Macedonia

Петровска со честитка по повод Националниот ден на Власите | Тера

Тера - пред: 24 мин

Градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска, за време на отворањето на манифестацијата Мал битолски монмартр, упати честитка по повод Националниот ден на Власите. „Во оваа прилика сакам да го честитам денот на Влашката заедница, да им ...

А1 On - пред: 7 часа

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски, по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите, во негово, и во име на Владата, упати честитка до припадниците на влашката етничка заедница. „Денеска го одбележуваме 23 Мај, Националниот ден на Власите, и ...

Курир - пред: 5 часа

На сите припадници на влашката заедница ви го честитам Националниот ден на Власите – 23 мај, со искрени желби за успешно негување на влашката култура и традиција во Република Македонија. Денеска, сите заедно поминуваме низ тешка економска криза, ...

24Инфо - пред: 5 часа

Ми претставува особено задоволство, од името на Обединети за Македонија, да упатам честитка до припадниците на влашката заедница по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите. Македонските Власи, несебично низ историјата дадоа многу личности кои ...

Опсервер - пред: 5 часа

Скопје, 23 мај 2020 () – Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по повод 23 Мај, Националниот ден на Власите, упати честитка до припадниците на влашката етничка заедница во Република Северна Македонија.

OhridNews - пред: 6 часа

23 Мај е Национален ден на Власите. По тој повод, градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, упати честитка до сите припадници на влашката заедница во Охрид и државата. Влашкиот народ како посебна етничка и културна заедница, има особено ...

Канал5 - пред: 9 часа

На сите припадници на влашката заедница во Македонија, во мое лично име и во име на Демократскиот сојуз на Власите од Македонија, ви го честитам денешниот празник 23 – ти Мај –Националниот ден на Власите.

iPortal - пред: 6 часа

Денеска со гордост се сеќаваме на сите Власи кои се значаен дел од нашата долга и богата историја. На сите кои учествуваа во борбата за слобода, државност и независност, порача генералнито секретар на СДСМ Љупчо Николовски по повод денешниот ден – ...

Сител - пред: 9 часа

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Македонија. Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, ...

Либертас - пред: 8 часа

Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите. Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и признание, благодарни за се она што го направија и се уште го прават за ...

ТВ21 - пред: 9 часа

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Опсервер - пред: 8 часа

Дозволете ми во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ, на сите припадници на влашката етничка заедница да им го честитам празникот 23-ти мај – Националниот ден на Власите. Овој значаен ден за Влашката заедница претставува афирмација на нивната ...

Магазин - пред: 8 часа

Денеска е 23 мај, националниот ден на Власите. По тој повод претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Христијан Мицкоски упати честитка. Власи (Ароманци, Цинцари и Куцовласи) — народ од романската група, населен ширум Балканскиот Полуостров.

Крсте Петков Мисирков, учителот од Постол, полинационалниот филолог, славист, историчар, етнограф, аматерски картограф, балкански ентузијастички идеолог, неприфатен визионер, признаван од едни, оспоруван од други, мачејќи си ја главата со ...

Опсервер - пред: 9 часа

Скопје, 23 мај 2020 () – Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

А1 On - пред: 9 часа

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

24 Вести - пред: 9 часа

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

ММС - пред: 9 часа

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Frontline - пред: 9 часа

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Канал5 - пред: 9 часа

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Македонија. Почитувани сограѓани, Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, ...

Република - пред: 9 часа

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

24Инфо - пред: 9 часа

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

+инфо - пред: 9 часа

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

CivilMedia - пред: 9 часа

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Локално - пред: 9 часа

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Курир - пред: 8 часа

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

iPortal - пред: 8 часа

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Frontline - пред: 8 часа

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Слободен Печат - пред: 8 часа

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Опсервер - пред: 8 часа

Скопје, 23 мај 2020 () – Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава.

МКД - пред: 8 часа

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. „Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Макфакс - пред: 8 часа

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна Македонија. „Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите.

24Инфо - пред: 8 часа

Mи претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите. На овој ден во 1905 султанот Абдул Хамид Втори го издаде декретот со кој во рамките на Отоманската Империја беа признаени националните права на Власите и се овозможи ...

А1 On - пред: 8 часа

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Нетпрес - пред: 8 часа

Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

CivilMedia - пред: 8 часа

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна Македонија.

Либертас - пред: 8 часа

– Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Канал5 - пред: 8 часа

Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите. Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и признание, благодарни за се она што го направија и се уште го прават за ...

iPortal - пред: 8 часа

Претседателот на СДСМ Зоран Заев го честита 23 мај -Националниот ден на Власите. Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите.

Макфакс - пред: 8 часа

Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите, вели во своето обраќање претседателот на оваа партија, Зоран Заев. „Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и ...

24Инфо - пред: 8 часа

Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите. Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и признание, благодарни за се она што го направија и се уште го прават за ...

ТВ21 - пред: 8 часа

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Либертас - пред: 8 часа

– Власите во земјава денеска го одбележуваат својот национален празник 23 Мај, кој со Законот за празници од 2007 година е и државен празник и неработен ден за припадниците од влашката заедница.

Н.Македонија - пред: 8 часа

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Македонија. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите.

Локално - пред: 8 часа

„Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите. Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и признание, благодарни за се она што го направија и се уште го прават за ...

Frontline - пред: 8 часа

Премиерот на Република Северна Македонија, Зоран Заев, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, на својот фејсбук профил упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава.

Слободен Печат - пред: 8 часа

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ...

Press24 - пред: 8 часа

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во земјава. – Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на ...

MTM - пред: 8 часа

Претседателот Стево Пендаровски, по повод 23 Mај, Националниот ден на Власите, упати честитка до сите припадници на Влашката заедница во Република Северна Македонија. „Ми претставува особена чест да ви го честитам 23 Мај, Националниот ден на Власите.

Press24 - пред: 8 часа

Со особено задоволство од името на СДСМ и од мое лично име го честитам 23 мај, Националниот ден на Власите, напиша лидерот на СДСМ, Зоран Заев во својата честитка. „Денеска го одбележуваме Националниот ден на Власите, но оддаваме и признание, ...

Football news:

Milan and Inter are monitoring Benfica defender Araujo
Russian defender Tata scored an own goal in the second match in a row for mladá Boleslav
Ryan Giggs: ighalo makes a special contribution coming on as a substitute. It's great that he's staying at Manchester United
The APL conducted 1,195 tests for the coronavirus. No infected people were found
Giggs on Bruno Fernandes: he inspired Manchester United. It is Interesting to follow it, it makes partners better
Jan Pro 1-0 with Hertha: they didn't have any special moments. Important victory
Ole Gunnar Solskjaer: I hope Manchester United can play the same way as before the break