Macedonia

Лајен: Иднината на Албанија е во ЕУ, време е Унијата да дејствува

Од: А1он

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, преку објава на Твитер го изрази своето задоволство што ја започнала балканската турнеја токму од Албанија.

Преку објавата по средбата со премиерот Еди Рама, таа истакна дека нејзината порака е јасна: иднината на Албанија е во ЕУ.

– Мило ми е што ја започнав посетата на Западен Балкан од Албанија. Мојата порака е јасна: иднината на Албанија е во ЕУ. Европската комисија силно се придржува кон оваа определба. Со добар напредок во реформите во правосудството, Албанија постигна успех. Сега ЕУ мора да го стори истото, напиша таа.

По средбата со премиерот Еди Рама во Палатата на бригадите, во претседателската резиденција претседателката на ЕК, Лајен ја прими шефот на државата Илир Мета.

Лајен и Рама ќе учествуваат на свеченото предавање во употреба на реконструирани училиште и градинка, оштетени од катастрофалниот земјотрес кој ја погоди земјата на 26 ноември 2019 година, обновени со средства од фондовите на ЕУ во рамки на програмата “EU4Schools”, по што ќе имаат заедничка прес-конференција.

Football news:

Sergio Aguero: When Pique and others started talking to me about the 10th number, I already asked for the 19th. Barcelona striker Sergio Aguero explained why he refused the 10th number in the Catalan club after the departure of Lionel Messi, and also told why he took the 19th number
The sheriff - the leader of group D - goes to Inter. Will he be able to create another sensation and win?
Sulscher on the situation at Manchester United: Of course, the situation is not cheerful. But progress is visible
We want to make a Peregrine falcon out of a steam locomotive. Lokomotiv explained the Ranknik's status, how to find and sell players, why Zorn is on the bench
Wenger proposes to introduce a mandatory rest period for players and make breaks for national team matches less often, but longer
Lester Duck's striker played in the African wilderness 5 years ago. He was found by a Zambian Galician (half Russian!), Who sold Lunga to the Urals
Ronald Koeman: It is not normal to demand from Barca to reach the 1/4, 1/2 or the Champions League final. There are clubs with 23 players from the national teams