Macedonia

Изјави за првата трансплантација на срце во Македонија | Нова ТВ

Нова ТВ - тукушто објавено

Прва Трансплантација на срце во Македонија Posted by MИА.mk on Сабота, 23 мај ...

ТВ21 - тукушто објавено

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, заедно со тимот кој ја изведе првата трансплантација на срце со изјава за медиумите пред Клиниката за Државна Кардиохирургија. ПОВРЗАНИ ...

Канал5 - пред: 57 мин

Успешно е завршена првата трансплантација на срце во земјава, која ноќеска беше извршена на државната Кардиохирургија. Првото трансплантирано срце, синоќа, три часа по полноќ, зачука во градите на 54 -годишен пациент.

Опсервер - тукушто објавено

Скопје, 23 мај 2020 () – ВО ЖИВО – Изјава за медиуми на министерот за здравство Венко Филипче заедно со тимот кој ја изведе првата трансплантација на срце. Изјава на Министерот за здравство доц.

Алфа - пред: 49 мин

Момент на тишина, неизвесност, а откако зелената линија на апаратот кој мери отчукувања на срцето почна да покажува ритам, следеа ракоплескања, солзи радосници….успешна трансплатација на срце , вака го опишуваат моментот докторите откако ја завршија ...

iPortal - тукушто објавено

Изјава за медиуми на министерот за здравство Венко Филипче заедно со тимот кој ја изведе првата трансплантација на ...

Канал5 - пред: 1 час

Успешно е завршена првата трансплантација на срце во земјава, која ноќеска беше извршена на државната Кардиохирургија.. Повеќе детали за овој голем успех на нашите лекари во информациите од Сања Трајковска Ставров.

Црнобело - пред: 2 часа

Доцна во ноќта, во 2 часот и 43 минути зачука срцето на пациент по успешно направената прва трансплантација на срце во Македонија – испишана историја во македонското здравство. Во текот на вчерашната вечер Министерот Филипче ја извести јавноста дека ...

Факултети - пред: 3 часа

Кога сѐ беше завршено требаше да почекаме неколку моменти за да зачука срцето. Реагиравме за да го помогнеме овој процес и тоа се случи. Пресаденото срце работеше со очекуван ритам Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во Скопје за првпат во ...

OhridNews - пред: 3 часа

Тим од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова анестезиолог (КАРИЛ) успешно извршија трансплантација на срце.

Panacea.mk - пред: 4 часа

Иако станувало збор за исклучително тешка и ризична интервенција, мешаниот тим на кардиохирурзи, според сите медицински протоколи, успешно ја извел трансплантацијата. Д оцна синоќа во една од операционите сали на Клиниката за државна ...

А1 On - пред: 5 часа

Министерот за здравство Венко Филипче утрово го посети пациентот, на кој му беше трансплантирано срце. Синоќа, за првпат во нашата земја е изведена трансплантација на срце од починат донор.

Нова ТВ - пред: 6 часа

Во раните утрински часови, околу 02 после полноќ започна да чука првото трансплантирано срце во градите на 54 годишен пациент. По шест часа операција, лекарскиот тим го разбуди првото трансплантирано срце во период кога здравството се соочува со ...

Фокус - пред: 6 часа

Доцна синоќа беше успешно завршена првата трансплантација на срце во Северна Македонија. Трансплатацијата успешна! ❤️ Ова е огромен успех на македонското здравство. Честитки до сите колеги.

360 степени - пред: 7 часа

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека првата трансплантација на срце која синоќа се изведе на Клиниката за кардиохирургија во Скопје била успешна. „Трансплатацијата успешна! „Ова е огромен успех на македонското здравство.

еМагазин - пред: 6 часа

Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека првата трансплантација на срце во Македонија е успешна и додаде дека ова е огромен успех за македонското здравство. Опреацијата ја изведоа тим на хирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна ...

Магазин - пред: 5 часа

Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар во Скопје се изведе првата трансплантација на срце во Република Македонија, која заврши со позитивен исход! Специјализантот по кардиоваскуларна хирургија, Кристијан Бундовски не ја ...

AKO - пред: 6 часа

,,Трансплатацијата успешна! ❤️ Ова е огромен успех на македонското здравство. Честитки до сите колеги“-напиша министерот за здравство, Венко Филипче на својот ФБ профил. Тој постави фотографија од ЕКГ апаратот на чиј екран се регистрирааат ...

AKO - пред: 8 часа

,,Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце… Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !! Вредните раце и паметните глави на нашите врвни стручњаци на ...

360 степени - пред: 16 часа

Тим хирурзи составен од Сашко Јовев од Државната кардиохирургија, Жан Митрев од приватната Клиника „Жан Митрев“ и Александар Николиќ од Клиниката „Систина“ и анестезиологот од КАРИЛ Маја Мојсова прават подготовка за првата трансплантација на срце во ...

Press24 - пред: 16 часа

Во гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче откри дека во Македонија за првпат вечерва ќе се изведе операција со трансплантација на срце. „Имаме вечерва трансплантација на срце, имаме донатор, родителите од една почината девојка, ...

Centar - пред: 15 часа

Вечерва на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата. На трансплантацијата ќе работи тим од тројца кардиохирурзи под ...

Фактор - пред: 16 часа

Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по анестезиологија со реаниматологија од „Аџибадем Систина“ ќе бидат дел од тимот доктори ...

Сакам да кажам - пред: 20 часа

Мешан тим кардиохирузи на Клиниката за кардиохирургија се подготвува за правење на првата трансплатација на срце во земјава, објави на Фејсбук министерот за здравство Венко Филипче. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го ...

