Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Нови 739 позитивни случаи на ковид-19, почина едно лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.570 тестови, а регистрирани се нови 739 случаи на КОВИД-19: Скопје – 262, Битола – 55, Куманово – 40, Кавадарци – 37, Охрид – 35, Прилеп, Тетово и Велес – по 28, Гостивар и Штип – по 24, Струмица, Струга и Радовиш – по 19, Неготино – 14, Кичево, Кочани и Свети Николе – по 13, Ресен – 12, Крива Паланка – 10, Гевгелија – 8, Делчево, Богданци и Кратово – по 5, Берово, Виница, Крушево, и Демир Хисар – по 4, Демир Капија – 3, Дебар и Дојран – по 2.

Од вкупниот број на позитивни (739), регистрирани се 153 реинфекции.

Регистрирани сe 659 оздравени пациенти од: Скопје – 317, Битола – 69, Велес – 36, Кавадарци и Прилеп – по 34, Штип – 22, Гостивар – 21, Тетово – 20, Струмица – 14, Неготино и Гевгелија – по 11, Радовиш, Кичево и Кочани – по 10, Кратово и Валандово – по 6, Ресен – 5, Крива Паланка – 4, Свети Николе, Виница и Пробиштип – по 3, Берово и Демир Хисар – по 3, Куманово, Охрид, Струга, Богданци, Крушево и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа е пријавено едно починато лице од Скопје (73г), починато во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се  регистрирани  починати лица.

Направени се 1.570 теста преку: ИЈЗ-195, ЦЈЗ Скопје-82, ЦЈЗ Битола-64, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-46, ЦЈЗ Куманово-41, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-18, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–146, Жан Митрев (Филип Втори)-15, Авицена-40, Биотек-36, Систина-27, лабораторија Лаор-5, Синлаб-10, Ремедика-3, Плодност-16, Генеа-6, Никоб Лаб-29, ВФВ Медикал-15, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–4, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–2, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 724.

Досега во земјата се направени вкупно 2.125.150 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 330.755, бројот на оздравени пациенти е 317.149, на починати е 9.388, а бројот на активни случаи изнесува 4.218.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 156057, Активни 1700

Куманово 1762, Активни 241

Битола 17027, Активни 257

Прилеп 14967, Активни 179

Тетово 14127, Активни 174

Кавадарци 11513, Активни 188

Велес 10436, Активни 120

Гостивар 10001, Активни 129

Охрид 9703, Активни 240

Струмица 8513, Активни 123

Штип 8488, Активни 103

Кичево 5920, Активни 73

Кочани 5312, Активни 49

Струга 5011, Активни 128

Гевгелија 4636, Активни 64

Неготино 3951, Активни 73

Ресен 2925, Активни 48

Свети Николе 2733, Активни 21

Радовиш 2705, Активни 77

Крива Паланка 2550, Активни 32

Делчево 2022, Активни 8

Дебар 1758, Активни 40

Берово 1749, Активни 19

Валандово 1559, Активни 10

Виница 1426, Активни 17

Пробиштип 1290, Активни 1

Богданци 1058, Активни 14

Кратово 1048, Активни 23

Крушево 986, Активни 28

Демир Хисар 896, Активни 21

Македонски Брод 771, Активни 8

Демир Капија 611, Активни 5

Македонска Каменица 529, Активни 3

Пехчево 493, Активни 0

Дојран 364, Активни 2