Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Меџити: Додека сум јас министер нема да се случи да доцни тендер или јавна набавка за лекови | Локално

Локално - тукушто објавено

Ви тврдам дека додека сум министер, отсега натаму нема да се случи да доцни тендерирање или јавни набавки за лекови, освен во случај ако нема некоја компонента или материја, изјави министерот за здравство, Фатмир Меџити, во врска со набавката на ...

24 Вести - тукушто објавено

Не е вистина дека глукомерите не се точни, тврди министерот за здравство, Фатмир Меџити. Како што вели Меџити, препораката на Министерството за здравство и на МАЛМЕД е лентите да се користат заедно со глукомерите.

Сител - пред: 19 часа

Од Министерството за здравство попладнево потврдија дека министерот Меџити остварил средба со директорот на Малмед, Лирим Шабани, и претседателот на Националната комисија за дијабет, Ирфан Ахмети.

Сител - пред: 22 часа

Сите инволвирани со набавката на глукомери и ленти за мерење на шеќер на итен состанок кај министерот за здравство. По двонеделното отсуство од државата, Фатмир Меџити за проблемите на дијабетичарите ги повикал во кабинет од Националната комисија, ...

Барем еден дел од долгогодишниот проблем на луѓето со дијабетес тип 1 е завршен. Во Макдонија пристигнаа 700 сензори наменети за децата до 18 години, дечињата со слепило и трудниците. Во разговор за Фактор, претседателот на Сојузот на здруженијата ...

Не најниска цена туку квалитетот да е пресуден за набавка на глукомерите, а не да ги делат во најлонски кеси како од пазар, бараат дијабетичарите. Нивната реакција доаѓа по вчерашните тврдења на надлежните институции дека медицинските помагала што ...

Макфакс - тукушто објавено

„Додека сум министер, отсега натаму нема да се случи да доцни тендерирање или јавни набавки за лекови, освен во случај ако нема некоја компонента или материја“, рече министерот за здравство, Фатмир Меџити, во врска со набавката на глукомерите и ...

Опсервер - тукушто објавено

„Додека сум министер, отсега натаму нема да се случи да доцни тендерирање или јавни набавки за лекови, освен во случај ако нема некоја компонента или материја“, рече министерот за здравство, Фатмир Меџити, во врска со набавката на глукомерите и ...

Канал5 - тукушто објавено

Ви тврдам дека додека сум министер, отсега натаму нема да се случи да доцни тендерирање или јавни набавки за лекови, освен во случај ако нема некоја компонента или материја, изјави министерот за здравство, Фатмир Меџити.