Macedonia

Ривалите Фатах и Хамас се обединија против планот за анексија на Западниот Брег

Од: А1он

Водачите на Хамас и Фатах, двете ривалски палестински фракции, на денешната виртуелна прес-конференција ги осудија плановите на Израел за анексија на делови од Западниот Брег.

– Зборуваме за заедничка борба, кампања на теренот. Ги повикуваме сите палестински фракции на соработката меѓу Хамас и Фатах да гледаат како на историска можност за заедничка борба за воспоставување палестинска држава и спротивставување на окупацијата на Израел, рече претставникот на Фатах, Џибрил Раџуб во Рамала на Западниот Брег., додавајќи дека Палестина нема друг непријател освен Израел.

Раџуб изрази желба да се отвори нова страница во односите меѓу Хамас и Фатах и ​​да бидат „пример „за народот, затворениците и мачениците“.

Заменик шефот на Хамас, Салах ал Арури, од Либан изјави дека Израел треба да ја почитува палестинската решеност да се спротивстави на анексијата по секоја цена.

– Ако Израел анектира дел од Западниот Брег, без разлика кој, ќе продолжи да анектира уште повеќе. Тоа навестува дека Израел го смета Западниот Брег за суштински израелски дел, рече тој, заблагодарувајќи им се на израелските Арапи, како што ги нарекуваат Израелците, а тој ги нарекува Палестинци, кои се спротивставуваат на планот за анексија.

– Ние сме подготвени да се бориме против израелската окупација на теренот (како и во политичката арена), во селата и градовите. Нашата порака до Израел е дека планот за анексија нема да биде спроведен, рече заменик-шефот на исламискиот екстремистички Хамас, кој управува со Газа.

Football news:

Vertonghen, Everton and Waldschmidt moved to Benfica
In 2008, an Asian Leopard was built in Uzbekistan. Even Rivaldo came and paid the team out of his own pocket a year later
Borussia Dortmund can rent Reinier from Real Madrid
Loko fans about support at matches: we Consider it a mistake to remain silent about disagreeing with the management's policy
Ex-Sunderland midfielder Cattermole has finished his career. He did not leave the club even after relegation to the 3rd division
Xavi: Racism, sexism and other forms of discrimination must be eradicated by stopping games
Javier Mascherano: Messi is the main reason why Barcelona can beat any team