Macedonia

По оставката на Харадинај, Самоопределување ја исклучува можноста за техничка Влада

Пратеничката на опозициското Движење Самоопределување (ВВ), Албулена Хаџиу, по оставката на косовскиот премиер Рамуш Харадинај, побара Собранието веднаш да го одреди датумот за вонредните избори и ја исклучи можноста од формирање техничка Влада, јави дописникот на МИА од Приштина.

Хаџиу на својата страница на Фејсбук напиша дека ВВ не прифаќа да биде дел од било каква седница за доделување нов премиерски мандат и дека ќе присуствува единствено на седница на која ќе се одреди датумот на изборите.

Идејата за формирање техничка влада синоќа во изјава за медиумите ја отфрли и лидерот на ВВ, Албин Курти, кој исто така побара што поскоро одржување парламентарни избори.

Курти најави дека ВВ и Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК), како опозиција и како најголеми политички партии во Косово, во наредните денови ќе ја продолжат комуникацијата и координацијата за одржување вонредни избори.

Харадинај вчера поднесе оставка од функцијата претседател на Владата поради повикот да се појави пред Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, во својство на осомничен. На крајот на вчерашната владина седница, Харадинај изјави дека поднесува оставка, затоа што пред Судот во Хаг не сака да се појави како премиер, туку како граѓанин на Република Косово.

Football news:

Hazard will miss the match with athletic
Juventus are Interested in Jacko
Micah Richards: Arsenal need to keep the Forward. It can attract other top players
York on Keane's criticism of De Gea and Maguire: Roy himself was not perfect when he played. He should be more restrained
Setien on Griezmann: When he plays, I am asked about Fathi, and Vice versa. Antoine is important to Barca
Setien on the situation with Messi: I haven't heard anything from him. Everything else is speculation
Sane did not pose in the number 10 shirt out of respect for Coutinho