Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Потпишан декрет: Нагорно Карабах престанува да постои

Република Нагорно-Карабах ќе престане да постои од 1 јануари 2024 година. Претседателот на таа непризнаена република која беше дел од Азербејџан, Самвел Шахрамањан, потпиша указ за распуштање на сите државни институции.

Во указот Шахрамањан се осврна на тешката воено-политичка ситуација што се појави.

„Врз основа на приоритетот за обезбедување физичка безбедност и витални интереси на народот на Карабах, имајќи го предвид договорот постигнат преку командата на рускиот мировен контингент со претставниците на Азербејџан за слободно, доброволно и непречено поминување на жителите на Нагорно-Карабах, вклучително и воениот персонал кој го положил оружјето, донесена е одлука сите државни институции и организации под нивна јурисдикција да се распуштат до 1 јануари 2024 година, а Република Нагорно-Карабах престанува да постои“, се наведува во декретот.

Регулативата стапува на сила веднаш по нејзиното објавување.

Минатата недела Баку најави започнување на „локални антитерористички активности“ во отцепениот регион Нагорно-Карабах со цел „враќање на уставниот поредок“, а Ереван таа операција ја опиша како агресија врз населението на Нагорно-Карабах и повтори дека нема воено присуство во спорниот регион.

Ден потоа, Азербејџан и претставниците на Ерменците од Нагорно Карабах се договорија за целосен прекин на непријателствата со посредство на руските мировници.

До денес, повеќе од 65.000 луѓе избегале од Нагорно-Карабах во Ерменија, повеќе од половина од населението на енклавата која сега е окупирана од Азербејџан.

„Државата обезбедува соодветно сместување за сите оние кои немаат каде да престојуваат“, се вели во соопштението на ерменската влада.

Баку го отвори Коридорот Лачин, единствениот пат што ја поврзува енклавата со Ерменија, во неделата, четири дена по капитулацијата на сепаратистите и прекинот на огнот, а цивилите почнаа да го напуштаат Нагорно Карабах веднаш по пристигнувањето на азербејџанските сили.

Официјални лица од Баку најавија дека жителите ќе бидат безбедни, но ерменскиот премиер Никол Пашинјан рече дека Ерменците од Карабах се изложени на ризик од етничко чистење.