Macedonia

Петровска: Казните за „Рекет“ се високи, повеќе од половина од досегашниот просек | Фокус

Фокус - тукушто објавено

Затворските казни на кои беа денеска осудени поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева и првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски се релативно високи, односно за повеќе од половина од досегашниот просек кој се изрекувал за ...

Призма - пред: 57 мин

Три, седум и девет години. Ова се поединечните затворски казни што ги добија сите тројца обвинети во предметот „Рекет“, за незаконско посредување на Бојан Јовановски преку ексшефицата на СЈО, Катица Јанева, во случајот „Империја“.

Р.С.Европа - пред: 48 мин

Ни одбраната, ни обвинителството се задоволни од пресудите за случајот „Рекет“ и најавија жалби. Јовановски е осуден на 9 години, а Јанева на 7 години затвор. Прашањето каде завршиле парите изнудени од бизнисменот Камчев врз кој се базираше ...

Фокус - пред: 55 мин

По објавата на пресудата за случајот „Рекет“, осудениот Бојан Јовановски, на 9 години затвор, доби збор, но беше ограничен да зборува само за мерката притвор. Тој најави дека она што сакал да го каже, ќе го открие на 1 јули, кога во Кривичниот суд ...

Женски магазин - пред: 36 мин

Денес се соопшти пресудата за случајот „Рекет“ во кој обвинети беа Бојан Јовановски и Катица Јанева. Тој во судницата се појави како на модна писта, брендиран како и секогаш, а вкупната вредност на облеката која ја носеше достигнува и над 5000 евра.

360 степени - пред: 2 часа

Адвокатот на Бојан Јовановски – Боки 13, Сашко Дуковски не е изненаден од пресудата со 9 години затвор за неговиот клиент и вели дека од почеток очекувале ваква брутална пресуда во, за него, конструираниот предмет „Рекет“.

ММС - пред: 2 часа

На првообвинетиот за случајот „Рекет“, Бојан Јовановски попознат како Боки 13, судот му изрече казна затвор од девет години, а на второбвинетата, поранешната главна обвинителка во СЈО, Катица Јанева, казна затвор од седум години.

Фокус - пред: 2 часа

Покрај затворските казни кои ги добија како обвинети во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски 9 години затвор, а Катица Јанева беше осудена на 7 години, од нив ќе бидат конфискувани и пари и брендирана облека.

360 степени - пред: 2 часа

Обвинителката Вилма Русковска во изјава за медиумите најави дека ќе поднесе жалби до Апелацискиот суд во Скопје за пресудата за „Рекет“ со која Бојан Јовановски – Боки 13 доби 9, а Катица Јанева 7 години затвор.

Кумановски м. - пред: 44 мин

Деветнаесет години е вкупната затворска казна за случајот „Рекет“, а најголема е онаа на Боки 13ка, односно Бојан Јовановски кој доби вкупно девет години затвор. Јовановски за двете кривични дела е осуден со две затворски казни од по 5 години или ...

А1 On - пред: 3 часа

Двајцата адвокати на Катица Јанева се разочарани од пресудата и казните кои судечкиот совет ги изрече во случајот „Рекет“. Тие по рочиштето кажаа дека правда за случајот ќе бараат и пред меѓународните судови, а очекуваат повисоките судови во ...

Мета - пред: 2 часа

По шест месеци судење, денеска беа објавени пресудите за случајот „Рекет“. Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, обвинета за злоупотреба на службена положба и овластувања доби казна затвор од седум години, додека Бојан Јовановски – Боки ...

Независен - пред: 2 часа

Двајцата адвокати на Катица Јанева изразија разочараност од пресудата и казните, најавувајќи дека правда за случајот ќе бараат и пред меѓународните судови. Тие сепак се надеваа дека повисоките судови во Македонија ќе имаат поголемо чувство за правда ...

IRL - пред: 3 часа

Бојан Јовановски-Боки 13 и Катица Јанева се прогласени за виновни во случајот „Рекет“. Јовановски доби затвор од 9 години за делата примање награда за противзаконито влијание и за перење пари, а Јанева 7 години за злоупотреба на службената положба и ...

ТВ21 - пред: 2 часа

Одбраната на Бојан Јовановски и на Катица Јанева, незадоволни од изрекување на пресудата за случајот „Рекет“. Денеска Јовановски доби казна затвор од 9 години, додека Јанева доби 7 години затвор.

Фактор - пред: 1 час

Бојан Јовановски-Боки 13 е осуден на 9 години затвор за примање награда за противзаконито влијание и за перење пари, а Катица Јанева на 7 години затворска казна за злоупотреба на службената положба и овластување во случајот „Рекет“.

еМагазин - пред: 2 часа

За да му се надомести штетата на сведокот-оштетен во случајот „Рекет“, бизнисменот Орце Камчев на сега веќе неправосилно осудените Бојан Јовановски -Боки 13 и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева , но и на членови на нивните семејства ќе ...

