Macedonia

Говедо да е ... | Deutsche Welle

Deutsche Welle - пред: 1 час

Одредувањето на датумот за следните избори во Македонија беше дочекано во два спротиставени кампа, во кои етничкото е само прикритие за подлабоката шизма помеѓу квалитативното и квантитативното. Пишува Арсим Зеколи.

Алсат-М - пред: 43 мин

Граѓаните се скептични во врска со идејата на ДУИ за премиер Албанец. Оние со кои зборувавме велат дека иако би сакале оваа идеја да стане реалност, она што најмногу ги загрижува во моментот е економската состојба и иселувањето на младите.

МКД - пред: 3 часа

Поддршка за платформата за прв премиер Албанец денеска дадоа и кандидатите за пратеници од редовите на Демократската унија за интеграција Мери Николова-Буџаку, Сеад Зејнел, Исмаил Јаоски и Рафет Муминовиќ.

+инфо - пред: 3 часа

ДУИ на прес конференција се пофали дека за понудата премиер Албанец застанале и други етнички заедници. – Ако навистина сакаме функционална мултиетничка демократија, тогаш мора постојано да работиме на унапредување на правата на немнозинските ...

ТВ21 - пред: 4 часа

Мери Николова – Буџаку од ДУИ, денеска истакна дека силно стои зад идејата на партијата за првиот премиер Албанец, платформа која ќе ги сруши сите стереотипи во државата, во која треба да ја планираме нашата иднина.

Н.Македонија - пред: 6 часа

Пред околу 15 години имаше еден неславен обид и во Македонија да се емитува една варијанта на квизот „Кој сака да биде милионер“, кој првично беше осмислен во Обединетото Кралство во деведесеттите години од минатиот век и за кој беа продадени ...

Магазин - пред: 6 часа

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на вчерашната прес конференција ги повика граѓаните да ја поддржат идејата за премиер Албанец. Џафери кој е носител на листата на ДУИ во Изборната единица 5 ги повика партиите да оформат заедничка платформа ...

Поглед - пред: 13 часа

Комуникологот Никола Тасев во интервју на 24 анализа на телевизија24 зборувајќи за актуелната коронакриза како и за последиците од неа вели дека државата мора да им помогне на фирмите и на стопанството.

ТВ21 - пред: 18 часа

Аријанит Хоџа ја коментираше идејата на ДУИ за премиер Албанец. Генералниот секретар на БЕСА рече дека во иднина Македонија ќе има премиер Албанец, но дека тој нема да биде по предлог на ДУИ.

Алсат-М - пред: 21 часа

Талат Џафери во името на ДУИ побара поддршка од албанските политички партии околу идеја за премиер Албанец, со образложение дека таа треба да биде натпартиска цел. Тој рече дека Албанците треба да формираат платформа и новиот состав на Собранието ...

24 Вести - пред: 21 часа

Комуникологот Никола Тасев во отвореното студио потенцираше дека ДУИ нема да може да добие премиер албанец доколку само се потпира на гласовите од Албанците и дека на народот му треба човек кој ќе се залага за целиот народ, а не само за одредена ...

360 степени - пред: 1 ден

Џафери нагласи дека тој лично имал привилегија да покаже дека се работи за наметнат стереотип во однос на тоа Албанец да биде на чело на некоја институција, посочувајќи и на “недовербата“ при неговото назначување за претседател на Собранието ...

Алфа - пред: 1 ден

Во политиката никогаш не вели никогаш , ова е пораката која Талат Џафери им ја упати на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ кои ја отфрлија ДУИ во идејата за Албанец премиер. Џафери вели дека идејата за Албанец премиер според нив не е празна флоскула.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој е носител на листата на ДУИ во петата изборна единица, на денешната прес конференција ги повика граѓаните да ја поддржат идејата на ДУИ за прв премиер Албанец.

Да прецизирам, ние нудиме премиер Албанец, а не по секоја цена премиер од ДУИ. И ова претставува силно подадена рака пред сѐ до партиите на Албанците, заеднички да застанеме зад оваа идеја.

Талат џафери, како носител на листата на ДУИ во петтата изборна единица на денешната прес-конференција ги повика партиите на Албанците во државава, да се обединат околу идејата за премиер Албанец, да ѝ дадат натпартиски предзнак, и со тоа да ги ...

Како што веќе знаете, онаа мала драма и неизвесност околу изборниот ден веќе заврши и дозволете да изразам задоволство што, и покрај големите притисоци и непотребно создадената хистерија во јавноста, сепак тоа го направивме на вистинскиот начин: ...

Како што веќе знаете, онаа мала драма и неизвесност околу изборниот ден веќе заврши и дозволете да изразам задоволство што, и покрај големите притисоци и непотребно создадената хистерија во јавноста, сепак тоа го направивме на вистинскиот начин: ...

