Macedonia

Македонски водвиљ или трагедија | Deutsche Welle

Deutsche Welle - пред: 19 мин

Катица Јанева е веќе линчувана затоа што потклекна. Но овој случај отвора други поголеми прашања на кои обвинителството молчи – на пример, од каде ги собирал 1,5 милиони евра сведокот-жртва Џефри Епштајн е богат човек. Многу богат човек.

Фокус - пред: 9 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски вечерва од Битола рече дека Катица Јанева го уценувала за да го одмрзне имотот на неговата партија. -Јас јавно го повикав јавниот обвинител да ме повика да посведочам бидејќи бев предмет на уцена од ...

Фокус - пред: 9 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Битола изјави дека слушнал дека специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева имала забрана за напуштање на Македонија.

+инфо - пред: 10 часа

Катица Јанева ме уценуваше за да го одмрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ, изјави вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски. – Јас јавно го повикав јавниот обвинител да ме повика да посведочам бидејќи бев предмет на уцена од страна на Катица Јанева ...

Р.С.Европа - пред: 13 часа

Неделникот Фокус пишува за сандалот со рекетот и вмешаноста на специјалната обвинитела Катица Јанева. Онлајн магазинот Глобус пишува дека Заев во рингот е со двата противника на СЈО – Мицкоски и ДУИ.

ТВ21 - пред: 15 часа

Симболично со чанта од Луј Витон и пари со ликот на Боки 13, Валентин Манасиевски од ВМРО-ДПМНЕ ги достави до Специјалното јавно Обвинителство. Тој додаде дека Јанева за неполни четири години од раководењето со СЈО има земено околу 150 илјади евра ...

1tv - пред: 14 часа

Без лидерска средба и без усогласени ставови со опозицијата, Владата идната недела ќе го поднесе предлог Законот за Јавно обвинителство во кој треба да биде инкорпорирано и специјалното. Премиерот нагласи дека не се прифатливи ултиматумите на ...

Deutsche Welle - пред: 20 часа

Најхеројска е онаа власт која дозволува правдата и вистината да се истераат до крај. Без селективности и без штетни странски влијанија. Ако правдата се истера, Зоран Заев може да ја чекира картата за нов мандат.

Н.Македонија - пред: 20 часа

Иако специјалното јавно обвинителство, според повеќето оценки, е компромитирано со истрагата за аферата „Рекет“, односно за наводната уцена и перење пари од страна на лица кои се повикувале токму на блискоста со главната специјална јавна обвинителка ...

iPortal - пред: 16 часа

Во најновиот број на неделникот Фокус ќе читате: ЗА НЕШТАТА ДА СТАНАТ ПОЈАСНИ Заев околу себе знае да собере сомнителни типчиња кои се синоним за лошо друштво кoe деновиве, кога сме сведоци на мега-скандалот со рекетот врз Камчев, му се удира од ...

Република - пред: 16 часа

Јавната обвинителка за организиран криминал Вилнма Рускоска во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба „Ѕ“ – стоп на граничните премини и за нејзино приведување, поради ...

24Инфо - пред: 19 часа

Претседател на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ , Благица Ласовска обвини дека скандалот со рекетарско – политичко – судско – медиумскиот октопод секој ден добива нови и нови димензии. Затоа влегуваат од лага во лага и со тоа уште повеќе се заплеткуваат.

Expres - пред: 16 часа

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева од денеска ќе биде запрена на македонските гранични премини и вратена назад доколку се обиде да ја напушти државата, дознава expres.mk од високи извори во државната администрација.

Expres - пред: 17 часа

„-Откако Катица Јанева ја депонираше оставката не гледаме некаков изговор од опозицијата да избегнува договор. Време е да ги заокружиме реформските процеси за добивање на ветениот датум за старт на преговорите.

Женски магазин - пред: 19 часа

Специјалната обвинителка во заминување, Катица Јанева, освен што се најде во фокусот на скандалот со рекетирањето на бизнисмен, таа деновиве е топ-тема во медиумите и со нејзиниот животен стил, откако повеќе портали објавија дека направила операција ...

Фокус - пред: 21 часа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара надлежните органи да испитаат дали специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го фалсификувала или злоупотребува боледувањето, кое го отвори по обелоденувањето на аферата „Рекет“, во чии рамки и беше одземен телефонот ...