Опсервер - пред: 2 часа

Скопје, 18 јуни 2020 () – Како одбрана на Катица Јанева сме разочарани од пресудата и казните кои ги слушнавме. Сметаме дека апсолутно е превисока казната, изјави адвокатката Ирена Фрчковска, по објавата на пресудата за случајот „Рекет“.

CivilMedia - пред: 2 часа

Јавната обвинителка Вилма Русковска по објавувањето на пресудите за случајот „Рекет“ изјави дека не е задоволна од пресудата за Бојан Јовановски, за кого не очекувала под десет години затвор, а за осудената Катица Јанева очекувала меѓу седум и осум ...

Алсат-М - пред: 4 часа

Конфискација на предмети и на пари на осудените Катица Јанева и Бојан Јовановски, определи денеска судијката Васка Николовска-Масевска при изрекување на пресудата во случајот „Рекет“. Како што беше речено, на Боки 13 му се конфискува облеката од ...

А1 On - пред: 4 часа

Осудениот Бојан Јовановски останува во притвор, а Катица Јанева во куќен притвор, се до правосилноста на пресудата, на која сега, осудените имаат право на жалба. Вака одлучи судечкиот совет и судијката Васка Николовска-Масевска, по предлогот од ...

А1 On - пред: 4 часа

Судијката на случајот „Рекет“ Васка Николовска-Масевска, посочи дека од осудените Бојан Јовановски и Катица Јанева ќе биде конфискуван имот за да се надомести штетата која му е нанесена на Орце Камчев.

Република - пред: 3 часа

Јавната обвинителка во случајот „Рекет“, Вилма Рускоска за Република потврди дека против Катица Јанева се води уште еден случај кој е во предистражна постапка за делењето бонуси во СЈО. потврди Рускоска за Република.

Press24 - пред: 4 часа

Судот на првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 денеска му изрече казна затвор од девет години, а на второобвинетата Катица Јанева затворска казна од седум години. Судот Бојан Јовановски ги прогласи за виновен за сторените ...

Либертас - пред: 3 часа

Со вакви пресуди не се враќа довербата во правосудството. Судот треба да суди на основа за докази, а за Јанева не постојат докази дека го сторила кривичното дело – изјави адвокатката на Јанева, Ирена Фрчкоска по изрекувањето на пресудата за Рекет.

Сакам да кажам - пред: 4 часа

На Бојан Јовановски-Боки 13 му се конфискува облеката од скапи брендови во 70 вреќи што му ја одзеде обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска во истрагата, како и уметничките слики од Личеновски, Мартиновски, Коџоман и други, мебелот и ...

Frontline - пред: 3 часа

СУДОТ на првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 денеска му изрече казна затвор од девет години , а на второобвинетата Катица Јанева затворска казна од седум години. На СВОЈОТ официјален Фејсбук профил, министерката за одбрана ...

Нова ТВ - пред: 4 часа

Девет години затвор за неформалниот сопственик на 1 ТВ, Бојан Јовановски, седум години затвор за поранешната шефица на Специјалното Јавно Обвинителство (СЈО), Катица Јанева. Ова се неправосилните пресуди што предмалку ги прочита судијката Васка ...

Академик - пред: 4 часа

Кривичниот суд донесе пресуда за обвинетите во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева. Јовановски е осуден на 9 години затвор, додека пак поранешната обвинителка Јанева на 7 години затвор.

OhridNews - пред: 3 часа

Судот во Скопје на првообвинетиот во слулајот „Рекет“ Бојан Јованоски алијас Боки 13, му изрече казна затвор во траење од 9 години, а на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева казна затвор во траење од 7 години.

Deutsche Welle - пред: 5 часа

Затворска казна или ослободителна пресуда за Бојан Јовановска и Катица Јанева? Јавноста ја чека пресудата за високопрофилниот случај. Денеска треба да биде изречена пресудата за случајот „Рекет", предмет кој од лани летото го апсорбира вниманието на ...

Алфа - пред: 4 часа

Девет години затвор за случајот „Рекет“ му пресуди судот на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13. Бојан Јовановски е осуден 5 години за противзаконско влијание и 5 години затвор за перење пари, вкупната казна која судот му ја одреди е 9 години.

Press24 - пред: 4 часа

Денеска во Врховниот суд беше соопштена пресудата за поранешната специјална обвинтелка Катица Јанева и Бојан Јовановски за случајот „Рекет“. Катица Јанева доби казна затвор од 7 години, а Боки-13 е осуден на 9 години казна затвор.

Р.С.Европа - пред: 4 часа

Судот ги прогласи за виновни обвинетите во случајот Рекет - Бојан Јовановски и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева. Првообвинетиот Јовановски доби казна затвор од девет години, а Јанева е осудена на затворска казна од седум години.

Телма - пред: 4 часа

Седум години затвор за поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, обвинета за злоупотреба на службената положба во судскиот предмет Рекет. Бојан Јовановски доби казна затвор вкупно 9 години, за кривично дело незаконско примање награда пет ...

