Macedonia
This article was added by the user . TheWorldNews is not responsible for the content of the platform.

Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во Украина

Од: А1он

Ројтерс денеска објави сеопфатна приказна за тоа како Русија регрутира сиромашни Кубанци да се борат во војната во Украина.

Минатиот месец владата во Хавана уапси 17 лица поврзани со синџирот на трговија со луѓе, oткако жители на Куба биле намамени да се борат за Москва. Но, Ројтерс најде регрути кои доброволно заминаа во Русија да работат за војската, откако регрутер кој се идентификуваше како „Дајана“ објави на социјалните мрежи.

„Сите овде знаеја за што доаѓаат“, рече насмеан регрут во воен умор кој разговараше со новинарите на Ројтерс преку видео повик.

„Тие дојдоа поради војната“, рече тој.

– Тешко е да се живее овде. Сите велеа: „Ако го изберам ова, нема да умрам од глад во Куба – изјави 23-годишниот Јоан Вионди.

„Тие знаеја каде одат. И јас совршено знаев каде одам“, додава тој.

Портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи Олег Николенко изјави дека украинската амбасада во Хавана контактирала со кубанските власти за регрутирањето.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент рече дека САД внимателно ја следат ситуацијата.

„Длабоко сме загрижени од извештаите дека млади Кубанци биле измамени и регрутирани да се борат за Русија“, рече портпаролот.