Macedonia

Министерот Филипче за симптомите и начинот на лечење од корона вирус(видео) | AKO

AKO - пред: 27 мин

Избегнување на близок респираторен контакт, водење на лична и колективна хигиена и често миење на рацете е основен предуслов за спречување и сузбивање на појавата на заболувањето. Министерот за здравство, Венко Филипче и д-рЖарко Караџовски во ...

+инфо - пред: 2 часа

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот официјален Фејсбук профил објави видео на кое се испишани препораките за тоа како да го намалиме ризикот од заразни болести, вклучително и коронавирусот.

Нетпрес - пред: 2 часа

Корона вирусот пристигна и во Македонија. Токму по овој повод Владата денеска одржа две вонредни прес конференции на кои ги соопшти деталите за пациентот. Уредникот на Инфомакс Александар Митовски имајќи ги во предвид информациите кои ги пренесуваат ...

Фокус - пред: 3 часа

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашната прес конференција информираше дека се лоцирани сите 8 сопатници плус возачот на пациентката која има коронавирус. -Со сите сопатници е контактирано телефонски и екипи се упатуваат кон нивните ...

Frontline - пред: 3 часа

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес-конференција во Владата излезе со најнови информации за коронавирусот и со апел да не се шири ...

CivilMedia - пред: 3 часа

Во тек е прес-конференција на министерот Филипче за Корона ...

ТВ21 - пред: 3 часа

Министерот за здравсто Венко Филипче на прес конференција истакна дека 50-годишната пациентка која е заразена со коронавирус е во добра состојба, но зафатено и е едното белодробно ...

Фактор - пред: 3 часа

Четири луѓе се од Скопје и пет луѓе сосе возачот се од Струмица, појасни министерот за здравство, Венко Филипче за сопатниците кои допатувале од Италија со 50 годишната жена која е заразена со коронавирус. Луѓето се лоцирани, и контактирани.

Алсат-М - пред: 5 часа

Педесет годишна жена од Скопје е првата заболена со корона вирус во земјава. Рано утринава околу три по полноќ преку граничниот премин Табановце влегла во државата. Доаѓала од Италија со комбе. Хоспитализирана е на инфективната клиника во Скопје.

Нова ТВ - пред: 6 часа

Македонија го регистрира првиот случај на корона-вирус во земјата. Станува збор за жена од Скопје на возраст од 50 години, која во престојувала во Италија, а во државата влегла преку граничниот премин Табановце.

Опсервер - пред: 4 часа

Факти на денот: Со почит, Центар за комуникации на ...

Канал5 - пред: 4 часа

Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.

Фокус - пред: 5 часа

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти детали за заразената жена со корона вирус во Македонија. „Пациентката околу 3 часот беше хопситализирана на Клиниката за инфективни болести и потврдено е дека е позитивна ...

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Во Македонија е потвден првиот случај на коронавирус, педесет годишна жена која подолг период била во Италија. Здравствените власти уверуваат дека ситуацијата е под контрола и повикуваат на смиреност.

Екипа - пред: 6 часа

Потврден е првиот случај на коронавирус и во Македонија. Се работи за жена која престојувала еден месец во Италија, каде боледувала веќе две недели, но било утврдено дека не претставувала опасност за оние кои со неа патуваат дека ќе им ја пренесе ...

Сакам да кажам - пред: 6 часа

Во моментов нема причина за запирање на нормалниот живот, откажување на јавни настани или запирање на јавниот превоз, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски откако денеска беше потврден првиот случај на заболен од коронавирусот во Македонија.

МКД - пред: 6 часа

„Во случај на појава на симптоми, граѓаните да не шетаат по јавноздравствените институции, туку да ги повикаат надлежните епидемиолози за да биде организирана мобилна екипа што ќе ги прегледа во домашни услови“, рече министерот за здравство откако ...

Курир - пред: 3 часа

Жената на која денеска и е дијагностициран коронавирус, а влегла во Македонија на граничниот премин Табановце, не е јасно како стигнала до Клиниката за инфективни болести. Денес во рок на од три часа, министерот за здравство Венко Филипче и ...

Сакам да кажам - пред: 7 часа

Жена на 50-годишна возраст, која еден месец месец била во посета на Италија, е првиот случај на заразен од коронавирусот во Македонија. Како што кажа денеска на прес-конференција во Владата министерот за здравство Венко Филипче, жената еден месец ...

Магазин - пред: 3 часа

Денеска и официјално е потврден првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Пациентката има 50 години, таа е родена 1970 година од Скопје, и одреден период престојувала во Италија.

Deutsche Welle - пред: 8 часа

Се работи за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија. Кај останатите тестирани засега нема симптоми на КОВИД-19 На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, дознаваме од владини ...

24Инфо - пред: 5 часа

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, заедно со министерот за здравство Венко Филипче и епидемиологот Жарко Караџовски на денешната прес-конференција информираа дека од утрово е откриен првиот случај на пациентка ...

Р.С.Европа - пред: 7 часа

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Иралија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

24 Вести - пред: 7 часа

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

+инфо - пред: 7 часа

На Инфективната клиника во Скопје е регистриран првиот случај на заразен од коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција на која се обрати и премиерот Оливер Спасовски, како и Жарко Караџовски ...

