Macedonia

Излекувани уште петмина пациенти, во самоизолација се 4 медицински лица од Штип | Сакам да кажам

Сакам да кажам - тукушто објавено

Од Инфективната клиника во Скопје се испишани петмина пациенти кои на двата контролни тестови се негативни и се пуштени на домашно лекување, рече министерот за здравство Венко Филипче. Од 28-те пациенти кои се на домашно лекување во Дебар, на 11 од ...

Фокус - тукушто објавено

Секој ден расте бројот на заболени од корона вирусот во Македонија, а министерот за здравство, Венко Филипче е убеден – нашиот здравствен систем е подготвен да се бори со заразата. „Ние динамички ја следиме ситуацијата, врз оснава на пациенти со ...

360 степени - пред: 22 мин

Една медицинска сестра од Куманово, која секојдневно патува на работа на Клиниката за пулмологија, а минатата недела била во резервниот тим, е позитивна на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче објасни дека таа деновите кога одела на ...

Сител - пред: 33 мин

На Клиниката за инфективни болести се примени девет нови заболени од коронавирус, со што вкупниот број хоспитализирани е 59, 12 се со потешка клиничка слика од кои пет се поставени на механичка вентилација, истакна на прес-конференција министерот за ...

Република - пред: 16 мин

Во моментов еден инфектолог од Куманово е заболен од Ковид-19, а еден од Штип е во самоизлоација, одговори на прашањето на „Република“ министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција на која соопшти дека има 25 новозаболени од ...

360 степени - пред: 33 мин

Поранешната директорка на охридската болница, лекари специјалисти од инфективното одделение во охридската болница, како и самата институција ќе бидат парично казнети, а случајот ќе го разгледува и Лекарската комора и Етичката комисија на оваа ...

Телма - пред: 1 час

Почина уште една жена од корона вирусот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Станува збор за 65-годишна жена која претходно била болна од хронично опструктивна болест, дијабетес и срцева слабост, како и гојазност.

Нова ТВ - пред: 1 час

Ноќеска на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка заболена од коронавирус од околината на Струга на возраст од 65 години. Пациентката имала претходни заболувања, хронично опструктивна белодробна болест, ...

360 степени - пред: 1 час

Две жени од Струшко се двата нови смртни случаи во изминатите 24 часа како последица од компликации од коронавирусот. Министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференцијата денеска информира дека синоќа на Клиниката за инфективни болести и ...

А1 On - пред: 1 час

Четири вработени во штипската болница ќе бидат во самоизолација, бидејќи биле во контакт со пациентка на возраст од 80 години, која е позитивна на коронавирус. Во Куманово, пак, медицинска сестра вработена на Клиниката за пулмологија дошла на работа ...

OhridNews - пред: 28 мин

Во охридската Општа болница завршен е увидот од страна на Државниот санитарен и здравствен инспекторат во врска со случајот со починатата 66-годишна жена од струшко. Изречени им се казни на претходната директорка на охридската Општа болница, на ...

ММС - пред: 28 мин

Денеска од Клиниката за Инфективни болести и фебрилни состојби испишани се 5 пациенти кои се негативни на двата контролни теста, тие се во добра здравствена состојба и ќе се упатат на домашно лекување, рече министерот за здравство Венко Филипче на ...

Фокус - пред: 55 мин

Медицинска сестра од Куманово била позитивна на новиот корона вирус, иако одела на работа и не чувствувала никакви симптоми. Ова денеска го истакна министерот за здравство, Венко Филипче кој порача дека во текот на вчерашниот ден медицинската сестра ...

МКД - пред: 1 час

65-годишна пациентка од Скопје со дополнителни здравствени проблеми, како со белите дробови, висок притисок и дијабет е последната жртва на коронавирусот во земјава, информира министерот за здравство Венко Филипче.

Канал5 - пред: 1 час

Во изминатите 24 часа регистрирани се 25 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје- 7, Куманово-7, Прилеп-2, Тетово-5, Струга-2, Гевгелија -1, Кочани -1. Во изминатото дено-ноќие направени се 257 теста, од кои: преку ИЈЗ – 131, преку ...

+инфо - пред: 55 мин

Од Клиниката за инфективни болести се испишани 5 пациенти, на двата контролнин теста се негативни, тие се во добра општа состојба и ќе се пуштат дома, рече министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција.

Frontline - пред: 38 мин

Филипче ја отвори пред конференцијата со информацијата дека 5 пациенти се испишани од Инфективната клиника во Скопје и се пратени на домашно лекување. Министерот за здравство, Венко Филипче на редовната прес конференција која сѐ уште е во тек, ...

