Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Имате 79 дена да се подготвите за избори, ѝ порача Вучиќ на опозицијата

Најавувајќи ги вонредните парламентарни и локални избори за 17 декември, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека владејачката коалиција сака да ѝ излезе во пресрет на опозицијата и да го исполни нивното барање за одржување избори, но и да се оди на избори заради народот, бидејќи е потребен „чист и јасен мандат во иднина“.

Рековме дека сакаме да ги исполниме барањата на опозицијата за избори, тоа е важен демократски дострел, но сакаме и во иднина да имаме чист мандат и да бидеме суверена држава. Ни треба јасна насока во која сакаме да одиме во иднина. Дали сакаме суверенитет или да бидеме колонија, рече Вучиќ.

Како што вели, нема разлики меѓу опозицијата, а тоа најдобро се видело кога имало конфликт на Косово.

Видовте пред некој ден дека нема апсолутно никаква разлика. Никој не застана во одбрана на својот народ, но за разлика од нив, јас ја разбирам потребата на луѓето да ги бранат своите огништа. Некој мора да разбере зошто таму се тепаат луѓето, зошто се жртвувале, рече Вучиќ.

Претседателот потсетува дека еден ден пред распишувањето на изборите, претставниците на опозицијата порачаа дека тој не смее да учествува на изборите, бидејќи му „забраниле Американците“.

Побараа избори во Белград, а ќе има избори на ниво на Србија. Нека се спремаат, до тогаш имаат 79 дена, рече претседателот на Србија.

Претседателот изјави дека изборите ќе се одржат за 79 дена, односно на 17 декември.

Опозицијата побара избори. Нека се подготват, им остануваат уште 79 дена, рече Вучиќ.