Macedonia

Макрон во посета на Лондон, со Џонсон ќе разговараат за односите по брегзит

Макрон кој ќе биде пречекан од принцот Чарлс и заеднички ќе ја одбележат 80-годишнината на Апел, историскиот повик упатен од францускиот генерал Шарл де Гол на 18 јуни 1940 година, преку радиото Би-би-си од Лондон до Французите повикувајќи ги на вооружен отпор на нацистичката окупација.

Ова е прво патување на Макрон во странство од воведувањето карантин во Франција.

Макрон и Џонсон ќе разговараат за одговорот на пандемијата, вклучувајќи го и наметнувањето на британската самоизолација за патниците што влегуваат во земјата, како и за брегзит.

Велика Британија ја напушти Унијата на 31 јануари, а Брисел соопшти дека договор за регулирање на односите може да се постигне до крајот на годината, кога истекува преодниот период, но разговорите за регулирање на идните односи се тешки и постои можност да не се постигне договор.

Велика Британија порачува дека ЕУ мора да направи отстапки за да се постигне договор во следните неколку месеци.

„Двете страни се согласија да ги интензивираме преговорите, не сакаме да губиме време, нема да чекаме да се одолговлекува до есен и зима“, изјави британскиот министер за надворешни работи, Доминик Рааб, за радио Ел-би-си.

Рааб рече дека посетата на Макрон покажува дека, и покрај некои потешкотии во вековно долгите француско-британски односи, двете земји стојат рамо до рамо во најтешките времиња.

„Тоа покажува дека иако навистина имавме затегнати односи во одредени историски периоди, навистина стоиме рамо до рамо кога е најважно“, рече Рааб.

„Постојат различни прашања – брегзит, ковид - и соработуваме многу тесно со Франција на прашањата за Иран, Блискиот исток, Хонг Конг и, навистина, тоа е многу важен однос и ние сме горди што (Макрон) доаѓа тука да им ја оддаде оваа чест на Лондон и на Британците“, додаде тој.

Football news:

Again, we shake hands with Carlos Tevez 🤝 He will give half a year's salary to the victims of the pandemic
Cesc Fabregas: for me, Messi is the best. He always wants to win
The return matches of the 1/8 final of the Champions League and 6 matches of the Europa League will be held at the stadiums of the host teams
Rivaldo: talking about VAR, Barcelona is trying to distract attention from the real problems of the club
Ribery about the robbery: the Fans and Florence to support me. Fiorentina forever!
Vinicius tested negative for the coronavirus. He will be able to play with Alaves
The tournament-the return of MLS-is still a failure. Spend in Florida (7-11 thousand cases per day), players are afraid of the virus and complain about food