Press24 - пред: 1 час

Пет пациенти се испишани од болница утринава, соопшти Филипче. -За жал има уште една почината жена која имала хронични болести, се работи за жена од 65 години- рече Филипче. Регистрирани се 25 нови заблени во текот на последните 24 часа и вкупната ...

Скопје24 - пред: 1 час

Во последните 24 часа има 25 нови случаи на заболени од коронавирус со што вкупниот број на заразени се зголеми на 354 лица. За жал има и уште еден смртен случај во земјава, се работи за жена на 65 годипна возраст од Лабуништа која претходно имала ...

Слободен Печат - пред: 28 мин

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција кажа дека изминатите две години се примени голем број лекари и медицински сестри. -Генерално имаше дефицит на лекари, во изминативе 2 години огромен број лекари и медицински сестри ...

24Инфо - пред: 1 час

Почина уште една пациентка на возраст од 65 години со повеќе здравствени проблеми, вчера се примени 9 нови пaциенtи на клиникта за Инфективни болести, а има 25 нови лица заболени, рече министерот за здравство Венко Филипче.

Факултети - пред: 1 час

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во последното деноноќие се испишани 5 пациенти што боледуваа од Ковид-19, информира министерот за здравство Венко Филипче. До денес до 12 часот има 25 новооткриени заразени со коронавирус, со ...

Република - пред: 1 час

Починала 65-годишна пациентка од ковид-19 на Инфективната клиника во Скопје. Со тоа бројот на починати од коронавирус во Македонија се искачи на десет. Во изминатото деноноќие се регистрирани 25 нови случаи, соопшти денеска министерот за здравство ...

Кумановски м. - пред: 33 мин

Шеесет и петгодишна жена од околината на Струга во изминатото деноноќие почина од коронавирус. Како што информираше министерот за здравство Венко Филипче, таа била на лекување на клиниката веќе недела дена, но имала доста претходни болести.

ТВ21 - пред: 1 час

Министерот Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека пет пациенти се испишани од Клиниката за инфективни болести откако двата контролни теста покажале дека се негативни на коронавирус.

Кумановски м. - пред: 33 мин

Медицинска сестра од Куманово која работела на Клиниката на пулмологија во Скопје е позитивна на коронавирус, информираше денеска на прес конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Локално - пред: 33 мин

Медицинска сестра од Куманово била позитивна на новиот коронавирус, иако одела на работа и не чувствувала никакви симптоми, изјави министерот за здравство Венко Филипче. „ 4 медицински лица ќе бидат во самоизолација.

Независен - пред: 1 час

Денеска од Клиниката за инфективно се испишани пет пациенти, негативни на корона вирус. На 11 од 28 пациенти во Дебар кои се на домашно лекување, им се земаат брисеви за тест. Има уште еден смртен случај, пациентка на 65-годишна возраст, со болести ...

Либертас - пред: 1 час

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешниот прес изјави дека, за жал, почината е уште една пациентка, жена на 65-годишна возраст која имала претходни белодробни заболувања и ...

Слободен Печат - пред: 1 час

Сите пациенти од заводот за рехабилитација се испишани и упатени на домашно лекување. Во Охрид е завршен увидот, изречени се казни на претходната директорка, на доктори специјалисти од одделот инфектологија, како и на самата институција.

+инфо - пред: 2 часа

Граѓаните да не ја користат Итната Помош во Куманово за посета на пациенти кои не се во животозагрозувачка состојба, бидејќи службата сега е ангажирана и за превоз на заразени од Ковид 19 до Инфективната клиника во Скопје и до инфективното одделение ...

Скопје инфо - пред: 1 час

Пет пациенти се испишани од лекување од Клиниката за инфективни болести, вкупно 59 пациенти се хоспитализирани на клиниката, од кои 12 се со потешка. Ова на денешната прес конференција го истакна Министерот Филипче.

Локално - пред: 1 час

Почина уште една пациентка на Инфективната клинка на возраст од 65 години, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче. Тој изјави дека пациентката покрај позитивниот тест за коронавирусот, таа имала и други хронични болести.

AKO - пред: 16 мин

Една 66 годишна пациентка почина, а 5 се излекувани и пуштени на домашна нега во изминатите 24 часа, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче. Тој кажа дека има 25 новозаразени од коронавирус и сега вкупната бројка сега е 354.

Макфакс - пред: 3 часа

Британската агенција за јавно здравје со помош на војската за пет дена ја претвори конференциската сала „Ексел“ во Лондон во болница во која можат да се сместат до 4.000 пациенти. Во неа ќе се сместат само пациенти со коронавирус кои немаат други ...