А1 On - пред: 7 часа

Жена родена во 1970 година, која подолг период престојувала во Италија и таму била болна во последниве две недели е првата заболена од коронавирусот во земјава. Министерот за здравство Венко Филипче информира дека пациентката била хоспитализирана ...

Сакам да кажам - пред: 7 часа

Регистриран е првиот случај на заразен со коронавирус на Клиниката за инфективни болести во Скопје, потврди министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е позитивна за вирусот Ковид-19. Нема простор за паника.

МКД - пред: 7 часа

Пациентката што рано утрово беше хоспитализирана е позитивна на вирусот ковид 19, тукушто соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е сместена во Инфективната клиника во Скопје.

Press24 - пред: 7 часа

Стигнаа резултатите за пациентката која денеска во околу 03:00 часот беше хоспитализирана на инфективната болница. Пациентката е позитивна на коронавирус што значи дека е првиот пациент во Скопје заболен со Ковид 19.

Независен - пред: 6 часа

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на корона вирус во Македонија, потврдија на прес конференција премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и Д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно ...

МКД - пред: 8 часа

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус, дознава МКД.мк неофицијално од лекарски извори. Се појави првиот случај на лице заразено со коронавирис во Македонија, неофицијално дознаваме од извор на Скопските ...

Мета - пред: 6 часа

Педесетгодишна скопјанка е првиот регистриран случај на заболен пациент со корона вирус во земјава, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Тој уверува дека нема простор за паника кај населението. Заболената еден месец престојувала во Италија.

Вечер - пред: 7 часа

Македонска државјанка која неодамна се вратила од Италија е позитивна на корона вирусот. Таа вчераутро поради симптоми на грип побарала помош на Инфективната клиника каде е тестирана. По извршена детална анализа, потврдено е дека таа е заразена со ...

OhridNews - пред: 7 часа

Дијагностициран е првиот случај на корона вирус во Македонија, информираше пред малку на прес конференција во Скопје министерот за здравство Венко Филипче. Тој објасни дека на Клиниката за инфективни болести била примена пациентка родена 1970 година ...

Нова ТВ - пред: 10 часа

За половина час ќе се знае дали третото лице кое денеска е тестирано има или не корона вирус. Кај двајацата други пациенти кои побарале помош на Клиниката за инфективни болести тестовите се негативни.

Кумановски м. - пред: 6 часа

Во случај некој од македонските граѓани да забележи симптоми на коронавирусот, задолжително треба да повика медицинска екипа од Центрите за јавно здравје дома, а не да се рашетува низ клиники и болници, порача министерот за здравство Венко Филипче.

Сител - пред: 7 часа

На прес конференција во владата министерот за здравство Филипче потврди дека пациентката која денеска во раните утрински часови била хоспитализирана е позитивна на корона вирус. Министерот напомена дека нема простор за паника и дека пациентката е ...

Локално - пред: 7 часа

„Сакам да повторам тоа што го кажуваме во целиот период дека нема простор за паника, пациентката е сместена на инфективната клиника во Скопје, во одделот за изолација, се третира соодветно на нејзината состојба“, изјави денеска министерот за ...

Н.Македонија - пред: 7 часа

Потврден првиот случај на коронавирус во земјава. Се работи за жена, која се вратила од Италија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на вонредна прес-конференција. Тој рече дека биле извршени лабораториски тестирања на пациентката и дека ...

Gostivarpress.mk - пред: 7 часа

Се работи за женско лица, кое допатувало од Италија. Пациентката поради симптомите што ги имала, сама се обратил за тестирање на Инфективната клиника. По извршените лабараторски анализи потврдено е дека лицето е позитивно на коронавирус, извести ...

Либертас - пред: 7 часа

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он . Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција во 16.30 часот заедно со премиерот Оливер Спасовски и ...

Centar - пред: 7 часа

Две недели болна македонка е првата личност која е позитивна на коронавирусот, предмалку соопшти Венко Филипче, министер за здравство. Македонката пред неколку дена пристигнала од Италија каде што била на одмор кај свои блиски повеќе од еден месец.

AKO - пред: 7 часа

Пациентка е позитивна на вирус КОВИД 19, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Таа е згрижена во одделот специјализиран за оваа намена. Пациентката две недели е болна и се третирала во италијанска здравствена установа, но не е тестирана на ...

Локално - пред: 7 часа

Пациентка која рано утрово се пријвила е првиот пациент зарзен со коронавирусот во земјава, потврди министерот за здравство, Венко Филипче. „Таа е сместена на клиниката за инфективни болести.

Бриф - пред: 7 часа

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Италија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

А1 On - пред: 8 часа

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он. Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче наскоро на ...

Макфакс - пред: 9 часа

Тестирања за коронавирус се извршени врз три лица кои се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип. Кај двете од нив резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат.

Press24 - пред: 8 часа

Неофицијално, прв случај на коронавирус е забележан во Македонија, објави Сител. Министерот за здравство Венко Филипче и премиерот Оливер Спасовски најавија прес-конференција за половина ...

ТВ21 - пред: 7 часа

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес конференција истакна дека се задолжуваат сите државни институции да не ги примаат на работа лицата коишто патувале во северна ...

Независен - пред: 8 часа

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, потврдија од Министерството за здравство. Претходно Дојче веле јави дека станува збор за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија.