Macedonia

Јанушев: Губитникот Заев жртвува човечки животи за спас на партиската кариера | Канал5

Канал5 - пред: 28 мин

Зоран Заев остана сам во своите ставови и барања како политичар со намера да ртвува човечки животи, за да си ја продолжи партиската кариера! Зоран Заев е исплашен човек кој што знае дека губи.

Р.С.Европа - пред: 1 час

Дали на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ здравјето на граѓаните им вистинска причина за тоа дали изборите треба да се одржат во јуни или во август или тоа е само изговор поврзан со партиските интереси и рејтинзи. Експертите со поделени ставови.

Нетпрес - пред: 43 мин

Лидерската средба кај претседателот Стево Пендаровски за одржување на предвремените парламентарни избори го продлабочи ровот меѓу владејачката СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Зоран Заев се залага за избори во јуни, а Христијан Мицкоски за крајот на ...

360 степени - пред: 2 часа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес-конференција порача дека ако не се постигне договор за датум за избори, тогаш тие ќе се одржат на 21 јуни бидејќи тогаш е предвидено со Уставот и законите.

Телма - пред: 2 часа

СДСМ ќе почне со кампања за избори на 21 јуни, без оглед на тоа дали ќе се постигне договор со ВМРО ДПМНЕ околу датумот, изјави лидерот на СДСМ. Така е според Уставот и законот, вели Зоран Заев, и побара доколку некој сака да ги одложи изборите, да ...

Deutsche Welle - пред: 3 часа

Кога тогаш, ќе има избори, или во јуни, или во јули, или во септември, може и во октомври, најдоцна до декември. Ако нема вакцина, а има нов бран на пандемија, може и догодина во некое прикладно време...

Сакам да кажам - пред: 2 часа

„Сакаме да имаме договор избори да има на 21 јуни, но ако немаме, останува да се почитуваат Уставот и законите во државата, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес-конференција во седиштето на партијата за третиот пакет економски мерки на Владата.

Алсат-М - пред: 2 часа

Ако нема консензус околу датумот на избори, останува да се почитуваат уставот и законите, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес конференција, додавајќи дека терминот за избори е 21 јуни.

OhridNews - пред: 1 час

Според претседателот на СДСМ, Зоран Заев, изборите треба да се одржат во јуни бидејќи, како што рече, наесен се очекува нов бран на пандемијата на коронавирусот. Потребата од избори Заев ја поткрепи со тоа што земјата веќе три месеци нема парламент ...

Опсервер - пред: 2 часа

Скопје, 19 мај 2020 () – Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска изјави дека има простор за разговори со опозицијата за датум за предвремени парламентарни избори се до завршувањето на вонредната состојба во следните седум до десет дена, но доколку не се ...

+инфо - пред: 2 часа

На лидерската средба го истакнавме 21 јуни како термин за одржување на изборите, а поддршка добивме од ДУИ, БЕСА, ДПА и Алијанса на Албанците, додека ВМРО-ДПМНЕ беше за крај на август и почеток на септември, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев на ...

Слободен Печат - пред: 3 часа

Очекуваме да каже опозицијата свои термини, а ние го истакнавме 21 јуни. Поддршка даде Ахмети и ДУИ, БЕСА, ДПА и Алијанса на Албанците. ВМРО беше за крај на август и почеток на септември, така се одвиваше дискусијата, рече на денешната ...

Курир - пред: 3 часа

Ситуација во државата почнува да се комплицира и политички и здравствено-епидемиолошки. Изборите кои требаше да се одржат на 12 април 2020 година се одложија заради корона кризата и државата почна да функционира со техничката влада и во вондредна ...

Фокус - пред: 3 часа

Вчерашната лидерска средба за договарање на датум за предвремени избори повторно заврши без успех. Лидерите на партиите не успеаја да најдат решение за терминот за нивно одржување. Дел од јавноста е поделена дали треба избори, кога Северна ...

Фактор - пред: 2 часа

Зоран Заев, претседателот на СДСМ, на денешната прес-конференција рече дека Државната изборна комисија донел одлука да го прифати ажурираниот Избирачки список со кој ќе може да се оди на предвремени парламентарни избори во јуни.

Локално - пред: 2 часа

На прашањето дали се плаши владејачката партија од мала излезеност на парламентарните избори поради епидемијата со коронавирусот лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави дека ако има согласност од сите политички партии ќе излезат сите граѓани.

Вечер - пред: 3 часа

СДСМ е одговорна партија, ние сакаме консензус за важни прашања, како што се изборите. Но, доколку ВМРО-ДПМНЕ упорно избегнува консензус, тогаш изборите по сила на закон ќе бидат на 21 јуни.

