Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Радоичиќ ја прифатил одговорноста за организирање на вооружениот конфликт кај Бањска

Адвокатот на Милан Радоичиќ, српски бизнисмен, а сега поранешен потпретседател на Српската листа, Горан Петронијевиќ на денешната прес-конференција изјави дека Радоичиќ ја прифатил одговорноста за организирање на вооружениот конфликт кај Бањска. Адвокатот прочита соопштението на Милан Радоичиќ.

„Јас, Милан Радоичиќ роден во Република Србија, поради бројните шпекулации кои се појавија, ве известувам дека заедно со моите сонародници од северот на Косово, на 24 септември дојдов на северот од Косово, во селото Бањска. Причината за нашето враќање беше да го поттикнеме српскиот народ од тој крај да се спротивстави на теророт на кој секојдневно се изложени“, прочита адвокатот.

Тој посочува дека за ова не известил никого од владините структури на Република Србија, ниту од локалните политички структури од северот на Косово.

Во писмото тој вели:

„Ниту од нив не добив помош, бидејќи дотогаш веќе имавме различни ставови за претходните методи на отпор кон теророт на Курти. Откако народот повеќепати се спротивстави на теророт на режимот на Курти, поради почитување на политички причини за смирување на ситуацијата, во неколку наврати се повлекувавме без да постигнеме видлив резултат, бидејќи ни беше кажано дека на тој начин ќе придонесеме за деескалација и дека КФОР и меѓународната заедница ќе преземат се што е потребно за да го заштитат српскиот народ. Но, нашето вака смирување на ситуацијата од другата страна не беше сфатено како добра волја и создавање услови за преговори, туку како слабост. Како резултат на тоа, активностите на силите на Курти, кои илегално го окупираа северот на Косово, се интензивираа од ден на ден, во форма на пукање, тепање цивили, самоволни апсења, демонстрации на сила и заплашување на српскиот народ. Едноставно, сите овие досега применети методи на отпор не го подобрија животот на српскиот народ, туку напротив ја зголемија бруталноста на режимот на Курти. Во таква атмосфера решив да го направам овој чин затоа што Косово се моја земја, мој дом, тие се составен дел од мојата земја – Република Србија и насилно ги грабнуваат од нас и од српскиот народ. се прогонуваат со конечна намера да го одземат Косово од Србите. Затоа бевме принудени да се обидеме да го запреме прогонот на српскиот народ и да ги заштитиме животите на нашите семејства и нашите сограѓани, а во исто време да го свртиме вниманието на режимот во Приштина и на меѓународната заедница дека српскиот народ повеќе нема да трпи ваков терор на Курти. Смртта на полицаецот се случи случајно, по што започна жесток судир на двете страни во кој загинаа нашите тројца соборци, херои кои ги дадоа своите животи за слободата и зачувувањето на Косово и Метохија. Нивната благородна жртва никогаш нема да биде заборавена.

Нека им биде јасно на сите дека ние не сме терористи, туку борци за слободата на сопствениот народ. Уште еднаш јасно потенцирајќи дека моето враќање на северот на Косово на 24 септември 2023 година немаше никаква врска со мојот претходен политички ангажман во рамките на Српската листа. Исто така, со ова ја известувам јавноста дека барам неотповиклива оставка од функцијата потпретседател на Српската листа. Подготвен сум да одговорам на поканата на надлежните органи на Република Србија во врска со овие настани. Да живее Србија“ изјави Радоичиќ.