Macedonia

Потврдени 182 нови случаи, 6 лица починаа од COVID-19

Во последните 24 часа се направени 1.348 тестирања, а регистрирани се 182 нови случаи на COVID-19.

По градови:
- Скопје 107
- Куманово 14
- Штип 4
- Тетово 23
- Струга 5
- Битола 2
- Охрид 6
- Гостивар 4
- Струмица 1
- Кочани 1
- Берово 1
- Ресен 13
- Неготино 1

Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово и двајца од Тетово. Во ГОБ „8 Септември“ починати се пет лица – двајца пациенти од Тетово, еден на возраст од 81 година хоспитализиран на 16 јуни и пациент на 72 години хоспитализиран на 12 јуни. Кај тројца пациенти вирусот е потврден постмортем – пациентка од Куманово на 64 години и уште двајца пациенти од Скопје на возраст од 68 и 65 години. Во ОБ Куманово почина пациент на 85 години, хоспитализиран на 10 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 33 оздравени пациенти.

- Скопје 22


- Дебар 1
- Штип 1
- Прилеп 1
- Тетово 1
- Велес 2
- Битола 1
- Кочани 2
- Свети Николе 1
- Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 47.793 тестирања на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Направените 1.348 теста се преку: ИЈЗ –570, ЦЈЗ Скопје-32, Авицена –98, Биотек –150, Систина со PCR метода –189, МАНУ -157, Клиника „Жан Митрев“ -152. Досега во земјата се направени вкупно 47.793 тестирање на COVID-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се седум пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти од кои на кислородна поддршка се 47 пациенти и нема пациенти на механичка вентилација.
До изутрината, во ГОБ „8 Септември“ примени се 20 нови пациенти, а вкупно хоспитализирани се 121 пациент од кои на респираторна машина се седум пациенти, a со потешка клиничка слика се уште 35 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 27 пациенти, а во болницата во Штип се хоспитализирани 22 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 72 пациенти – позитивни и сомнителни на COVID-19.

Активни случаи по општини Скопје заклучно со вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
•       Чаир – 336
•       Аеродром – 125
•       Бутел – 118
•       Гази Баба – 128
•       Центар – 121
•       Карпош – 103
•       Сарај – 105
•       Кисела Вода – 80
•       Ѓорче Петров – 62
•       Студеничани – 71
•       Шуто Оризари – 51
•       Арачиново – 38
•       Илинден – 24
•       Петровец – 12
•       Чучер Сандево – 8
•       Сопиште – 12
•       Зелениково- 1
•       Странец – 3
•       Нераспределен-4. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4.664, бројката на оздравени пациенти е 1.836, на починати е 216, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.612.

Football news:

Baros will end his career at the end of the season
Pogba and Brunu were injured when they collided in training. The Bournemouth game is in question (Daily Mail)
Ex-President of Barca Gaspar: Messi has a few more years to be the best player in the world
Morata scored a double for Atletico for the first time since March last year
Rummenigge on Tiago: there have been no Contacts with Liverpool, but he wants something new
Rivaldo on Messi in Juve: The world will boom. The Duo of Lionel and Ronaldo will go down in history
Atletico Interrupts the penalty for the second match in a row. Morata converted an 11-yard shot from the 2nd attempt