Macedonia

Ибра го напушта Милан – се враќа во Шведска

Златан Ибрахимовиќ е на чекор од заминување од Милан летово.

Според Sky Sport Italia, негова следна дестинација е Хамарби. Договорот на Ибра со миланскиот гигант истекува на крајот на сезоната и досега нема никакви најави дека ќе биде продолжен.

Швеѓанецот наводно ќе го напушти Милан на 31 август и размислува за враќање дома, каде би играл за Хамарби, велат изворите на Sky Sport Italia.

Популарниот Ибра поседува 25% од овој клуб и тренираше со екипата за време на карантинот воведен поради пандемијата.

Ибрахимовиќ ќе наполни 39 години во октомври, а откако се врати во Милан во јануари, одигра 11 натпревари и постигна четири гола за „росонерите“.

Искусниот напаѓач поради повреда на листот ги пропушти првите два натпревари откако беше обновена Серија А, а синоќа играше против СПАЛ (2:2), кога имаше две шанси, но не постигна гол.

Football news:

Thomas Tuchel: If both legs were intact, you could have seen my 40-meter sprint
PSG saved Tuchel's pet: Choupo-moting got everyone for free, managed not to score from a centimetre, and now pulled Paris to the semi-finals of the Champions League
Gian Piero Gasperini: The worst part is that we were so close. I can only thank the guys
Neymar was the player of the match Atalanta-PSG. He gave an assist
ПС PSG suffered through the entire quarter-final and turned it over in 149 seconds. Lifted the Italian curse and went so far in the Champions League for the first time in 25 years
ПС PSG's pain was transformed into happiness: in three minutes, the suffering stars turned into celebrating kings
The club from Italy won't win the Champions League for the 10th year in a row. This is an anti-record