Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземени привилегии

Од: А1он

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер го тужи парламентот во обид да ги врати специјалните привилегии што му беа одземени во мај, изјави неговиот адвокат за ДПА.

dobivaj vesti na viber

Шредер (78) ја бара својата пратеничка канцеларија во тужба поднесена во Управниот суд во Берлин, изјави неговиот адвокат во Хановер, Михаел Нагел.

Комисијата за буџет на германскиот парламент во мај донесе одлука дека Шредер, кој долго време беше предмет на жестоки критики во Германија поради неговите врски со Русија, мора да се откаже од правото на канцеларија во Бундестагот, иако се уште има право на пензија и осигурување.

Адвокатскиот тим на поранешниот канцелар тврди дека е незаконска одлуката на буџетската комисија на Бундестагот да го прекине финансирањето на канцеларијата на персоналот на која има право на Шредер и да ја прекине, се вели во соопштението од правната канцеларија, јави ДПА.

Извор: МИА