Macedonia

По пресудата за „Рекет“: ВМРО-ДПМНЕ бара и Заев да одговара, СДСМ очекува разрешница и на „Империја“ | 360 степени

360 степени - тукушто објавено

Откако денеска беше соопштена пресудата за случајот „Рекет“, двете најголеми политички партии, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, излегоа со свои ставови и меѓусебни обвинувања. Владејачката партија вели дека се потврдува оти секој кој што се огрешил ќе одговара, ...

Канал5 - пред: 24 мин

Бојан Јовановски со прст ги покажува Зоран и Вице Заеви, рече Јанушев по потпишувањето на Кодексот за фер и демократски избори. Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска не сакаше да ја коментира пресудата за Рекет, посочувајќи дека ...

ММС - пред: 24 мин

Балканската ѕвездичка во обид, по зборовите на обвинителката Вилма Русковска, или човекот кој го растури СЈО и уште еднаш го оневозможи спроведувањето на правото и правдата во земјава. Во секој случај, Бојан Јовановски попознат како Боки 13, од ...

24Инфо - пред: 1 час

Интегрален текст од прес конференција на Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ „Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13, човекот кој ...

Курир - пред: 1 час

На мост на влезот во Струмица осамна графит на кој што пишува „Заеви вие сте главата на Рекет!“, откако претходно денеска пред судот првообвинетиот во истиот случај Бојан Јовановски-Боки 13 кој што доби 9-годишна затворска казна рече дека парите од ...

4NEWS - пред: 1 час

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски по пресудата за случајот “Рекет”, рече дека сега е јасно дека Зоран и Вице Заев нарачувале рекетирање во Македонија. “Бојан Јовановски алијас Боки 13, инаку првообвинет во случајот “Рекет” јавно во судница ...

360 степени - пред: 3 часа

Јовановски останува во притвор, додека Јанева правосилноста на пресудата ќе ја чека дома Бојан Јовановски – Боки 13 останува во притвор во затворот во Шуто Оризари, одлучи судечкиот совет откако ја соопшти пресудата за „Рекет“ со која тој доби 9, а ...

Нова ТВ - пред: 4 часа

Бојан Јовановски, по изрекување на пресудата за случајот „Рекет“, и порача на судијката Васка Николовска Масевска да ги бара парите кај Зоран и Вице Заеви, а не кај него. Притоа најави дека деновиве ќе поднесе кривични пријави против, како што рече, ...

Пулс24 - пред: 3 часа

Парите од РЕКЕТ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денес во судот. -Јас овој ден ќе го прогласам како ден на политичката кампања во Македонија. Донесовте политичка одлука.

Опсервер - пред: 3 часа

Бојан Јовановски кој денес во судот ја слушна својата пресуда за случајот “РЕКЕТ” изјави дека парите од рекетот судските власти треба да ги бараат кај Зоран и Вице Заеви. Кога Боки 13 изјави парите да ги бараат кај Зоран Заев и Вице Заев судијата ...

МКД - пред: 4 часа

Осудениот Бојан Јовановски во судница најави дека деновиве ќе достави кривични пријави против вистинските сторители на кривични дела во Македонија, а на судијката Васка Николовска-Масевска и порача парите да ги бара од кај Зоран и Вице Заеви, а не ...

Слободен Печат - пред: 4 часа

Ова е политичка одлука. Парите рекетирани во оваа Македонија барајте ги кај Зоран и Вице Заеви, рече Бојан Јовановски познат како Боки 13 откако судијката Васка Николовска-Масевска за неговата вмешост во аферата „Рекет” му пресуди девет години ...

еМагазин - пред: 3 часа

Откако денеска во Врховниот суд ја слушна пресудата за „Рекет“, сега веќе осудениот Бојан Јовановски – Боки 13, најави дека деновиве ќе достави кривични пријави против „вистинските сторители на кривични дела во Македонија“.

Фокус - пред: 4 часа

Бојан Јовановски смирено ја ислуша судијката Васка Николовска Масевска, која предмалку ја соопшти пресудата за случајот „Рекет“, со која Боки 13 е осуден на 9 години затвор, а поранешната шефица на СЈО, Јанева, на 7 години затвор.

А1 On - пред: 4 часа

Осудениот Бојан Јовановски деновиве најави дека ќе достави кривични пријави против вистински сторители на кривични дела во Македонија, а на судијката Васка Николовска-Масевска и порача парите да ги бара од кај Зоран и Вице Заеви, а не кај него.

24 Вести - пред: 4 часа

Осудениот во предметот „Рекет“, Бојан Јовановски откако беше осуден на 9 години затвор за две кривични дела побара збор од судијката во процесот, Васка Николовска Масевска. Тој посочи каде треба да се бараат парите кои биле сместени во „Луј витон“ ...