Двете најголеми партии во македонскиот блок можеби избрзаа одбивајќи ја понудата за Албанец премиер уште на прва, смета Талат Џафери. Вели идејата не е само на ДУИ туку на сите Албанци во Македонија, дали ќе се реализира ќе одлучат граѓаните на ...

Како што веќе знаете, онаа мала драма и неизвесност околу изборниот ден веќе заврши и дозволете да изразам задоволство што, и покрај големите притисоци и непотребно создадената хистерија во јавноста, сепак тоа го направивме на вистинскиот начин: ...

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на денешната прес конференција ги повика граѓаните да ја поддржат идејата на ДУИ за прв премиер Албанец. -Како што веќе знаете, онаа мала драма и неизвесност околу изборниот ден веќе заврши и дозволете да ...

Како што веќе знаете, онаа мала драма и неизвесност околу изборниот ден веќе заврши и дозволете да изразам задоволство што, и покрај големите притисоци и непотребно создадената хистерија во јавноста, сепак тоа го направивме на вистинскиот начин: ...

Талат Џафери, носител на листата на ДУИ во Изборната единица 5 денеска на прес-конференција ги повика албанските гласачи да ја поддржат нивната идеја за премиер Албанец. -Да прецизирам, ние нудиме премиер – Албанец, а не по секоја цена премиер од ...

-Како што веќе знаете, онаа мала драма и неизвесност околу изборниот ден веќе заврши и дозволете да изразам задоволство што, и покрај големите притисоци и непотребно создадената хистерија во јавноста, сепак тоа го направивме на вистинскиот начин: ...

Како што веќе знаете, онаа мала драма и неизвесност околу изборниот ден веќе заврши и дозволете да изразам задоволство што, и покрај големите притисоци и непотребно создадената хистерија во јавноста, сепак тоа го направивме на вистинскиот начин: ...

Талат Џафери, носител на листата на ДУИ во Изборната единица 5 денеска на прес-конференција ги повика албанските гласачи да ја поддржат нивната идеја за премиер Албанец. -Да прецизирам, ние нудиме премиер – Албанец, а не по секоја цена премиер од ...

MakPress - пред: 16 часа

Талат Џафери, носител на листата на ДУИ во Изборната единица 5 денеска на прес-конференција ги повика албанските гласачи да ја поддржат нивната идеја за премиер Албанец. -Да прецизирам, ние нудиме премиер – Албанец, а не по секоја цена премиер од ...

4NEWS - пред: 7 часа

Аријанит Хоџа ја коментираше идејата на ДУИ за премиер Албанец. Генералниот секретар на БЕСА рече дека во иднина Македонија ќе има премиер Албанец, но дека тој нема да биде по предлог на ДУИ.

4NEWS - пред: 3 часа

Мери Николова – Буџаку од ДУИ, денеска истакна дека силно стои зад идејата на партијата за првиот премиер Албанец, платформа која ќе ги сруши сите стереотипи во државата, во која треба да ја планираме нашата иднина.

Мак. Весник - пред: 2 часа

ДУИ на прес конференција се пофали дека за понудата премиер Албанец застанале и други етнички заедници. – Ако навистина сакаме функционална мултиетничка демократија, тогаш мора постојано да работиме на унапредување на правата на немнозинските ...

„Како што веќе знаете, онаа мала драма и неизвесност околу изборниот ден веќе заврши и дозволете да изразам задоволство што, и покрај големите притисоци и непотребно создадената хистерија во јавноста, сепак тоа го направивме на вистинскиот начин: ...

Талат Џафери, носител на листата на ДУИ во Изборната единица 5 денеска на прес-конференција ги повика албанските гласачи да ја поддржат нивната идеја за премиер Албанец. „Да прецизирам, ние нудиме премиер – Албанец, а не по секоја цена премиер од ...

И покрај големите притисоци и непотребно создадената хистерија во јавноста околу датумот за изборите, сепак тоа го направивме на вистинскиот начин: инклузивно, со консензус, преку изграден компромис.

Како одговор на прашање од ЦИВИЛ Медиа за став по предлогот на ДУИ за прв премиер Албанец, генералниот секретар на Алијансата за Албанците, и градоначалникот на општина Гостива, Арбен Таравари, директно, по писмен пат ни го елаборира во кратки црти ...

Талат Џафери, носител на листа во ИЕ 5 денеска ги повика партиите од албанскиот блоик да се обединат и да застанат зад идејата на ДУИ за прв Албанец премиер во Македонија, а потоа да коалицираат со онаа партија во Собранието кое ќе ја подржи таса ...

Football news:

Кад Cadiz returned to La Liga after 14 years
Pioli about 2:2 with Napoli: One point is a good result
Gattuso on Milan's penalty: the Rule needs to change. Jumping with your hands behind your back is another sport
Milan will offer 25 million euros for Celtic defender Ayer
Klopp on plans: Four years at Liverpool. After that, I want to do nothing for a year
Rogers Pro 1:4 with Bournemouth: Leicester play well only 45 minutes after the break
Inter and Roma are Interested in Garay