Магазин - пред: 16 часа

Во моментов започнува првата трансплантација на срце во Република Македонија. Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова ...

Република - пред: 16 часа

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава. Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за ...

Expres - пред: 16 часа

Во скопскиот клинички центар во тек е еден од најголемите предизвици за македонската медицина, трансплантација на срце. Во тимот кој вечерва ја изведува една од најсложените интервенции во медицината се и професор д-р Александар Николиќ кардиохирург ...

Нетпрес - пред: 16 часа

Професор д-р Александар Николиќ, кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“, и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по анестезиологија со реаниматологија од „Аџибадем Систина“, ќе бидат дел од тимот доктори ...

+инфо - пред: 16 часа

Професор д-р Сашко Јовев од државната кардиохирургија, д-р Жан Митрев од „Жан Митрев Клиник“. професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по ...

24Инфо - пред: 16 часа

Филипче: На тимот од кардиохирурзи, да им држиме среќа Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова анестезиолог (КАРИЛ) се ...

Магазин - пред: 16 часа

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија ...

Либертас - пред: 16 часа

Во гостувањето на ТВ 24, министерот за здравство Венко Филипче откри дека во Македонија за првпат вечерва ќе се изведе операција со трансплантација на срце. „Имаме вечерва трансплантација на срце, имаме донатор, родителите од една почината девојка, ...

AKO - пред: 15 часа

Во текот на ноќта на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата, соопшти Министерство за здравство.

ММС - пред: 15 часа

Министерот за здравство Венко Филипче на својот официјален Фејсбук профил напиша дека во моментов се прави подготовка за правење на првата трансплатација на срце во нашата земја. „Имаме, за жал, почината пациентка чие семејство се согласи да го ...

MakPress - пред: 14 часа

Вечерва на Клиниката за Државна кардиорирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата. На трансплантацијата ќе работи тим од тројца кардиохирурзи под ...

Независен - пред: 14 часа

Министерот за здравство Венко Филипче, вечерва на неговиот фејсбук профил го откри тимот од кардиохирурзи кој ја спроведува првата операција – трансплантација на срце во Македонија. „Тимот е под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан ...

Женски магазин - пред: 9 часа

Професор д-р Александар Николиќ кардиохирург од Клиничката болница „Аџибадем Систина“ и шефот на Одделот за анестезија д-р Димче Славески, специјалист по анестезиологија со реаниматологија од „Аџибадем Систина“ беа дел од тимот доктори кардиохирурзи ...

МКД - пред: 8 часа

На Клиниката за државна кардиорирургија синоќа се изведе првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На трансплантацијата работеа тим од тројца кардиохирурзи под водство на проф. д-р.

еМагазин - пред: 8 часа

Министерот Венко Филипче синоќа објави фотографија од тимот на хирурзи кои синоќа ја вршеa првата трансплантација на срце во Македонија. „Тимот од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и ...

Независен - пред: 8 часа

„Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце…..Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !!, напиша утрово на фејсбук профилот Кристијанн Бундовски од ...

Сител - пред: 7 часа

Вчеравечер на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведе првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На трансплантацијата работеше тим од тројца кардиохирурзи под водство на Проф. д-р.

4NEWS - пред: 7 часа

Вечерва на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведува првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. Во моментов е во тек експлантацијата. На трансплантацијата ќе работи тим од тројца кардиохирурзи под ...

ММС - пред: 7 часа

Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце…..Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !!, информираат од Универзитетската клиника Државна ...

24Инфо - пред: 7 часа

Во 02 часот и 43 минути зачука срце, се направи првата трансплатација на срце во Македонија ! ,,Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце… Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се ...

Република - пред: 7 часа

Успешно заврши првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија која доцна синоќа се изведе на Универзитетската клиника за кардиохирургија во Скопје, објавија Клиниката на својата страница на Фејсбук.

Вечер - пред: 7 часа

Фото: fejsbuk Синоќа на Клиниката за Државна кардиохирургија се изведе првата кадаверична трансплантација на срце, односно трансплантација од починат донор. На трансплантацијата работеше тим од тројца кардиохирурзи под водство на Проф. д-р.

+инфо - пред: 7 часа

Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце. Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи прва трансплантација на срце, напиша на Фејсбук д-р Кристијан Бундовски, специјализант по ...

Радио МОФ - пред: 7 часа

Синоќа, во 2 часот и 43 минути по полноќ, тим хиурзи ја изведоа првата транплантација на срце во земјава, на Државната клиника за кардиологија во Скопје. Фото: Фејсбук профил на д-р Кристијан Бундовски, специјализант по васкуларна хирургија Во ...

Скопје1 - пред: 7 часа

Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце…..Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !! Вредните раце и паметните глави на нашите врвни стручњаци на ...

Скопје инфо - пред: 7 часа

Успешно заврши првата кадаверична трансплантација на срце во Македонија која доцна синоќа се изведе на Универзитетската клиника за кардиохирургија во Скопје, објавија Клиниката на својата страница на Фејсбук.

Football news:

In the network appeared pictures of the new guest form Arsenal. Its texture resembles marble
Luis Suarez: Coming back from an injury is always difficult, a little scary
Alexander Zinchenko: training In Manchester City is just murder. People are fighting for a place in the line-up
Antoine Griezmann: Winning La Liga and the Champions League with Barca is a dream. I would like to finish my career in the USA
Agent Dembele: I Don't think Ousmane will leave Barcelona
Real intensified in the negotiation of Kamwenge. The club wants to sign midfielder Rennes in the summer
Jan-OGE Fjortoft: Liverpool dropped out of the competition for Werner for financial reasons