Expres - пред: 18 часа

Ефикасното слабеење со силиконски прстен на желудникот е оперативен зафат кој последните години е светски тренд. На овој зафат – gastric banding – кој ефикасно отранува килограми се решиле многу познати личности како Марадона, Шерон Озборн и Мараја ...

Скопје1 - пред: 19 часа

Катица Јанева за неполни четири години од раководењето со СЈО има земено околу 150.000 евра од парите на граѓаните како плата. Најголем дел од граѓаните толку пари немаат видено за целиот свој живот, но и тоа е малку за ликови како Јанева, па истите ...

Press24 - пред: 22 часа

Шпекулации биле натписите дека специјалната јавна обвинителка Катица Јанева правела операција за слабеење со вградување прстен за подврзување на желудникот, јавува Либертас. Според порталот, специјалната обвинителка која деновиве е на мета на ...

Expres - пред: 22 часа

Во недостиг на официјална информација од што боледува Катица Јанева, каде е и дали е во земјата, дали некоја инситуција е запознаена со „движењето“ на јавната обвинителка по скандалот „Рекет“ и нејзината „оставка“, конечно една трага: Била видена во ...

Либертас - пред: 23 часа

Шпекулации се написите во медиумите дека специјалната јавна обвинителка Катица Јанева пред неколку денови направила операција за слабеење со вградување прстен за подврзување на желудникот, дознава Либертас од лекарски извори.

Република - пред: 22 часа

Катица Јанева, вечерва, забележана е у ,,Палма” со две другарки – плавуша и црна. Облечена во црно, со наочари на глава. Од неофицијални извори кои оттаму поминувале. ,,Боледувала” со тулумба или ,,шампита”, сеедно…, пишува новинарката Јорданка ...

Press24 - пред: 23 часа

Катица Јанева ја депонираше оставката, а истата ќе важи кога ќе и се најде наследник, а истиот ден беше уапсен Боки 13. Оваа тема сеуште е најактуелна, а Твитер гори од реакции, особено по информацијата дека веднаш по најавената оставка, ...

Скопје1 - пред: 22 часа

На социјалната мрежа „Твитер“ е отворен хаштаг „Кај е Катица“, каде корисниците се шегуваат на сметка на обвинителката, Катица Јанева. Единствена информација која е официјална е дека Јанева отворила боледување.

Скопје1 - пред: 23 часа

Новинарката Јорданка Ивановска-Јоци на својот фејсбук профил објави дека вчера, обвинителката Катица Јанева е видена во слаткарницата „Палма“ со две другарки. Според Јоци, специјалната обвинителка била заедно со две другарки.

Фото: Б.Грданоски Никој не знае каде е специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, а ниту една институција не го следи нејзиното движење. Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција не побарало никакви мерки за Јанева бидејќи сè ...

Никој ништо не знае, и сите знаеме сѐ! Или барем мислиме дека е така. Случајот кој по кулоарите се врти веќе со месеци, ја доби само својата прва епизода со објавата на Јавното обвинителство за отворената истрага. Клопчето допрва ќе се одмотува.

Специјалната обвинителка, Катица Јанева отишла на боледување од 16 јули, односно ден откако поднесе оставка од челната позиција во Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Информацијата разбирливо предизвика реакции во јавноста и на социјалните ...

Речиси четири години колку што е на чело на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева нема пријавено никаква промена во имотната состојба. Гевгелиската обвинителка која во 2015 година се пресели во Скопје, а сега е дел од милионската афера ...

Откако денес искочи веста дека Катица Јанева од 16 јули има отворено боледување, истата предизвика лавина реакции на социјалните мрежи. Ова се дел од реакциите на ...

Специјалната обвинителка која се најде во фокусот на скандалот со рекетирањето на бизнисмен, пријавила боледување на 16 јули, еден откако најави дека ќе поднесе оставка на функцијата во СЈО.

Специјалната обвинителка Катица Јанева трет ден ја нема во јавноста да ја објасни својата улогата во случајот Рекет. Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која и беше одземен ...

Сепак од понеделникот Јанева најави оставка без да ги извести колегите а ден потоа тие се собраа и испратија порака преку медиумните дека и СЈО не го чинат поедниците. Од тогаш и се губи траг до денеска .

Апсењето на неформалниот сопственик на 1ТВ Бојан Јовановски, познат како Боки 13, и неговиот соработник Зоран Милески во случајот „Рекет“, како и оставката на специјалната обвинителка Катица Јанева се главни теми во сите медиуми.

