Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Митева: ВМРО-ДПМНЕ заедно со меѓународниот партнер ИРИ работи на нов систем и нова веб страна | MakPress

MakPress - пред: 17 мин

ВМРО-ДПМНЕ заедно со нашиот меѓународен партнер, Меѓународниот републикански институт од САД – ИРИ, работи на развивање на активната транспарентност на партијата, воведуваме нов систем на работа, како формирање на тим задолжен на информации од јавен ...

360 степени - пред: 7 часа

„Ние функционираме во демократија со комунистички менталитет при што една партија не треба да покаже што прави внатре и како ги користи народните пари. Нашиот менталитет е таков што транспарентноста да ја гледаме само како процедура, а не како ...

24Инфо - пред: 7 часа

ВМРО-ДПМНЕ е единствената политичка партија во Македонија која што добила позитивно мислење од Државниот завод за ревизија (ДЗС), дека токму согласно Законот за финансирање на политички партии и согласно Законот за слободен пристап до информации од ...

360 степени - пред: 7 часа

Треба да се разграничат поимите транспарентност и активна транспарентност, посочи Марија Митева, портпаролка на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат, во која се дебатираше за Индексот на транспарентност на политичките ...

Алсат-М - пред: 7 часа

Омер Ајдини од Алијансата за Албанците во емисијата „360 Степени“ на Алсат рече дека 64 отсто од луѓето сметаат дека политичките партии ги злоупотребуваат буџетските средства. Тој се осврна на последната анкета на ИРИ, а рече дека врз основа на тоа ...

24Инфо - пред: 7 часа

“Финансиската транспарентност е исклучително важна, бидејќи политичките партии се корисници на финансии кои се одвојуваат од буџетот на државата, односно на пари од граѓаните. Неотчетноста и криењето како и за што се трошат парите на партиите ...

360 степени - пред: 8 часа

Во истражувањето спроведено од ФООМ, во рамките на проект на ИРИ, прворангирана е Левица, со оценка „добар“ и освоени 72 поени од максималните 120. Следуваат СДСМ со 55 и Демократски Сојуз со 54 – исто така во зоната „добар“.

Алсат-М - пред: 7 часа

Портпаролката на владејачката СДСМ, Богданка Кузеска, во своето вечерашно гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат рече дека политичките партии, кои меѓу другото, се финансирани и од пари на граѓаните треба да имаат сопствена иницијатива за ...

360 степени - пред: 8 часа

Отчетноста и транспарентноста се одлика на СДСМ, рече портпаролката на владејачката партија, Богданка Кузеска, во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат, во која се дебатираше за Индексот на транспарентност на политичките партии.

Алсат-М - пред: 8 часа

Програмската координаторка во фондацијата Отворено општество Македонија, Марија Мирчевска во своето вечерашно гостување во емисијата „360 Степени“ на Алсат изрази разочараност по спроведеното истражување во однос на транспарентноста на работењето на ...

360 степени - пред: 15 часа

Новото дебатно издание на емисијата „360 степени“ се емитува вечерва (10 јуни 2022 г.) од 22 часот на ТВ Алсат Вечерва зборуваме за транспарентноста на партиите – активната и финансиската.

Република - пред: 7 часа

, оцени Омер Ајдини, претседател на Младинскиот форум на Алијанса за Албанците, во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат, во која се дебатираше за Индексот на транспарентност на политичките партии.

Република - пред: 7 часа

тчетноста и транспарентноста се одлика на СДСМ, рече портпаролката на владејачката партија, Богданка Кузеска, во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат, во која се дебатираше за Индексот на транспарентност на политичките партии.

Република - пред: 6 часа

ВМРО-ДПМНЕ е единствената политичка партија во Македонија која што добила позитивно мислење од Државниот завод за ревизија (ДЗС), дека токму согласно Законот за финансирање на политички партии и согласно Законот за слободен пристап до информации од ...

MakPress - пред: 17 мин

ВМРО-ДПМНЕ е единствената политичка партија во Македонија која што добила позитивно мислење од Државниот завод за ревизија (ДЗР), дека токму согласно Законот за финансирање на политички партии и согласно Законот за слободен пристап до информации од ...