Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Каква е реалната ситуација на терен: За Украинците отчукува часовникот, нема големи шанси за пробив

Руските сили се побројни од украинските сили речиси три спрема еден на бојното поле, а со поголема војска, Русија би можела да ја претвори во своја полза долготрајната одбрана.

И покрај деветмесечните исцрпувачки борби, Украина постигна минимален успех во својата контраофанзива. Поради густите мински полиња и руските утврдувања, секој напад беше исклучително скап за Украинците.

И двете страни ја започнаа годината со високи амбиции. Целта на Русија беше да го освои источниот регион Донбас, додека Украина имаше намера да ги раздвои руските сили на југ. Ниту една офанзива не се реализира според планот, пренесува Њујорк Тајмс.

Според анализата на Институтот за проучување на војната, во август имало помалку територијални придобивки отколку во кој било друг месец од почетокот на војната. Додека Украина оствари мали придобивки на југ, Русија во целина зазеде повеќе територии , главно на североисток.

Имаше тешки борби, но немаше повторување на брзиот пробив што го постигна Киев во Харков минатата година, кога руската одбрана пропадна по изненадувачкиот украински контранапад.

Русија и Украина се соочија со слични предизвици оваа година. Двете страни се борат за позиции кои во некои делови на источна Украина останаа во голема мера зацврстени со месеци, па дури и со години.

Искусните единици и команданти кои загинаа во претходната фаза од војната беа заменети со нови регрути кои често доаѓаа на фронтот со недоволно искуство. Украинската контраофанзива тешко се проби низ широките полиња на југот. Минатата зима, Русија постави големи мински полиња и изгради стотици километри утврдувања – ровови, противтенковски ровови и бетонски бариери – за да ги забави украинските возила и да ги принуди на полесни позиции за пукање.

Кога ќе се соберат придобивките на двете страни, Русија сега контролира речиси 320 квадратни километри повеќе отколку што имаше на почетокот на годината.

Наместо да инсистира на брзо освојување територии, за руската војска изгледа поудобно да се држи на територијата што веќе ја контролира, вели Марина Мирон, истражувач на воени студии од Кралскиот колеџ во Лондон.

Ништо не се губи ако не се постигне напредок, рече таа.

Руските сили ги надминуваат украинските сили речиси три спрема еден на бојното поле, а со поголема војска, Русија би можела да ја претвори во своја полза долготрајната одбрана.

Стратегијата на Русија во Украина се сведува на тоа да се спротивстави на напредување на Украинците, убивајќи што е можно повеќе војници и уништувајќи што е можно повеќе западна опрема, рече таа.

Русија контролира околу 18 отсто од Украина, површина поголема од Швајцарија. Ова го вклучува Крим и дел од источна Украина, која е под руска окупација од 2014 година.

Забавувањето на воените операции е доста ризично за Украина. Ако нема веројатност да успее да заземе големи делови од територијата, западната воена поддршка може да престане, поради недостаток на политичка волја или неподготвеност да донира повеќе оружје.

„Русија ќе чека додека Западот не почне да и врти грб на Украина“, рече д-р Мирон.

Украина продолжува да се бори против руската одбрана на југ. Минатиот месец успешно го зазеде селото Роботин, а во последните денови оклопни возила ги премести главните руски противтенковски единици кај Вербова, 12 километри западно од Роботин.

Сепак, времето отчукува за украинската контраофанзива, која има за цел да постигне позначајни територијални придобивки. Следниот месец се очекуваат обилни дождови, а калливиот терен би можел да го оневозможи користењето на тешки возила, како што се новопристигнатите американски Абрамс и тенковите Челинџер испорачани од Британија.