Macedonia

Пет совети како да се справите со анксиозноста која се јавува во вечерните часови

За оние кои работат преку ден, ноќта им е симбол за слобода. Во тоа време се одмараат, се посветуваат на своето семејство или излегуваат надвор. Меѓутоа постојат и луѓе кои во текот на вечерта се чувствуваат нервозно и им е тешко да заборават на проблемите, да се опуштат или да заспијат.

Како да се ослободите од анксиозноста која се јавува во вечерните часови?

Откријте што ве мачи и фокусирајте се на вистинскиот проблем

Понекогаш се нервираме без причина и за секоја ситница, а ова е лошо за нашето ментално здравје. Доколку имате поголеми проблеми, фокусирајте се на изнаоѓање на решение, наместо да се грижите постојано. Доколку ви е потребно, побарајте помош од најблиските или од стручно лице.

Бидете продуктивни во текот на денот

Доколку сте ги завршиле сите обврски, ќе ви биде многу полесно да заспиете бидејќи нема да има за што да се грижите.

Вечерна рутина

За да не бидете под стрес, правете го она што ви се допаѓа. Може да ја гледате вашата омилена серија, да вежбате јога или некои лесни вежби, да ги измиете садовите, да читате книга...Кога ќе го направите сето тоа, може да заминете на спиење.

Внимавајте на исхраната

Јадете балансирани оброци богати со зеленчук. Избегнувајте газирани пијалаци и кафе пред спиење.

Потрудете се собата секогаш да ви биде чиста

Чистењето на собата пред спиење ќе ви предизвика дополнителен стрес. Наместете го креветот веднаш откако ќе станете. Верувајте, ќе се чувствувате поспокојно кога навечер ќе заминете на спиење во средена соба.

Football news:

This is the best Milan in years: superkambekom with Juve (3 goals in 5 minutes!) saved the intrigue in Serie A
Zlatan Ibrahimovic: I am the President, player and coach! If I had been in Milan since the start of the season, we would have taken the scudetto
Sarri on the defeat by Milan: we played first-class football for 60 minutes. Then-turbidity
Pioli on the victory over Juve: Milan became a team. We can play even better
Pioli beat Juventus for the first time as a coach
Vardy has scored 10 goals for Arsenal in Premier League matches. Only Rooney has more
Ronaldo scores or gives an assist in 17 consecutive Serie A matches, where he scored 25 (21+4) points