Сакам да кажам - пред: 3 часа

Поради епидемијата на коронавирус и дополнителните активности за пренесување на заразени пациенти до клиниките во Скопје, од Итната медицинска помош во Куманово соопштија дека поради малиот број на возила и екипи примаат повици само за животно ...

+инфо - пред: 3 часа

Британската агенција за јавно здравство со помош на војската за пет дена во конференциската сала ExCel во Лондон направиле болница која може да прими 4.000 пациенти. Во неа ќе бидат сместени само пациентите болни од коронавирусот и кои немаат ...

Република - пред: 4 часа

Докторите од охридската болница по неколку дена одговорија на дилемите во врска со истрагата за смртта на жената од струшкото село Татеши која не била примена на инфективното одделение во Охрид.

Нетпрес - пред: 4 часа

За смртта на пациентката од струшко која не беше примена во Охридската болница, лекарите од оваа здравствена институција кои одбиле да ја прегледаат 66 годишната жена, вината ја префрлаат кај министерот Венко Филипче.

+инфо - пред: 5 часа

Здружението на граѓани за ретки болести „Живот со предизвици“ Битола бара ослободување од работа на пациентите со овие болести или на нивните родители. Тоа испратило повеќе дописи до Министерството за здравство, министерот за здравство и до ...

Курир - пред: 6 часа

Здружението на граѓани за ретки болести ЖИВОТ СО ПРЕДИЗВИЦИ Битола испрати повеќе дописи до Министерството за здравство, министерот за Здравство и Комисијата за ретки болести, барајќи решенија за проблеми со кои се соочуваат пациенти и семејства со ...

Република - пред: 5 часа

Итната медицинска помош од Куманово поради недостиг на возила и персонал, а во контекст на новонастанатата состојба со Ковид 19, започна да врши селекција на повиците. Како што информираат од Итната помош за порталот „Кумановски муабети“ се примаат ...

Денешен - пред: 4 часа

Овие шатори треба да бидат болнички одделенија ако дојде до ексалација со пациенти заразени од Ковид 19. Господ да ни е на помош. Инаку, завчера Шилегов се пофали: „Меѓуинституционалната соработка вроди со плод.

Кумановски м. - пред: 6 часа

Итната медицинска помош од Куманово поради недостиг на возила и персонал, а во контекст на новонастанатата состојба со Ковид 19, започна да врши селекција на повиците. Како што информираат од Итната помош се примаат повици само за животно ...

Магазин - пред: 5 часа

Нина Цаца Билјановска, сега веќе поранешната директорка на Кожната клиника во Скопје, е една од излекуваните пациенти од коронавирус во земјава. Имено токму таа беше една од оние кои свесно со симптоми оделе на работа.

Сакам да кажам - пред: 15 часа

Вкупниот број на регистрирани заболени од коронавирус во Македонија до вчера во 15 часот беше 329 луѓе. Од нив починаа 9, а 12 се ислечени. Во критична состојба се 4 пациенти, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на вчерашната прес ...

Сакам да кажам - пред: 18 часа

Во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје ќе има посебен мобилен тим за тестирање за коронавирус на пациентите кои се примаат за некоја друга здравствена услуга, кажа министерот за здравство Венко Филипче.

Глас на Америка - пред: 18 часа

Четворица пациенти на Инфективната клиника се во критична состојба. Двојно е зголемен капацитетот на пунктовите за тестирање во Скопје .До крајот на неделата целосно ќе биде во функција мобилната болница до Инфективната клиника СКОПЈЕ -Двајца ...

Канал5 - пред: 20 часа

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, денеска, на редовната прес-конференција за состојбата со коронавирус во земјава, информираше дека доцна синоќа се починати двајца пациенти. „Станува збор за маж на возраст од 45 години, кој преку ...

Сакам да кажам - пред: 20 часа

Четириесет и петгодишниот кумановец кој вчера почина од коронавирусот, бил заразен од свој роднина кој дошол од странство, кажа министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Football news:

Joe HART: I Don't dislike Guardiola. This is his genius: he stands firm on the decision he has made
Mainz goalkeeper Muller on 0:5 from Leipzig: We should be glad that the score is not double-digit
The prayers of Cordoba and Zanetti, the trolling of Materazzi, the greatness of Sneider and Eto'o. Ten years ago Inter made treble
The Miranchuk brothers and Djikia has purchased equipment for hospitals of Dagestan
Berg about the future: I like Krasnodar. I can benefit the team
The President of Lyon on the end of the Ligue 1 season against the backdrop of the La Liga restart: We are really stupid
Serie A players are against starting matches at 16:30 in June and July due to the heat