Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Машко здравје: Седум причини зошто постојано сте уморни

Немате елан, ни енергија и постојано се чувствувате поспано?

Сосема е во ред одвреме-навреме да бидете уморни и тоа не е причина за загриженост, но ако тоа се случува секој ден, можеби телото ви дава знаци дека нешто не е во ред и дека треба да направите промени во начинот на живот и на исхрана, а можеби и да отидете на лекар.

Ова се седум најчести причини зошто мажите чувствуваат константен умор:

Лоша исхрана

Логично е дека ако не внесувате доволно хранливи состојки и витамини, тоа ќе се одрази на вашата општа физичка состојба. Листот марула во хамбургерот не се смета за дневна доза зеленчук, па затоа внимавајте како се исхранувате и внесете повеќе растителни влакна и свежо овошје и зеленчук во секојдневната исхрана.

Ниско ниво на тестостерон

Примарниот машки секс хормон игра важна улога во физичкото и менталното здравје на мажите, како и на нивното ниво на енергија. Како што стареат мажите, им опаѓа нивото на тестостерон. Ниското ниво на тестостерон може да предизвика безволност, умор, па дури и депресија. Други симптоми на ниско ниво на тестостерон се раздразливост, потешкотии при концентрирање, анемија и еректилна дисфункција.

Вежбање

И претераното и недоволното ниво на вежбање може да има иста последица – умор. Физичката активност го крева нивото на адреналин и енергија, но само до одредена граница. Ако претерате, нивото повторно се спушта.

Пореметено дишење при спиење

Ако многу ви се спие во текот на денот, иако сте спиеле најмалку 7 часа, можно е да станува збор за прекинување на дишењето во сон што може да трае до 10 секунди. Овој синдром е почест кај мажите и кај луѓето со прекумерна тежина. Симптомите на овој синдром се гласно ‘рчење, немирен сон, утринска главоболка, депресија, анксиозност и нервоза.

Несоница

Почесто се јавува кај постари мажи, но може да се јави кај мажи на која било возраст. Причините за несоницата може да бидат физички, емотивни или психички.

Анемија

Недостигот на железо се манифестира како константен умор. За ниското ниво на железо може да е виновна лошата исхрана, но причината може да биде и крварење во системот за варење.

Штитна жлезда

Иако жените почесто страдаат од болести на штитната жлезда, и мажите може да бидат погодени. Симптоми за забавена функција на штитната жлезда се умор, безволност, но и постојано чувство на студ.

извор: kajgana