Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

МОН и БРО направија хаос во училиштата | Нетпрес

Нетпрес - тукушто објавено

Ѓорѓи Илиевски, Виш просветен инспектор во пензија: Деновиве има доста реакции од страна на училиштата, наставниците, родителите, па и од некои општини, за несериозноста на дадените насоки кој на почетокот на учебната 2023/2024 година, Бирото за ...

ТВ21 - пред: 14 часа

Дел од тетовските гимназијалци ги бојкотираа часовите поради немање книги. Учениците од втора година велат дека нема да се вратат на настава доколку не им бидат обезбедени учебници. „Денес излеговме поради учебниците, затоа што има многу недостиг на ...

Алсат-М - пред: 17 часа

Учениците од втора година од гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово протестираа пред училишната зграда во знак на револт поради тоа што немаат голем дел од учебниците. Учениците велат дека нема да се вратат на настава додека не им ги дадат сите ...

Frontline - пред: 18 часа

Пратеничката од СДСМ Жаклина Лазаревска во објава на Фејсбук, реагира на соопштението од ОК ВМРО-ДПМНЕ, каде ја нарекуваат „џелат на образованието“. „Дали е џелат оној кој се залагаше и гласа да се укине екстерното и казните за наставниците во ...

Сител - пред: 23 часа

Во изминатиот период работевме напорно за зголемување на атрактивноста на средното стручно образование Во период од малку повеќе од шест години владеење на владата предводена од СДСМ, максимално вложуваме во квалитетно образование по примери и ...

Н.Македонија - пред: 23 часа

Концептот за дигитално образование што Македонија се обидува да го воведе веќе неколку години, некои држави во Европа го напуштаат. Причините ги лоцираат во фактот дека децата треба да покажат поголема проактивност на база на вежби и интеракција.

Канал5 - пред: 17 часа

Во период од малку повеќе од шест години владеење на владата предводена од СДСМ, максимално вложуваме во квалитетно образование по примери и искуства од европските земји. Средното стручно образование го издигнавме на високо ниво.

Zoom - пред: 16 часа

„Во период од малку повеќе од шест години владеење на владата предводена од СДСМ, максимално вложуваме во квалитетно образование по примери и искуства од европските земји. Средното стручно образование го издигнавме на високо ниво.