Н.Македонија - пред: 4 часа

Вчерашната, втора лидерска средба кај претседателот Стево Пендаровски, на тема датум за предвремени парламентарни избори, по речиси четиричасовно заседавање не донесе заемно усогласен став и конечен договор на партиите за можниот термин за изборно ...

Курир - пред: 4 часа

Зоран Заев е исклучително нервозен затoа што е осамен и изолиран во намерaта по цена на животи да оди на брзи избори. Зоран Заев го носи народот на гилотина и во организирсно убиство само за да ја спаси фотелјата во СДСМ и издејствува помал пораз.

Слободен Печат - пред: 5 часа

Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски гостуваше во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ каде брифираше за новите околности по завршувањето на лидерската средба каде повторно не се постигна договор за терминот за избори. Проф.

Курир - пред: 4 часа

За движењето За заедничка Македонија еден мој пријател ми рече -бевте искра, пламен на македонизмот се обидоа да ве го изгасат со река, оттука и за политиките причини за конструирање на едно такво дело за иницијаторите на движењето има многу да се ...

Република - пред: 4 часа

Нас никој не не прашуваше кога ВМРО-ДПМНЕ си распишуваше избори. Ова го рече вчера лидерот на СДСМ, Зоран Заев откако лидерите не се договорија за датум за избори поради состојбата со короната.

Мета - пред: 5 часа

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев истакна дека во околности кога и на втората лидерска средба лидерите не се договориле за датум за избори, останува да се следат и почитуваат законските решенија со кои е предвидено изборите да се одржат 22 дена по ...

Република - пред: 5 часа

По вчерашната лидерска средба на која Зоран Заев остана излолиран во ставот дека избори мора да има во јуни, станува јасно дека му гори под нозете. Но, тој не е загрижен за здравјето на граѓаните бидејќи нив не ги ни спомена.

Expres - пред: 3 часа

ОБСЕ/ОДИХР бара датум кога тие ќе се случат избори во Македонија за да може да одредат дали ќе може да ги следат, што е спротивно на информацијата дека дале потврда дека ќе ги следат изборите.

Курир - пред: 4 часа

Мисијата на ОБСЕ има испратено писмо до Министерот за надворешни работи на Македонија Никола Димитров во кое велат дека нивната набљудувачка мисија ќе зависи од протоколите за патни ограничувања и протоколите поврзани со ...

Expres - пред: 4 часа

По вчерашната изјава на лидерот на СДСМ „Нас никој не не прашуваше кога ВМРО-ДПМНЕ си распишуваше избори“, реагираа медиуми кои потсетуваат дека парламентархните избори од 24 април 2015, па 5-ти јуни се одржаа дури на 11 декември.

Опсервер - пред: 8 часа

Скопје, 18 мај 2020 () – Без договор за датум за одржување на предвремените парламентарни избори заврши и втората лидерска средба што се одржа вчера во вила Водно во организација на претседателот на државата.

360 степени - пред: 16 часа

Нема договор за датум за избори. СДСМ смета дека сите аргументи, и здравствени и правни одат во прилог на избори на 21 јуни. ВМРО-ДПМНЕ, пак, предлага избори на крајот на август или првата половина на септември.

Алсат-М - пред: 17 часа

Политичките лидери не се договорја за датумот на изборите. Заев инсистира за избори на 21 јуни и не ја исклучува можноста за избори дури и без ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ предлагаат три можни датуми за избори.

Слободен Печат - пред: 15 часа

секоја партија да си одбере датум за избори и тогаш да си организира избори- и тоа од свој џеб. Кога ги гледаме овие наши лидери на нашите партии и кога ги слушаме како се неодлучни, веднаш сфаќаме дека лажат кога ќе речат „ние сме секогаш ...

Нова ТВ - пред: 17 часа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вели дека без полтички договор мора да се почитуваат законските рокови кои предвидуваат избори на 21 јуни. Тој во својата изјава за Канал 5 исто така рече дека не е прашање дали ВМРО ДПМНЕ ќе бојкотира или не туку дали ќе ...

Телма - пред: 19 часа

Уште три ипол залудно потрошени часови на партиските лидери. Нема договор за датум за избори, сите останаа заглавени во лавиринтот од правни и политички прашања. Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ по средбата си упатија остри пораки, но и двајцата ...

Канал5 - пред: 18 часа

Изборите треба да се одржат во законски пропишаните рокови, а според тоа изборите се на 21 јуни. Решението на Талат Џафери е замрзнато, додека трае вонредната состојба, да не се расправаме кој ќе оди а кој не на изборите, туку само да се почитуваат ...