24Инфо - пред: 4 часа

Политичка пресуда донесовте, судијке, парите треба да ги барате да ги барате кај Зоран и Вице Заеви, рече Боки 13 по објавата на пресудата. -Едвај го чекам 1 јули да ги пријавам сите вистински чинители на кривичните дела.

ММС - пред: 4 часа

По исказите на јавната обвинителка Вилма Рускоска, адвокатите на Бојан јовановски и Катица Јанева, збор зема и Боки. -На ден на политичка кампања, вие суде донесовте политичка одлука. Едвај го чекам 1 јули, нема да одам во бегство.

Независен - пред: 4 часа

Осудениот Бојан Јовановски – Боки 13, место да се произнесе за побараното продолжување на притворот, се скара со судијката и обвини дека донела политичка пресуда. Таа побара да го изнесат од салата, но бидејќи продолжи да зборува за притворот, ...

+инфо - пред: 4 часа

Знам дека ќе ми го продолжите притворот бидејќи така ви е наредено, парите барајте ги кај Зоран и Вице Заеви ѝ рече Бојан Јовановски на судијката во „Рекет“, откако обвинителката Вилма Рускоска побара Боки 13 да остане во притвор бидејќи постои ...

365 - пред: 3 часа

„Професионалноста, меѓународните конвенции и Законот за кривична постапка ме обврзуваат да го кажувам ова, инаку го знам вашиот став; Барам да се укине притворот, иако знам дека нема да биде прифатено“, рече адвокатот на Бојан Јовановски – Сашко ...

ТВ21 - пред: 4 часа

Боки 13 направи „циркус“ по изрекување на пресудата. Тој наместо да се произнесе за мерката притвор, зборуваше за пресудата, со што Николовска-Масевска нареди да биде отстранет. „Ова е политичка одлука, парите завршија кај Зоран и Вице Заев“, рече ...

+инфо - пред: 4 часа

Ова е ден на политичка кампања, донесовте политичка одлука, рече Бојан Јовановски, откако судијката го повика да се изјасни за мерката притвор по изрекување на пресудата според која судечкиот совет побара девет години затвор за Боки 13.

Република - пред: 4 часа

Јавната обвинителка во случајот „Рекет“, Вилма Русковска бара Боки 13 да остане во притвор бидејќи постои опасност од негово бегство и дека против него ќе почне друг случај. Русковска побара и Катица Јанева да оди во ефективен притвор.

Фактор - пред: 4 часа

Бојан Јовановски, по првостепената пресуда од девет години затвор за случајот „Рекет“ и барањето од обвинителката Вилма Рускоска да му биде продолжен притворот се до правосилната одлука на Кривичниот суд реагираше дека станува збор за „политичко ...

Вечер - пред: 4 часа

Обвинетиот Борјан Јовановски реагираше на продолжувањето на мерката притвор во кој се наоѓа веќе 11 месеци и тоа го оцени како злонамерно. По што имаше кошкање во судницата. Тој на судијата Васка Масевска Николовска и најави дека деновиве ќе поднесе ...

MakPress - пред: 4 часа

При денешното обраќање на Бојан Јованоски - Боки 13 пред судот по однос на укинување на мерката притвор до извршување на казната по донесената пресуда за затворска казна, порача дека одлуката е политичка одлука и е донесена поради почетокот на ...

Локално - пред: 4 часа

Овој ден ќе го прогласам за политичка кампања, парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денес во судот. Во своето излагање обвинетиот Јовановски во врска со барањето да оди во домашен притвор, рече дека ...

Скопје инфо - пред: 4 часа

Судот на првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 денеска му изрече казна затвор од девет години, а на второобвинетата Катица Јанева затворска казна од седум години. Судот Бојан Јовановски ги прогласи за виновен за сторените ...

Фактор - пред: 4 часа

Бојан Јовановски - Боки 13 останува во притворот во истражниот затвор Шутка, а Катица Јанева во домашен притвор. Двајцата денеска добија осудителни пресуди во случајот „Рекет“. Јовановски доби 9 години затворска казна, а поранешната јавна ...

Магазин - пред: 3 часа

Денеска судот донесе пресуда за првообвинетиот за случајот Рекет, Бојан Јовановски, и второбвинетата, поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, со која е одредена казна затвор од 9 години за Боки 13 и 7 за Јанева.

Курир - пред: 4 часа

Парите од РЕКЕТ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денес во судот. Јовановски беше обвинет на 9 години затвор во случајот ...

Expres - пред: 4 часа

„Донесовте политичка пресуда. Парите рекетирани во оваа Македонија барјте ги кај Зоран и Вице Заеви, а не кај Бојан Јовановски“, изјавил Боки 13 денес откако по изрекувањето на пресудата од 9 години затвор, му беше дозволено да се произнесе, но ...

