крит.

Поради потезите на Турција, Европска Унија веќе воведе санкции за две компании од турскиот енергетски сектор.

Ердоган вчера телефонски разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел и со претседателот на Советот на ЕУ, Шарл Мишел, при што истакна дека Турција ги брани своите права.

И Турција и Грција потенцираат дека ги штитат своите интереси и ја обвинуваат другата страна за конфликтот.

Советот за надворешни прашања на ЕУ денеска ќе одржи вондреден состанок поради активностите на Турција во Источен Медитеран.

Football news:

Son of Rory Delap (Yes, the one who threw outs) already scores for Manchester City
Gian Piero Gasperini: Iličić asked about the Beginning of: What does he have that I don't?. I replied:
Alvaro Morata: a lot of forwards score 30-40 goals, but they don't win anything. I'm used to taking trophies
AC Milan are in talks with Tottenham to transfer Aurier
PSG are in talks with Chelsea about Ruediger's transfer
Gasperini on Serie A: Atalanta can't start the season with the goal of winning the scudetto, otherwise we will be lost
Showsport - about the transfers of Morata and Suarez (everyone should be happy) and the new Chelsea goalkeeper