еМагазин - пред: 3 часа

За случајот „Рекет“, Бојан Јовановски -Боки 13 доби 9 години затвор, а поранешната специјална обвинителка Катица Јанева 7 години затвор. Следуваат повеќе информации. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (ВО ЖИВО) Пресуда за „Рекет“ Финале на „Рекет”: Денеска ќе биде ...

Граѓански збор - пред: 3 часа

Кривичниот суд, денеска донесе пресуди за инволвираните во случајот во јавноста познат како “Рекет”. Бојан Јовановски доби 9 години затвор. Поранешната Специјална јавна обвинителка Катица Јанева е осудена на 7 години затвор.

Локално - пред: 3 часа

-За пресудата на Катица Јанева моите очекувања се исполнија, додека за Јовановски очекував 10 години, жалби ќе има и за едниот и за другиот, по судењето изјави денеска обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска.

360 степени - пред: 4 часа

Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица Јанева се прогласени за виновни во случајот Рекет. Јовановски доби затвор од 9 години за делата примање награда за противзаконито влијание и за перење пари, а Јанева на 7 години за злоупотреба на службената ...

ТВ21 - пред: 4 часа

Судечкиот совет одлучи да му се продолжи притворот на Бојан Јовановски – Боки 13 на барање на обвинителството поради случајот за „Меѓународниот Сојуз“. Судечкиот совет го одби барањето од обвинителството Катица Јанева да се врати во притвор поради ...

А1 On - пред: 4 часа

Судот донесе пресуда за предметот „Рекет“ и го осуди Бојан Јовановски-Боки 13 на 9 години затвор, додека на Катица Јанева и одреди 7 години затвор. Судијката Васка Николовска-Масевска кажа дека судечкиот совет ги ценел сите олеснителни и отежителни ...

Фокус - пред: 4 часа

Обвинетите во случајот „Рекет“, Катица Јанева и Бојан Јовановски – Боки 13 денеска ги добија своите пресуди за овој предмет. Некогашниот шоумен доби девет години затвор, додека пак поранешната специјална јавна обвинителка е осудена на седум години ...

Либертас - пред: 4 часа

Судот одлучи да го прифати барањето на обвинителката Вилма Русовска и Бојан Јовановски да остане во активен притвор во затвор. Судот го одби барањето на Рускоска Јанева да се префрли во активен притвор во затвор, и истата останува во домашен ...

Фокус - пред: 4 часа

Бојан Јовановски е осуден на 9 години затвор, а Катица Јанева на 7 години затвор. Ова е пресудата која денеска во сала на Врховниот суд ја соопшти судијката Васка Николовска- Масевска за случајот “Рекет”.

Сакам да кажам - пред: 4 часа

Шоуменот и поранешен неформален сопственик на 1ТВ Бојан Јовановски-Боки 13 за Примање награда за противзаконито влијание и за Перење пари во случајот „Рекет” неправосилно осуден е на затворска казна од 9 години.

МКД - пред: 4 часа

Судијката Васка Николовска-Масевска денеска ја донесе пресудата за случајот „Рекет“ - обвинетиот Бојан Јовановски доби 9 години, а Катица Јанева доби седум години затвор. Во пресудата се вели дека Јовановски од ноември 2018 до април 2019 година го ...

360 степени - пред: 6 часа

Затворска казна или ослободителна пресуда? По шест и пол месеци судски процес против нив, одговорот на ова прашање денеска од првостепениот суд во Скопје ќе го слушнат Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица Јанева.

Република - пред: 4 часа

На првообвинетиот Бојан Јовановски кому судот денеска му одреди затвроска казна во време траење од 9 години за случајот „Рекет“ ќе му бидат конфискувани гардеробата, сликите и парите затоа што биле незаконски стекнати со кривичното дело за кое што е ...

Радио МОФ - пред: 4 часа

Кривичниот суд ја осуди на 7 години затвор поранешната шефица на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева , додека Бојан Јовановски доби 9 години затвор за нивната вмешаност во процесот кој во јавноста стана познат како афера „Рекет“.

360 степени - пред: 5 часа

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчев, која беше еден од клучните сведоци во случајот Рекет на обвинителката Вилма Русковска, утрово влезе во судската сала каде треба да биде соопшена пресудата за Бојан Јовановски – Боки 13 и Катица ...

Football news:

Micah Richards: Arsenal need to keep the Forward. It can attract other top players
York on Keane's criticism of De Gea and Maguire: Roy himself was not perfect when he played. He should be more restrained
Setien on Griezmann: When he plays, I am asked about Fathi, and Vice versa. Antoine is important to Barca
Setien on the situation with Messi: I haven't heard anything from him. Everything else is speculation
Sane did not pose in the number 10 shirt out of respect for Coutinho
Alvaro Morata: Atletico are close to the level of top clubs. We beat the best team in Europe to the Champions League
Sneijder can resume his career in Utrecht