Макфакс - пред: 4 часа

Осудениот Бојан Јовановски деновиве најави дека ќе достави кривични пријави против вистински сторители на кривични дела во Македонија, а на судијката Васка Николовска-Масевска и порача парите да ги бара од кај Зоран и Вице Заеви, а не кај него.

Нетпрес - пред: 4 часа

Судот на првообвинетиот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 денеска му изрече казна затвор од девет години, а на второобвинетата Катица Јанева затворска казна од седум години. Судот Бојан Јовановски ги прогласи за виновен за сторените ...

Мак. Весник - пред: 4 часа

Знам дека ќе ми го продолжите притворот бидејќи така ви е наредено, парите барајте ги кај Зоран и Вице Заеви ѝ рече Бојан Јовановски на судијката во „Рекет“, откако обвинителката Вилма Рускоска побара Боки 13 да остане во притвор бидејќи постои ...

Н.Македонија - пред: 4 часа

Осудениот Бојан Јовановски деновиве најави дека ќе достави кривични пријави против вистински сторители на кривични дела во Македонија, а на судијката Васка Николовска-Масевска ѝ порача парите да ги бара од Зоран и Вице Заеви, а не од него.

Либертас - пред: 3 часа

„Притворот го сметам за тенденциозен, одлуката за политичка, а притворот ќе ми го продолжите оти така ви е наредено. Сите овие месеци се покажа дека во случајот не станува збор за обелување на правосудниот систем и за мојот притвор се покажа дека ...

Денешен - пред: 3 часа

Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денеска во судот. -Јас овој ден ќе го прогласам како ден на политичката кампања во Македонија. Донесовте политичка одлука.

MTM - пред: 3 часа

Осудениот Бојан Јовановски деновиве најави дека ќе достави кривични пријави против вистински сторители на кривични дела во Македонија, а на судијката Васка Николовска-Масевска ѝ порача парите да ги бара од Зоран и Вице Заеви, а не од него.

Сител - пред: 3 часа

Бојан Јовановски смирено ја ислуша судијката Васка Николовска Масевска, која предмалку ја соопшти пресудата за случајот „Рекет“, со која Боки 13 е осуден на 9 години затвор, а поранешната шефица на СЈО, Јанева, на 7 години затвор.

Вистина.мк - пред: 3 часа

„Парите од ‘Рекет’ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“ – рече осудениот Бојан Јовановски денес во судот. „Јас овој ден ќе го прогласам како ден на политичката кампања во Македонија. Донесовте политичка одлука.

Курир - пред: 3 часа

Парите од РЕКЕТ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев, рече осудениот Бојан Јовановски денес во судот. -Јас овој ден ќе го прогласам како ден на политичката кампања во Македонија. Донесовте политичка одлука.

Канал5 - пред: 1 час

„Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13. Човекот кој целата јавност го виде како заедно со Зоки Кичеец носи торба Луј Витон полна со ...

Нетпрес - пред: 1 час

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски по пресудата за случајот “Рекет”, рече дека сега е јасно дека Зоран и Вице Заев нарачувале рекетирање во Македонија. “Бојан Јовановски алијас Боки 13, инаку првообвинет во случајот “Рекет” јавно во судница ...

Макфакс - пред: 53 мин

„Парите од ‘Рекет’ барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13, човекот кого целата јавност го виде како заедно со Зоки Кичеец носи торба ‘Луј Витон’ полна со ...

Скопје1 - пред: 49 мин

„Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13, човекот кој целата јавност го виде како заедно со Зоки Кичеец носи торба Луј Витон полна со ...

+инфо - пред: 43 мин

„Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13, човекот кој целата јавност го виде како заедно со Зоки Кичеец носи торба Луј Витон полна со ...

Опсервер - пред: 36 мин

„Парите од Рекет барајте ги кај Зоран Заев и Вице Заев“, ова не се зборови на некој новинар или политички опонент на СДСМ, ова се зборовите на Боки 13, човекот кој целата јавност го виде како заедно со Зоки Кичеец носи торба Луј Витон полна со ...

А1 On - пред: 22 мин

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска не сакаше да ја коментира пресудата за Рекет, посочувајќи дека видел само малку информации, но дека сепак „најскокотливо“ од она што го прочитал во медиумите е тоа што Бојан Јовановски со прст ...

Football news:

Lampard on 3-0 with Watford: a dry Win at home, three goals scored-Chelsea played very well
Pulisic on 3-0 with Watford: Chelsea needed this win. We are confident that we can get into the top 4
Rebic scored 9 goals for Milan in 11 Serie A matches
Mikel Arteta: getting Arsenal into the Champions League seemed impossible a few weeks ago
Бав Bayern won the gold double in Germany for the 13th time
Neuer provided an assist in the German Cup final with Bayer
Sarri about 4:1 with Torino: Juve had a false sense of security after a couple of goals