Опозицијата со обвинувања до премиерот Заев дека ја штити Јанева. Русковска потврди дека информации за рекетирање на бизнисмени добила и од премиерот. Претседателот Пендаровски бара што побрзо да се заврши истрагата СКОПЈЕ –Еден ден по оставката ...

Специјалната обвинителка Катица Јанева е на боледување од 16 јули, потврдија од Специјалното јавно обвинителство за државната агенција МИА. Таа отворила боледување еден ден од откако соопшти дека депонира оставка.

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева е на боледување. Според официјални информации потврдени од СЈО, Јанева боледувањето го отворила на 16 јули, 2019, односно ден откако ја поднесе оставката.

Катица Јанева е на боледување. Ден по најавената оставка, на 16-ти јули го отворила боледувањето, кое денеска пристигнало на Рузвелтова 34. Какви здравствени проблеми има шефицата во оставка е тајна и не откриваат од СЈО.

Стилот и животот на специјалната јавна обвинителка во оставка, Катица Јанева, се имаат променето по запознавањето со Боки 13. Како што дознаваме, пред неколку недели врз неа се спровела хируршка интервенција во една од болниците во Македонија во ...

Првиот човек на Алијанса за Албанците бара на чело на СЈО да дојде кадар од некоја земја членка на ЕУ. Според него, треба да има орган како СЈО во рамките на правосудството, но како што вели, луѓето кои биле во ова обвинителство го изгубиле ...

Еден ден откако си поднесе оставка Катица Јанева отворила боледување, потврдија денеска од Специјалното обвинителство. Каква е здравствената состојба на Јанева засега е непознато. Во меѓувреме и обвинителката Русковска потврди дека прв премиерот ...

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на 16 јули отворила боледување, информираат од СЈО за „Фокус“. Обвинителката Јанева на 15 јули преку соопштение ја информираше јавноста дека поднесува оставка, се до избирање на нејзин наследник.

По отворањето на истрагата за случајот „Рекет“, поради кој 30-дневен притвор за уцена со снимени разговори, рекет и перење пари добија Бојан Јовановски и Зоран Милевски, што временски се совпадна со оставката на специјалната јавна обвинителка Катица ...

Денеска во Специјалното јавно обвинителство пристигнало известување дека шефицата на оваа институција Катица Јанева отворила боледување во вторникот, велат за НОВА од СЈО. Ваквото известување им пристигнало попладнево, откако голем дел на медиуми ...

Катица Јанева нема ни заштеда, ниту пак се подновила со нешто и по речиси години колку што е на чело на СЈО. Единствената промена во имотната состојба која ја пријавила во Антикорупциската комисија била минатиот месец кога пријавила промена на ...

Катица Јанева дури денеска известила дека од 16 јули има отворено боледување, но не се јавила на обвинителите на кои практично се уште им е шефица, туку само до службите испратила писмено известување.

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева трет ден не се појавила на работа, потврдија за Радио Слободна Европа од Специјалното јавно обвинителство. Оттаму велат дека и денеска не поднела никакво образложение за отсуството и дека нема поднесено ...

Откако се обелодени случајот „Рекет" во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема во медиумите. Јанева потекнува од семејство на познат судија, кој бил и претседател на ...

Специјалната обвинителка, Катица Јанева со плата тешка илјадиници евра веќе три дена се крие од јавноста и нега од одговорност по скандалот со случајот „Рекет“ – реагираат од ВМРО-ДПМНЕ. Бараат и одговори зошто на Јанева и е одземен телефонот а ...

Нетпрес - пред: 8 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва од Битола рече дека Катица Јанева го уценувала за да го одмрзне имотот на неговата партија. -Јас јавно го повикав јавниот обвинител да ме повика да посведочам бидејќи бев предмет на уцена од ...

Football news:

Inter wants to sign Kessie. Milan previously refused to exchange for Gagliardini
Showsport supports the journalist Ivan Safronov, accused of treason. This is a very suspicious case
Mario Gomez, Pizarro, Emre, lomberts and other heroes who finished their careers this summer
Dyer was suspended for 4 matches for a brawl with a fan in the stands
Jorginho is unhappy that he doesn't play enough at Chelsea. Sarri wants to invite him to Juventus
The crazy story of the referee who forgot the rules and gave 16 extra penalties. All because of the new rules of the series
Havertz told Bayer that he wanted to leave. Chelsea is ready to pay 70+30 million euros for it