Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Рецепт за сос од таљатели и карбонара: Многу се повкусни од купените во продавница

Таљатели и сос од карбонара се специјалитети на италијанската кујна. Многу Италијанци сакаат да ги подготвуваат дома,во домашната услови.

Од друга страна, најмногу купуваме готови. Меѓутоа,кога ќе се обидете да ги приготвите во вашата кујна,лесно ќе заборавите да ги купите готовите.

Ви пренесуваме рецепт со кој се подготвуваат многу брзо, но има еден трик – расукување на тестото ќе биде за нијанса потежок дел од работата.

СОСТОЈКИ

– 2 јајца
– 200 грама брашно

ПОДГОТОВКА

Прво измешајте ги јајцата и брашното за да се измати тестото. После тоа,само покријте го со фолија и оставете го во фрижидер околу 30 минути.

Кога ќе го извадите тестото,ставете го на површина што претходно ќе ја премачкате со брашно. Следниот чекор е тестото да се развлече со сукало и да се направи во форма на правоаголник.

Свиткајте го тестото по должина и потоа само исечете го на ленти. После тоа убаво одвојте ги лентите и ставете ги лентите да се варат.

СОСТОЈКИ ЗА КАРБОНАРА СОС

– едно ЈАЈЦЕ
– две жолчки
– 50 до 100 грама сланина
-30 грама пармезан
– едно чешне лук

ПОДГОТОВКА

Во тавата истурете го маслиновото масло и пропржете ја сланината која претходно ќе ја исечете. Изматете ги јајцето и жолчките,па додадете го пармезанот и убаво измешајте.

После тоа,во сланината додајте ситно сечкан лук и таљатели. Прво измешајте,па истурете ги јајцата. Исклучете го шпоретот и гответе неколку минути на топол,исклучен шпорет.

Не претерувајте, бидејќи може да се случи јајцата да се сварат. Само неколку минути.