Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Поради ОВИЕ две грешки имате вишок сало околу стомакот

Нутриционистката Мери Сабат за магазинот „She Finds“ откри кои две грешки во исхраната додаваат најмногу сантиметри на вашиот струк.

Тоа е последниот оброк во денот. Вечерата, која често се смета за последен оброк, зазема важно место во нашата секојдневна рутина и навиките во исхраната. Не се работи само за исхрана, туку за многумина служи и како социјална и културна активност.

Изборот што го правиме за време на вечерата може да влијае на нашето целокупно здравје, вклучително има и потенцијална врска со салото на стомакот.

-Јадењето висококалорична храна и доцните ноќни оброци или грицки се две од најголемите грешки кои можат да доведат до сало на стомакот, вели нутриционистката Мери Сабат.

Јадењето големи порции висококалорична храна доцна навечер може потенцијално да придонесе за маснотии на стомакот. Оваа навика често води до прекумерно внесување калории кога метаболизмот на телото природно се забавува при подготовката за спиење.

Вишокот калории од доцните ноќни прејадувања е поверојатно да се складираат како маснотии, особено во пределот на стомакот, бидејќи способноста на телото да ги согорува е намалена за време на одмор.

Кога внесувате повеќе калории отколку што му треба на вашето тело за енергија, вишокот калории се појавуваат како маснотии, а тоа често резултира со акумулација на маснотии во пределот на стомакот.

Исто така, изборот на храна доцна навечер има тенденција да биде помалку здрав, често се состои од висококалорична, слатка или преработена храна, што може да доведе до дебелина и сало на стомакот.

За да го избегнете ова, се препорачува повнимателно да ја избирате храната пред спиење и тоа во никој случај да не е голем оброк.