Macedonia

Румениге: Не ја активиравме клаузулата на Кутињо

Иднината на Филипе Кутињо веќе е официјално објавена. Претседателот на Баерн Минхен, Карл-Хајнц Румениге потврди дека тој нема да остане во тимот, откако не ја активирале опцијата за купување.

– Клаузулата е истечена и ние не ја активиравме. Ние ќе го испланираме нашиот состав за следната сезона и ќе видиме дали тој ќе игра улога во тоа или не, рече Румениге за „Шпигел“.

Бразилецот не успеа да ја покаже врвната форма прикажана во Ливерпул, откако пристигна во Барселона во 2018 година. 27-годишниот играч постигна осум гола и даде шест асистенции на 22 натпревари во Бундеслигата оваа сезона, која беше суспендирана поради коронавирусот и повторно започнаа минатата недела.

Тој им се придружи на баварските гиганти на позајмица до крајот на сезоната од актуелниот шампион во Ла Лига на почетокот на кампањата, но така и не успеа да се етаблира во Минхен. Плејмејкерот пристигна со опција да биде откупен трајно за сума од 120 милиони евра.

Football news:

Shirokov's concert in the Comment.Show: called Yakin a pure asshole, remembered the fight with Glushakov and quarrels over the Hulk and Witzel
Jon Flanagan: Trent is the best right-back in the world, but will end up playing in the Liverpool midfield
Kike Setien: the five-substitution Rule will hurt Barcelona
Riyad Marez: Now is the time for Manchester City to win the Champions League. We have everything for this
Havertz became The Bundesliga's all-time leading under-21 goalscorer
Crvena Zvezda became the champion of Serbia for the third time in a row
PSG will buy Icardi from Inter for 50+7 million euros. The clubs have agreed