+инфо - пред: 17 часа

Заев продолжува во стилот ќе јадеме живи луѓе. Овој пат спремен за власт да го носи народот на гилотиња за гола власт и избори час поскоро мислејќи дека ќе има ниска излезност и помал пораз, реагира ВМРО-ДПМНЕ.

ТВ21 - пред: 18 часа

СДСМ, Беса, ДПА се тие да се одржат што поскоро. ВМРО-ДПМНЕ; АА и Алтернатива се за јули, додека ДУИ се уште без конкретен предлог. Партиските лидери не се договорија за датум за одржување на изборите.

Глас на Америка - пред: 19 часа

Нема договор за датум на парламентарните избори – лидерите не успеаја да дојдат до консезус на денешната средба во кабинетот на шефот на државата. Главното несогласување било меѓу владејачкиот СДСМ и опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Deutsche Welle - пред: 21 часа

Судбината на предвремените парламентарни избори останува неизвесна и по денешната, втора, лидерска средба во последнава недела. Заев најавува избори на 21 јуни, Мицкоски бара гласање наесен.

Граѓански збор - пред: 17 часа

Во вечерашното издание на “Отворено студио” на 24 телевизија, пратеничката од редовите на СДСМ од последниот парламентарен состав, Јагода Шахпаска, со свое образложение зошто сега е најдобар момент за одржување избори.

Centar - пред: 18 часа

Одржувањето на изборите е важно пред се за здравјето на граѓаните, за економијата, за демократските институции и затоа е вредно да вложуваме енергија како зрели и одговорни луѓе да постигнеме договор.

24Инфо - пред: 19 часа

Владата предводена од СДСМ презеде навремени и ефективни мерки за заштита од корнавирусот. Тие мерки овозможија ниту педесет проценти од капацитетите на инфективните одделенија во текот на здравствената криза да не бидат пополнети, навреме беа ...

Канал5 - пред: 20 часа

Заев убеден дека изборите ќе се случат на 21 јуни и од нив како што изјави нема бегање. Мицкоски пак не сака ниту да помисли дека некој би отишол на избори без за тоа да се постигне консензус.

360 степени - пред: 21 часа

Лидерската средба заврши без консензус за нов изборен датум, така што Заев најави избори на 21 јуни, додека според Мицкоски треба да се остави простор гласањето да биде од 23 август до 13 септември.

Centar - пред: 18 часа

Државната изборна комисија е извршно, а не надлежно одлучувачко тело. Тие добиваат пропишани рокови со распишувањето на изборите од страна на претседателот на Собранието и тие постапуваат по тие рокови, ние имавме случај кога целиот изборен процес ...

Centar - пред: 18 часа

Не е прашањето дали ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на изборите, туку прашањето е дали ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува во изборната кампања или не. ВМРО-ДПМНЕ учествува на изборите, тие прифатија изборите да бидат на 12 април, потоа прифатија одложување на ...

Денешен - пред: 17 часа

Џабе е бегањето од избори на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ. Бегање нема, избори ќе има и тие ќе изгубат на изборите, објави вечерва бившиот премиер и претседател на СДСМ, Зоран Заев. – На македонските граѓани им треба Собрание, функционално и политичка ...

Курир - пред: 20 часа

Денес во „Отворено студио“ гостуваше Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ која што посочи дека ВМРО-ДПМНЕ не сака избори сега, бидејќи се грижи за здрвајето на граѓаните. А, кога и да се случат изборите ВМРО-ДПМНЕ ќе победи.

Курир - пред: 20 часа

Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денес гостуваше во „Отворено Студио“ каде што посочи дека не треба да има сега за сега брзи избори бидејќи според резултатите на заболени и починати од корона вирусот се уште е рано.

Р.С.Европа - пред: 21 часа

СДСМ инсистира изборите да се одржат во првиот можен термин, а тоа според нив е 21 јуни. ВМРО-ДПМНЕ, пак, предлага изборите да се одржат на крајот на август или почетокот на септември. Политичките лидери не се договорија за датум за одржување на ...

iPortal - пред: 19 часа

Во медицината два плус два не е секогаш четири и никој не може да се предвиди што ќе се случува на есен, затоа не е јасно врз основа на која проценка Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ предлагаат избори на крајот на август или почетокот на септември.

Football news:

Ronaldo has scored 29 (24+5) points in 26 Serie A matches this season
Dybala scored in 5 consecutive Serie A matches
Vardy scored his 100th Premier League goal for Leicester
Rashford, Greenwood and martial have scored 55 goals for the season and surpassed mane, Salah and Firmino (51 goals)
Martial scored 20 goals in a season for the first time in his career
Rashford is the first English Manchester United player in 8 years with 20+ goals in one season
Manchester United have scored 17 penalties in all competitions this season, 12 in the Premier League